صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/02/23
0.0 (0)

محجوب:

بانک شهر در سال 94 زیان عملیاتی داشته است

نماینده متقاضی تحقیق و تفحص از بانک شهر گفت: نحوه تشکیل و تاسیس بانک شهر، داشتن زیان عملیاتی و غیره از جمله محورهای تحقیق و تفحص از این بانک است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علیرضا محجوب در نشست علنی امروز (دوشنبه، 23 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی، در خصوص دلایل تحقیق و تفحص از نحوه تشکیل و خرید ساختمان ها و جذب نیرو و دادن وام توسط بانک شهر، گفت: نحوه تشکیل و تاسیس بانک شهر اولین پرسش اساسی است که باید به آن پاسخ داده شود.

نماینده متقاضی تحقیق و تفحص از بانک شهر در این خصوص اظهار کرد: در واقع ابتدا موسسه مالی و اعتباری به نام شهر وجود داشت که وظیفه اصلی آن حضانت از منافع بازنشستگان شهرداری تهران بود و باید زمینه تامین مستمری و دریافتی این افراد را فراهم می کرد.

وی افزود: صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تهران، شرکت تولیدی و توزیع کارکنان شهرداری تهران، شهرداری های تهران، شیراز، مشهد، قم، کرج، اصفهان، تبریز و ... از جمله سهامداران این بانک هستند لذا شناخت سهامداران این بانک نیز امری قابل تأمل و مهم محسوب می شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تهیه گزارش حسابرسی، گفت: نحوه تشکیل و خرید ساختمان ها در گزارش یاد شده مورد بررسی قرار گرفته که طبق این بررسی ها نتیجه فعالیت بانک با توجه به شرایط خاص اقتصادی در سال 94 همراه با زیان 15 هزار و 556 میلیارد ریالی شامل 10 هزار و 183 میلیارد ریال زیان عملیاتی بوده است که در واقع نشان می دهد این بانک زیان عملیاتی دارد.

محجوب تصریح کرد: همچنین سود مشتمل بر املاک 20 هزار و 309 میلیارد ریال بوده که سود ابزاری معادل 4 هزار و 753 میلیارد ریال پیش بینی می شود.

وی با اشاره به اینکه بانک یاد شده 18 میلیارد تومان در یک سال زیان عملیاتی داشته است، ادامه داد: همچنین پیش دریافت فروش املاک در مورخ 31/6/94 بالغ بر 2 هزار ریال معادل 5 درصد از مبلغ معامله توسط بانک آینده تامین شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: خرید و فروش روی ملک انجام می شد در حالی که طبق بررسی ها 15 شرکت در گزارش ذکر شده که از آن ها شرکت های کاغذی یاد می شود زیرا مستندات برای اعتبارسنجی ارائه نشده است و بازپرداخت باقیمانده معامله طی نامه ای در تاریخ 17/12/94 با امضای مدیرعامل و عضو هیات مدیره بانک آینده تضمین شده، در دوره مالی جدید در اختیار موسسه قرار گرفته است.

نماینده متقاضی تحقیق و تفحص از بانک شهر در این خصوص اظهار کرد: در این گزارش ذکر شده قیمت گذاری معاملات مذکور متکی به گزارش کارشناسان رسمی بوده است؛ این قیمت گذاری منجر به شناسایی سودی طی فاصله خرید و فروش املاک در سال 94 شده است در حالی که در آن سال رکود در حوزه مسکن وجود داشته است.

وی افزود: به عنوان مثال 122 درصد سود طی مدت 7 ماه، 152 درصد سود طی مدت 18 ماه، 138 درصد سود طی مدت 12 ماه، 199 درصد سود طی مدت 14 ماه و 192 درصد سود طی مدت 4 ماه حاصل شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: براین اساس تلقی می شود رابطه ای شکل گرفته که ظاهرا بخشی از آن توسط قوه قضائیه در حال پیگیری است.

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:409533!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین