صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
415617 1398/03/25
0.0 (0)

نیکفر لیالستانی:

انتخاب هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی در چارچوب قانون نیست

عضو کمیسیون بهداشت مجلس، با انتقاد از بی‌توجهی وزارت بهداشت و درمان به حوزه آموزش پزشکی، انتخاب هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی را نیز خارج از موازین و چارچوب قانون دانست.

ذبیح‌الله نیکفر لیالستانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، در مورد اظهارنظر رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران مبنی بر اینکه تعداد زیادی پزشک بیکار داریم و این مشکل نیز ناشی از توزیع نامتناسب پزشکان در سراسر کشور است، گفت: هیچ شکی وجود ندارد که ما در حوزه سلامت با توزیع نامتناسب منابع انسانی مواجه هستیم، کمااینکه گاه در مناطقی به حد وفور از پزشک و متخصص برخوردار بوده و در برخی نقاط هم با کمبود در این حوزه مواجه هستند که حوزه انتخابیه بنده یکی از این مناطق است.

مردم تصور اشتباهی از وضعیت اقتصادی جامعه پزشکی دارند

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: هم‌اکنون لازم است وزارت بهداشت و درمان با بررسی و دقت بیشتری این موضوع را به گونه‌ای پیگیری کند که در سراسر کشور به ویژه در مناطقی که با کمبود پزشک مواجه هستند، از نیروی کافی برخوردار شوند.

وی تصریح کرد: مردم این تصور را از جامعه پزشکی دارد که تعداد آنها قابل توجه نیست، ضمن‌اینکه تمام پزشکان درآمد زیادی دارند، و این در حالی است که گاه برخی پزشکان ناچار هستند برای تامین معیشت خود در چند جا فعالیت داشته باشند یا حتی تعدادی از آنها نتوانسته‌اند فضایی برای فعالیتشان ایجاد کنند که تعدادشان کم هم نیست.

نیکفر لیالستانی افزود: وزارت بهداشت و درمان باید به این نکته توجه کند که تعدادی از پزشکان به ویژه پزشکان عمومی که در رشته غیرمرتبط با آنچه در آن تحصیل کرده‌اند، فعالیت دارند، تعیین تکلیف شوند و در حوزه‌ای که در آن تبحر دارند، به فعالیت بپردازند.

بی‌رغبتی پزشکان برای فعالیت در مناطق محروم ناشی از ضعف حوزه آموزش پزشکی است

وی با اشاره به دلایل نبود تمایل در پزشکان برای فعالیت در مناطق محروم، یادآور شد: بنده موضوعی را که در این مورد هم با وزیر اسبق وزارت بهداشت و درمان و هم دکتر نمکی مطرح کردم، این بود که باید به آموزش پزشکی توجه بیشتری شود، چرا که متخصصانی که در دانشگاه‌ها دوره‌های آموزشی برای فعالیت در بخش‌های مختلف حوزه سلامت را طی می‌کنند، به گونه‌ای تحصیل می‌کنند که در روند فعالیت با مشکل مواجه می‌شوند، از سوی دیگر ایجاد حواشی در این بخش باعث شده که انگیزه حضور برای فعالیت در مناطق محروم در تعدادی از پزشکان وجود نداشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، اظهار کرد: یکی دیگر از مشکلات موجود در حوزه آموزش پزشکی این است که انتخاب هیات علمی دانشگاه بر اساس موازین و چارچوب قانون نیست و این در حالی است که اگر حرکت در این مسیر قانونمند شود، می‌توان گفت جایگزینی آنها بر اساس شایسته‌سالاری صورت گرفته است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: پزشکان باید در دوران تحصیل و از طریق آموزش این آمادگی را داشته باشند که باید به مردم مناطق محروم خدمات ارائه دهند و اخلاق پزشکی را در این مورد رعایت کنند و به منصه ظهور برسانند، بنابراین ما در بخش آموزش پزشکی با مشکل مواجه هستیم، چرا که وزارت بهداشت و درمان به حوزه درمان توجه می‌کند، اما در جهت تقویت بخش آموزش گام جدی برنداشته است./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:415617!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون