صفحه اصلی » قانون گذاری » دستور جلسات کمیسیون ها
437006 1398/08/14
0.0 (0)

در کمیسیون بودجه صورت گرفت؛

بررسی لایحه یک فوریتی قانون پولی و بانکی کشور

اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس لایحه یک فوریتی قانون پولی و بانکی کشور درباره حذف 4 صفر از پول ملی را بررسی کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، نشست امروز (سه‌‌شنبه 14 آبان ماه) کمیسیون کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با حضور معاون بانک مرکزی، مسئولان سازمان برنامه و بودجه، نمایندگان مرکز پژوهش‌ها، دیوان محاسبات و اتاق اصناف برگزار و لایحه یک فوریتی قانون پولی و بانکی کشور بررسی شد.

گفتنی است؛ به زعم کارشناسان تسهیل نقل و انتقال پول و کاهش مخاطرات، اثرات مثبت روانی و سادگی در مبادلات از جمله مزیت‌هایلایحه یک فوریتی قانون پولی و بانکی کشور است.

 همچنین به زعم این کارشناسان هزینه‌های سنگینی که به دلیل جایگزین شدن اسکناس‌های جدید به کشور تحمیل می‌شود و در واقع باید به مدت 10 سال حدود 300 تا 400 میلیارد تومان سالانه، برای تغییر واحد پولی هزینه شوداز معایب لایحه یک فوریتی قانون پولی و بانکی کشور است و به زعم آنها حذف 4 صفر از پول ملی در شاخص‌های اقتصادی مانند نرخ بیکاری، نرخ مشارکت اقتصادی، تورم و تولید تاثیر مثبتی ندارد و لایحه یک فوریتی قانون پولی و بانکی کشور موجب افزایش سطح عمومی قیمت‌ها شده و گروه‌های سنی بالا نیز زمینه پذیرش آن را ندارند.

به گزارش پارلیران؛ براساس اظهارات برخی نمایندگان حذف 4 صفر باید زمانی اجرایی شود که کشور به ثبات اقتصادی رسیده باشد که در حال حاضر زمان مناسبی برای ایجاد این تغییر نیست زیرا ممکن است در سال‌های آینده ناچار شویم مجدد چند صفر از واحد پول ملی حذف کنیم.

نظرات کاربران

Parameter:437006!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون