صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار کمیسیون ها

465439 1399/08/25 17:19:00
0.0 (0)

در نشست کمیسیون بودجه با سازمان برنامه صورت گرفت؛

بررسی ایرادات طرح الزام دولت برای پرداخت یارانه کالا‌های اساسی

کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، در جلسه امروز با سازمان برنامه و بودجه بر لزوم رفع ایرادات طرح الزام دولت برای پرداخت یارانه کالا‌های اساسی تاکید و اعلام کرد، اکنون نسبت یه این طرح در جامعه انتظاراتی به وجود آمده و باید اجرایی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، جلسه امروز (یکشنبه 25 آبان ماه) کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با نوبخت و معاونان وی در محل سازمان برنامه و بودجه برگزار شد که رئیس سازمان برنامه و بودجه در ابتدای جلسه گزارشی از میزان منابع و مصارف طی 7 ماهه ابتدایی سال جاری ارائه و اعلام کرد، در این مدت زمان، بخشی از کسری بودجه با صرفه جویی و کنترل مصارف، تامین شده و میزان استفاده از تنخواه‌گردان بانک مرکزی نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته کاهش پیدا کرده است.

اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در این نشست نظرات و پیشنهادات خود را درباره اصلاح ساختار بودجه، لایحه بودجه سال 1400 و منابع و مصارف در سال جاری بیان و پیشنهادات خود را مطرح کردند. نمایندگان و مسئولان سازمان برنامه و بودجه روی موضوع اصلاح ساختار بودجه تفاهم کامل داشتند.

در این جلسه درباره ایجاد منابع پایدار در بودجه به ویژه منابع پایدار برای تکمیل طرح های عمرانی تاکید شد. همچنین درباره بودجه 1400 مطالب و رویکردها اعلام شد، البته پیرامون اعداد و ارقام صحبتی نشد، نوبخت هم در این مورد بیان کرد، ما نسبت به 12 مورد اصلاح ساختار بودجه ارسالی از طرف کمیسیون توافق داشته و به آن عمل می‌کنیم.

نمایندگان با توجه به ایراد شورای نگهبان نسبت به نحوه تامین منابع مالی طرح الزام دولت برای پرداخت یارانه کالا‌های اساسی در این جلسه بر همراهی و همکاری سازمان برنامه و بودجه با مجلس برای رفع ایرادات تاکید و اعلام کردند، اکنون نسبت به این طرح در جامعه یک انتظاری بوجود آمده و این سازمان باید برای رفع و اصلاح ایرادات در مشارکت با کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کمک‌های لازم را انجام دهد.

مسئولان سازمان برنامه و بودجه پاسخی نسبت به پیشنهادات نمایندگان برای رفع ایرادات طرح بیان نکردند و نمایندگان ضمن ارائه مطالب و پیشنهادات خود درباره نحوه تامین منابع مالی طرح بیان کردند، چگونه دولت با پیشنهاد 25 هزار میلیاردی در ذیل طرح موافق بود، اما با اصل طرح مخالف کرد، اگر منابعی نیست، نباید دولت این پیشنهاد را هم می پذیرفت در صورتی که منبع مالی اجرای طرح الزام دولت برای پرداخت یارانه کالا‌های اساسی 30 هزار میلیارد تومان است.

براساس نظر کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات، در این طرح منابع مالی مشابه بند (و) تبصره (2) بودجه سال 1399 تعریف شده و دولت می‌تواند، آن را بپذیرد.

نظرات کاربران

Parameter:465439!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون