صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
420664 1398/04/25
0.0 (0)

با موافقت نمایندگان انجام شد؛

اولویت بررسی طرح اصلاح موادی از آئین نامه داخلی مجلس درباره تحقیق و تفحص

نمایندگان با بررسی اولویت دار طرح اصلاح موادی از آئین نامه داخلی مجلس جهت تقویت بعد نظارتی موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، 25  تیرماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی اولویت طرح اصلاح موادی از آئین نامه داخلی مجلس (مواد 211، 212، 214 و 234) پیرامون موضوع نظارت بر دستگاه ها، با 126 رأی موافق، 23 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 213 نماینده حاضر در جلسه با بررسی آن به صورت اولویت دار موافقت کردند.

محمدجواد کولیوند رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس ضمن ارائه درخواست اولویت برای بررسی این طرح، گفت: در جلسه ای که با رئیس قوه قضائیه داشتیم بیان شد که برخی از گزارش های ارسالی مجلس به قوه قضائیه از تنظیم حقوقی برخوردار نیست که باعث اطاله دادرسی می شود.

نماینده مردم کرج و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به نگرانی هایی که در بخش نظارتی وجود دارد، عنوان کرد: برای موضوعاتی همچون سوال از رئیس جمهور، رسیدگی به تخلفات دستگاه ها و وزارتخانه ها و همچنین تحقیق و تفحص نیازمند اصلاح هستیم تا بعد از صحه گذاشته شدن بر خطای دستگاه مربوطه به قوه قضائیه رفته و بررسی ها آغاز شود.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور در مجلس در پایان بیان کرد: قوه قضائیه نیز باید خارج از نوبت گزارش های تحقیق و تفحص را بررسی کند که این موضوعات نیز در این اصلاحیه لحاظ شده است.

علیرضا سلیمی به عنوان مخالف بررسی این طرح به صورت اولویت دار، بیان داشت: با این اصلاحات تکلیف جدیدی را به قوه قضائیه می دهیم در حالی که این قوه مستقل عمل می کند و حتی اگر طرح ماهیت قضائی هم داشته باشد باز هم با بندهایی از قانون اساسی مغایرت دارد.

سیدکاظم دلخوش اباتری به عنوان موافق بررسی این طرح به صورت اولویت دار، گفت: نماینده ای که از وزرا یا رئیس جمهور سوال می کند در واقع پیگیر حقوق ملت است لذا تعرضی به وظایف قوه قضائیه صورت نگرفته و این اصلاحات براساس آئین نامه لازم است./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:420664!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین