صفحه اصلی » قانون گذاری » دستور جلسات کمیسیون ها
در نشست کمیسیون بودجه  صورت گرفت؛

بررسی جزییات طرح اصلاح قانون حمایت از توسعه اشتغال پایدار مناطق روستایی

کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس جزییات طرح اصلاح قانون حمایت از توسعه اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری را بررسی کرد.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، نشست امروز (سه‌شنبه 9 مهر ماه) کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، معاون اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مسئولانی از سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی برگزار شد.

همچنین ادامه بررسی طرح اصلاح قانون حمایت از توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری دستورکار کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات بود و از آنجایی که کلیات این طرح روز گذشته مصوب شد، کمیسیون در جلسه امروز وارد جزئیات شد.

براساس این گزارش، در جلسه امروز ماده (1) طرح اصلاح قانون حمایت از توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری به همراه برخی از جزئیات با اصلاحاتی مصوب شد، براساس این ماده دوره بازگشت سپرده گذاری تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری به مدت سه سال به تعویق افتاد، تا این منابع به همراه سایر منابع صرف اعطای تسهیلات شود.

گفتنی است؛ سازمان برنامه و بودجه گزارش نظارتی درباره اجرای قانون حمایت از توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری از ابتدا تاکنون ارائه کرد که براساس این گزارش اجرای این قانون بر تثبیت جمعیت روستایی تاثیر گذشته و در برخی مناطق موجب مهاجرت معکوس شده است.

همچنین براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه میزان انحراف از اجرای قانون حمایت از توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری کمتر از 10 درصد است.

براساس این گزارش؛ غلبه تسهیلات محوری بر برنامه محوری، نگاه نقطه ای به مناطق روستایی و عشایری، عدم توجه به مسائل منطقه‌ای، ناتوانی روستاییان در تامین وثیقه برای دریافت وام، طولانی بودن فرآیندهای بانکی، نبود صنایع کوچک در رده تسهیلات‌گیرندگان، ضرورت پایدارسازی اشتغال ایجاد شده و... از جمله ایرادات اجرای قانون حمایت از توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری است.

به گزارش پارلیران؛ نمایندگان کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تاکید می کنند که تقویت نظام ضمانت سرمایه گذاری، اضافه شدن صنایع کوچک به رده‌های تسهیلات‌گیرندگان، افزایش پوشش بیمه‌ای برای شاغلان در برنامه و... از جمله راهکارهای لازم برای رفع ایرادات اجرای قانون حمایت از توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری است.

نظرات کاربران

Parameter:432450!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون