صفحه اصلی » نظارت » اصل نودم
408407 1398/02/17
0.0 (0)

ایجاد کمیته مستقل سوانح هوایی ضروری است

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس گفت: این کمیسیون تشکیل کمیته مستقل بررسی سوانح هوایی را با جدیت دنبال خواهد کرد.

بهرام پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس درخصوص لزوم تشکیل کمیته مستقل بررسی سوانح هوایی گفت: سقوط بوئینگ 707 ارتش نشان داد که در کشور ما تا وقتی موضوعی تبدیل به بحران نشود، جدی گرفته نمی شود. چند ماه قبل از سانحه فرودگاه فتح، هواپیمای مسافربری تابان اشتباه بوئینگ ارتش را انجام داد و به فرود در باند فتح اقدام کرده بود که به خیر گذشت.

وی ادامه داد: جای سوال است که چرا به خلبانان این مسیر پروازی، وجود دو فرودگاه (فتح و پیام) در راستای یکدیگر را اطلاع نمی دهند.

 

سازمان هواپیمایی، استقلالی در بررسی سوانح هوایی ندارد

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی درباره نحوه بررسی سوانح هوایی اظهار داشت: یکی از ایراداتی که الان وارد است این است که مسئول کمیته بررسی سوانح هوایی با حکم مستقیم رئیس سازمان هواپیمایی کشور منصوب می شود. از این رو به نظر می رسد نمی تواند نظارت درست بر مسائل داشته باشد و این امر موجب از بین رفتن مفهوم استقلال در بررسی سوانح می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر در مجلس پیگیر هستیم که کمیته مستقل بررسی سوانح مربوط به حمل و نقل از جمله سوانح هوایی ایجاد شود.

 

گزارشات بررسی سوانح هوایی تحریف می شوند

نماینده مردم شیراز در مجلس درباره کمیته مستقل بررسی سوانح هوایی گفت: این کمیته باید مانند آنچه در دنیا رواج دارد، مستقل از دولت باشد. در غیر این صورت واقعیت تحریف می شود. چنانکه در حادثه سقوط هواپیمای آسمان نظر کارشناسان کمیسیون اصل نود با نظرات کمیته بررسی سانحه 100 درصد متفاوت بود و بعد از اینکه ورود جدی و کارشناسی کمیسیون اصل نود را دیدند بخشی از صحبت های خود را تغییر دادند.

 

امنیتی کردن بررسی سوانح هوایی، حوادث جدی تری به دنبال دارد

پارسایی درخصوص امنیتی شدن موضوعات مربوط به سقوط هواپیماها در کشور خاطرنشان کرد: وضعیت صنعت هواپیمایی و فرودگاه های کشور بی ثبات و نگران کننده است. خوشبختانه اسلامی وزیر جدید راه و شهرسازی در این حوزه تخصص دارد. امیدوارم با ورود وی از طرف دولت و جدیت مجلس شاهد ساماندهی در این بخش باشیم. اینکه بخواهیم هر مسئله ای را امنیتی کنیم، مطمئنا باعث بروز حوادث بدتری می شود. چرا که جلوی کار کارشناسی گرفته خواهد شد و علت حوادث روشن نمی شود.

پارسایی تصریح کرد: کمیسیون اصل نود مجلس، تشکیل کمیته مستقل برای بررسی سوانح هوایی را با جدیت دنبال خواهد کرد. با تشکیل این کمیته زمینه های تعارض منافع از بین می رود. گذشته از آن حوادث هوایی با دقت بررسی و از وقوع سوانح مشابه جلوگیری خواهد شد.

نظرات کاربران

Parameter:408407!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون