صفحه اصلی » اخبار مجلس » اطلاع رسانی(مجلس)
343384 1397/02/08
0.0 (0)

امیرعبدللهیان: برچیده شدن داعش بازی قدرتهای منطقه ای و فرامنطقه ای را برهم زد

امیرعبدللهیان: برچیده شدن داعش بازی قدرتهای منطقه ای و فرامنطقه ای را برهم زد

1396/09/02

استانبول- ایرنا- دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل گفت: برچیده شدن و به تعبیر درست تر خرد شدن استخوان های گروه تروریستی داعش، بازی قدرتهای منطقه ای و فرامنطقه ای را در خاورمیانه برهم زد.

حسین امیرعبداللهیان که جهت شرکت در دهمین نشست مجمع بین المجالس آسیایی به استانبول سفر کرده است، روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: جمهوری اسلامی ایران و متحدان منطقه ای توانستند با غلبه بر گروه تروریستی داعش خدمت بزرگی به صلح و امنیت بین المللی بکنند و آرامش را برای همه کشورهای منطقه به ارمغان بیاورند.
وی نقش جمهوری اسلامی ایران در خرد شدن استخوان های داعش را محوری و مهم دانست و بیان کرد: ایران توانست در یک بازی سنگین منطقه ای و بین المللی این پیروی را رقم بزند که نتیجه آن هم برای کشور خودمان و هم برای مردم و کشورهای منطقه به خصوص مردم عراق، سوریه و لبنان بسیار موثر خواهد بود و موجب صلح و ثبات در منطقه خواهد شد.
وی خرد شدن استخوان های داعش در منطقه را در سطح ژئوپولتیکی دارای تاثیر بسیار مهم عنوان کرد و ادامه داد: داعش به عنوان یک بازیگر دارای حامیان منطقه ای و فرامنطقه ای که می خواست جغرافیای سیاسی منطقه را تغییر دهد و منطقه را به سمت تجزیه مطلوب طراحان محور آمریکا و رژیم صهیونیستی ببرد، امروز دیگر برچیده شده است.
وی اضافه کرد: ما امروز در مرحله ای قرار گرفته ایم که تمامیت ارضی کشورهای منطقه با اضمحلال داعش حفظ شده و ثبات و امنیت به مقدار بالایی به سمتی می رود که می توان از تثبیت وضعیت صلح و امنیت در منطقه صحبت کرد و قدم به قدم در این مسیر پیش رفت.
امیرعبداللهیان همچنین گفت: از نگاه برخی از بازیگران منطقه ای و عربستان سعودی، داعش طراحی و مهندسی معکوس ایجاد تشکیلاتی مثل حزب الله لبنان بود که سعودی ها با خطای راهبری برای مقابله و تشدید درگیری ها با شیعیان راه اندازی کردند، در حالی که باید برای ایجاد وفاق و همدلی در منطقه تلاش کرده و به حمایت از حزب الله در مقابل رژیم صهیونیستی می پرداختند.
وی اضافه کرد: آمریکایی ها و متحدان آنها نیز در راستای سیاست های کلان خود، سعودی ها را نیز در این مساله به بازی گرفتند و سعودی ها در حالی که فکر می کردند ابتکار عمل را در اختیار دارند، ولی در واقع آنها هم جزئی از بازی کلان عوامل رژیم صهیونیستی و طراحان صهیونیستی در آمریکا و در منطقه بودند.
وی بیان کرد: چنین توطئه بزرگ و همه جانبه ای در سطح بین المللی شکل گرفته بود و مقابله با آن امر دشواری بود که در مجموع این پیروزی با جانفشانی شهدای مدافع حرم حاصل شد.
وی افزود: در چنین روزهایی برای این که ما بتوانیم شکست و خرد شدن استخوان های داعش را در سطح بین المللی به هم تبریک بگوییم، باید از شهدای مدافع حرم و کسانی که جانفشانی کردند، یاد بکنیم.
وی گفت: داعشی که قرار بود خلافت اسلامی به سبک مورد نظر تروریست ها و وهابی ها در سطح منطقه تشکیل بدهد، به کلی فروپاشیده ولی آیا این که پدیده تروریسم و رگه ها و اشکال جدید تروریسم ظرفیت دارد که در منطقه ایجاد شود، به نظر می رسد که تا زمانی، فکر وهابی و افراط گرایی در منطقه وجود داشته باشد و تروریسم تکفیری در منطقه خاموش نشود، هر لحظه ممکن است این خطر به شکلی دیگر و با رگه های دیگر در جغرافیای سیاسی منطقه نمایان شود.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل تاکید کرد: با این حال، در مجموع اثر روانی شکست و فروپاشی داعش خیلی مهم است و خرد شدن استخوان داعش به مقدار زیادی آن احتمال قدرت گرفتن دوباره چنین تشکیلاتی را کاهش می دهد.
انتهای پیام /
 

خبرگزاری جمهوری اسلامی( ایرنا)

نظرات کاربران

Parameter:343384!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون