صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان

436841 1398/08/14 14:16:55
0.0 (0)

مقدسی تاکید کرد

بهترین راهبرد دولت در صنعت خودروسازی: دخالت حداقلی، نظارت حداکثری

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: منطق اقتصادی حکم می کند که باید بازار را رصد کنیم و جهت گیری مان برای کاهش قیمت خودرو این باشد که ابتدا کیفیت را ارتقا دهیم، قیمت تمام شده را کاهش دهیم، تولید را به انبوه برسانیم و مهم تر از همه، مدل مالی منطقی ایجاد کنیم.

سیدمهدی مقدسی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص احتمال افزایش قیمت خودرو از سوی یکی از خودروسازی ها گفت: آنچه که مدنظرمان است این است که خودروسازان با شوک مواجه شده اند که این شوک برای بار اول در سال 97 خود را بروز داد واردات برخی از قطعات با مشکل مواجه شد و با شروع تحریم ها این واردات قطع شد که این موضوع خود باعث التهاب بازار شد.

وی ادامه داد: از اسفند 97 خودروسازان به تولید انبوه روی آوردند این دو خودروساز اگر تولید انبوه نداشته باشند هزینه تمام شده شان بر خودروها سرشکن می شود.

وی تاکید کرد: روند افزایش قیمت خودرو را قبول نداریم، ابتدا باید زمینه افزایش تولید را فراهم کرده و منطق اقتصادی آن این است که هر چه تعداد تولید بالا رود هزینه تمام شده به تعداد خودروها سرشکن می شوند و در این صورت قیمت خودرو کاهش پیدا می کند.

افزایش قیمت خودرو، یعنی ناتوانی در تولید

وی خاطرنشان کرد: از اسفند 97 تا اوایل تابستان 98 قیمت خودرو قیمت خودرو سیر نزولی داشت و دلیل آن افزایش تعداد تولید بود، در حال حاضر که یکی از خودروسازی ها قصد افزایش قیمت خودرو را دارد به این معناست که در تولید دچار مشکل شده اند.

خودروسازان نباید مدام به بازار شوک وارد کنند

مقدسی با اشاره به اینکه وزیر صمت قول افزایش تولید را داده و دولت نیز باید مدل مالی تعریف کند افزود: خودروسازان نباید مداوم به بازار شوک وارد کنند و چرا ثباتی در تصمیم گیری و قیمت گذاری ندارند؟! که علت آن این است که برای تامین منابع مدل های مالی منطقی تعریف نکرده اند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: منطق اقتصادی حکم می کند که باید بازار را رصد کنیم و جهت گیری مان برای کاهش قیمت خودرو این باشد که ابتدا کیفیت را ارتقا دهیم، قیمت تمام شده را کاهش دهیم، تولید را به انبوه برسانیم و مهم تر از همه، مدل مالی منطقی ایجاد کنیم.

دولت باید دخالت خود را در صنعت خودروسازی به حداقل و نظارت خود را افزایش دهد

این نماینده مجلس بیان کرد: تامین منابع یکی از بحران های جدی خودروسازان است و این مشکل را به سمت مصرف کننده سوق می دهند. ما میدانیم که خودروسازان دچار بحران هستند ولی اگر هر بخشی از دولت اعم از بانک مرکزی و وزارت صمت سیاست های جداگانه ای در زمینه صنعت خودرو اعمال کند وضعیت به این آشفته بازاری که الان شاهد آن هستیم تبدیل می شود. دولت باید دخالت خود در صنعت خودروسازی را به حداقل رسانده و نظارت را افزایش  دهد.

پایان پیام/

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:436841!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون