صفحه اصلی » پروفایل فراکسیون » اخبار فراکسیون

435175 1398/04/21 00:00:00
0.0 (0)

سلیمی با اشاره به عملکرد فراکسیون تمدن نوین اسلامی:

برخی دستگاه‌ها نسبت به فراکسیون تمدن نوین اسلامی بی‌مهری می‌کنند

رئیس فراکسیون تمدن نوین اسلامی مجلس گفت: فراکسیون تمدن نوین اسلامی نیازمند همراهی دستگاه‌ها برای رسیدن به اهداف خود است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، علیرضا سلیمی  در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به عملکرد فراکسیون تمدن نوین اسلامی گفت: پیگیری‌های جدی در بخش‌ها و دستگاه‌های مختلف در رابطه با تدوین راهبردها در بخش تمدن نوین اسلامی داشتیم. واژه تمدن نوین اسلامی امروز در بین افکار روشنفکر دنیا یک جاذبه ویژه‌ای پیدا کرده است. متاسفانه مشکلی که امروزه با آن مواجه شدیم این است که دستگاه مشخص و پیگیری کننده تدوین چارچوب‌های نظری و تئوری در این بخش نبوده و در بحث نهادینه‌سازی این چارچوب‌ها در بین جامعه هدف ، توفیقات جدی نداشتیم.

وزارت خارجه تعامل جدی را با فراکسیون تمدن نوین اسلامی نداشت

نماینده مردم محلات در مجلس افزود: عدم وجود متولی یک دغدغه است البته دستگاه‌های مختلفی مثل جامعة‌المصطفی و یا برخی از مجموعه‌های وزارت امور خارجه همکاری داشتند البته واقعیت این است که وزارت خارجه تعامل جدی را با فراکسیون نداشت؛ زمانی که بحث تمدن اسلامی مطرح می‌شود، بحث ایران و جهان اسلام به تنهایی نیست و به دلیل جاذبه‌ای که این بحث دارد، مخاطبان خود را در کشورهای مختلف نیز دارد و توقع داشتیم تا وزارت خارجه همراهی بیشتری با ما داشته باشد اما همراهی‌ها به اندازه لازم و با کیفیت نبوده است.

در فراکسیون تمدن نوین اسلامی به حرکت جمعی نیاز داریم

رئیس فراکسیون تمدن نوین اسلامی ادامه داد: برخی از بخش‌های دیگر نیز کج‌دار و مریز با فراکسیون تعاملاتی داشتند. جلساتی را به صورت فصلی با هیات رئیسه و برخی از اعضا داشته و راهکارهای پیشنهادی را جمع‌بندی کردیم و با برخی از نهادها مثل مرکز پژوهش‌ها درباره برخی از مباحثی که فکر می‌کردیم مهم است، مکاتباتی داشتیم که آنها نیز بر روی آن کار کنند؛ اعتقاد داریم یک نهضتی باید در این بخش شکل بگیرد یعنی نیاز به یک حرکت جمعی داریم.

فراکسیون‌ها به عنوان بازویی به مجلس کمک می‌کنند

عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار داشت: کارکرد فراکسیونی کارکرد خاص خود را دارد یعنی مثل کمیسیون نیست که جلسات روزانه یا هفتگی داشته باشد. فراکسیون‌ها در مواقع خاص به دلیل حساسیت‌ها نیاز است که ورود کنند و جلسات آنها نیز بنا بر اقتضای موجود برگزار می‌شود .

در توسعه و بسط اندیشه نیاز به قانون نداریم

وی عنوان کرد: به دلیل اینکه مجلس جنبه اجرایی ندارد تنها در بخش قانون‌گذاری می‌توان به این موضوع ورود کرد؛ البته اعتقاد داریم که این بخش قانون‌گذاری نمی‌خواهد چراکه بخش قانونگذاری بر اساس نیاز و چارچوب کشور انجام می‌شود و این بخش مثل نظریه و اندیشه است. در توسعه و بسط اندیشه نیاز به قانون نداریم اما واقعیت این است که لازم است دستگاه‌ها به این موضوع ورود پیدا کنند؛ در حال حاضر فضای فراکسیون به گونه‌ای است که به هر نحوی که توان داشته باشیم مساعدت‌های لازم انجام می‌شود.

عنوان فراکسیون تمدن نوین اسلامی را از سخنان مقام معظم رهبری اخذ کردیم

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: این فراکسیون مسیر خود را برای رسیدن به مقصد ادامه می‌دهد، نشست‌هایی نیز داشته و ارتباطات خود را با مراکز مرتبط ادامه داده و مسئولیت‌ها را به هر نحوی که ممکن است، تا لحظه آخر قطعا به سامان می‌رسانیم. در مجموع این فراکسیون را موفق می‌دانیم البته توقع بیشتری داریم چراکه برخی از فراکسیون‌ها از چندین مجلس وجود داشتند اما این فراکسیون نوپا است و عنوان آن را نیز از سخنان مقام معظم رهبری اخذ کردیم چراکه بُرد اندیشه ایشان برد قابل توجهی است.

رئیس فراکسیون تمدن نوین اسلامی خاطرنشان کرد: حس می‌کردیم بحث تمدن نوین اسلامی یک بحث مظلوم و غریب در کشور است و در جهان اسلام یک رویکرد مثبتی نسبت به این مسئله وجود داشت و همین باعث شد تا به فکر تشکیل این فراکسیون بیفتیم و تلاش خود را به اندازه‌ای که در توان داشته انجام داد و به دلیل اینکه نوپا است و با توجه به اینکه برخی از دستگاه‌ها همکاری لازم را نداشتند، اما در این شرایط توفیقات خوبی نصیب دوستان در این فراکسیون شده است.

نظرات کاربران

Parameter:435175!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون