صفحه اصلی » قانون گذاری » دستور جلسات کمیسیون ها

427491 1398/06/05
0.0 (0)

در کمیسیون بودجه انجام شد؛

بررسی میزان تحقق سهم وزارت بهداشت از قانون هدفمندی یارانه ها

 براساس قانون باید ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات حاصل از هدفمندی یارانه‌ها سهم وزارت بهداشت شود حال آنکه تنها یک هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان آن یعنی ۴۷ درصد از این اعتبار تحقق پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، نشست روز سه شنبه (5 شهریورماه) کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی  باحضور معاون مالی و معاون امور مجلس وزارت بهداشت برگزار و گزارشی از عملکرد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 97 و 5 ماه نخست سال 98 ارائه شد و در این گزارش اطلاعاتی درباره نحوه تخصیص اعتبارات مربوط به یک درصد عوارض مربوط به مالیات بر ارزش افزوده و اعتبارات هدفمندی یارانه ها به سمع و نظر نمایندگان رسید.

براساس این گزارش سهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از قانون هدفمندی یارانه‌ها، به صورت کامل تحقق پیدا نکرده، در حالی که بر مبنای قانون باید 3 هزار و 700 میلیارد تومان از اعتبارات حاصل از هدفمندی یارانه‌ها سهم وزارت بهداشت شود حال آنکه تنها یک هزار و 750 میلیارد تومان آن یعنی 47 درصد از این اعتبار تحقق پیدا کرده است.

در این نشست نمایندگان نگرانی‌هایی درباره عملکرد وزارت بهداشت داشتند و مطالبات کارکنان وزارت بهداشت، تکمیل پروژه‌های نیمه تمام، نبود یا کمبود پزشک متخصص از جمله مسائل مورد تاکید نمایندگان بود.

همچنین به زعم نمایندگان، مجلس با تصویب منابع مالی مناسب برای وزات بهداشت، از این وزارتخانه به خوبی حمایت می‌کند، بنابراین سیاست‌گذاری‌ها باید به گونه ای باشد که رشته های علوم پزشکی افزایش پیدا کند تا کمبود پزشک در مناطق کمتر توسعه یافته و محروم حل شود.

براساس این گزارش در حال حاضر نمایندگان باید برای جذب پزشک متخصص رایزنی‌های بسیاری انجام دهند تا پزشک متخصص به منطقه کمتر توسعه یافته تخصیص پیدا کندکه  برای حل این مشکل باید با ایجاد زیرساخت‌های مناسب ظرفیت‌ رشته‌های علوم پزشکی به ویژه دستیاری افزایش پیدا کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، بهداشت و درمان یکی از وظایف حاکمیتی است و رویکرد کمیسیون برنامه و بودجه نیز همراهی با این وزارتخانه است که براین اسا مشکل زیرمیزی موجود در برخی مناطق با افزایش ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی و پزشک متخصص حل می شود.

نظرات کاربران

Parameter:427491!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون