صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

500888 1400/10/21 16:16:32
0.0 (0)

اقناع مشروط نماینده تبریز از پاسخ های وزیر بهداشت

نمایندگان در نشست علنی به بررسی سوال پزشکیان از وزیر بهداشت و استماع توضیحات وزیر راه درباره عملکرد دولت در اجرای قانون جهش تولید مسکن پرداخته و تفحص از نهاد ریاست جمهوری در مدت ۸ ساله دولت روحانی را تصویب کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، صحن علنی مجلس صبح سه شنبه (21 دی) به ریاست دکترمحمدباقر قالیباف با حضور 205 نفر از نمایندگان رأس ساعت 8 صبح آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، طبق روال سه‌شنبه های نظارتی سوال مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص  بکارگیری نیروهای انسانی برای مدیریت دانشگاه‌های علوم پزشکی در دستور کار قرار گرفت.

گفتنی است، با توجه به اینکه در بند (ب) ماده 74 قانون برنامه ششم توسعه آمده است که فعالیت کلیه پزشکان، دندان پزشکان و داروسازان در استخدام پیمانی و رسمی و سایر مراکز تشخیصی، آموزشی، درمانی و بیمارستان‌های بخش خصوصی یا عمومی غیردولتی ممنوع است و دولت مکلف شده است در اجرای این حکم با جبران خدمت ذینفعان از طریق اعمال تعرفه در چارچوب بودجه سنواتی اقدام کند، عین اللهی در پاسخ به سوال پزشکیان در رابطه با موضوع مذکور بیان کرد: متاسفانه تاکنون چنین اعتباری در قانون بودجه وجود نداشته و شرایط جبران خدمت محقق نشده است.

این عضو کابینه در دفاع از خود همچنین گفت: متاسفانه وضعیتی که در رابطه با رانت ها و تعارض منافع و اختصاصی کردن بسیاری از مراکز به عنوان مراکز تحقیقاتی وجود داشت را اگر صلاح بود در جلسه دیگر مطرح می کنم. ضمن اینکه باید به این نکته نیز اشاره کنم عملکرد روسای منصوب شده و مدیران در جهت منافع انقلاب است و انشالله با حل مشکلات مالی بتوانند بهتر از سابق کار کنند.

پزشکیان نیز در بخشی از مطالب خود گفت: اگر ما به فکر خون شهدا و محرومین هستیم چرا تا پایان سر این عهد و پیمان خود باقی نماندیم و چرا شبانه روز برای محرومین کار نمی کنیم. متأسفانه با قوانین مجلس، پزشکان را ترغیب می‌کنیم که بیرون از سیستم دولتی کار کنند، وزارت بهداشت بداند کسانی که در بیرون از سیستم دولتی فعالیت می‌کنند یا در بخش‌های خصوصی سهام دارند نمی‌توانند در دانشگاه علوم پزشکی رسم انسانیت و حمایت و ارائه خدمات به فقرا و محرومین را آموزش دهند.

 

اقناع مشروط نماینده تبریز از وزیر بهداشت

در نهایت نماینده سوال کننده، مشروط به اینکه وزیر بهداشت در به کارگیری نیروها در وزارتخانه، رویکرد سیاسی نداشته باشد و افرادی را در وزارتخانه به کار گیرد که به طور تمام وقت فعالیت کنند و در خارج از وزارت بهداشت به کار پزشکی خصوصی مشغول نباشند،  از پاسخ‌های وزیر بهداشت قانع شد.

رئیس مجلس نیز تاکید کرد: در موضوع تضاد منافع با توجه به اینکه خود جنابعالی نیز از این موضوع مطلع هستید و نسبت به شما ارادت دارم، ندیدم و نشندیم که کار شخصی در این زمینه کنید اما در دوران وزارت جنابعالی و وزارت های گذشته یک سنت غلط در وزارت بهداشت وجود داشته ودارد که این تضاد منافع مشکلات مذکور را ایجاد کرده است.

 

عملکرد دولت در اجرای قانون جهش تولید مسکن زیر ذره بین مجلس

در نشست علنی سه شنبه (21 دی)، سپس گزارش نظارتی کمیسیون عمران در خصوص اجرای قانون جهش تولید مسکن در دستورکار قرار گرفت، عبدالجلال ایری گزارش را قرائت کرد و در بخشی از گزارش خود گفت: به استناد گزارش دیوان محاسبات کشور مندرج در تارنمای این سازمان ، طرح اقدام ملی مسکن به عنوان شاخص ترین طرح دولت قبل در حوزه تأمین مسکن، از زمان آغاز یعنی سال 1398 تا پایان تیرماه 1400 از پیشرفت عملیاتی مناسبی برخوردار نبوده است ودر عمل طرح اقدام ملی مسکن در اغلب استان ها تا 6 ماهه نخست سال 1400 پیشرفت چندانی نداشته است.

وی ادامه داد: در همین راستا مطابق با گزارش وزارت راه و شهرسازی تا آذرماه 1400، از مجموع حدود 19 میلیون خانوار شهری ، بالغ بر (8) میلیون خانوار، فاقد مسکن ملکی هستند. از این تعداد بالغ بر 4/3 میلیون خانوار در مجموع 3دهک اول درآمدی قرار دارند. لازم به ذکر است طول دوران انتظار خرید مسکن برای دهک اول تا سوم درآمدی بدون حمایت دولت به طور متوسط (120) سال برآورد شده است که با طول دوران انتظار مطلوب یعنی (25)سال، حدود (95) سال فاصله دارد. از این رو 3 دهک اول درآمدی در اولویت حمایت برنامه های تأمین مسکن هستند.

پس از گزارش کمیسیون عمران و بیان مطالب از سوی تعدادی از نمایندگان رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در دفاع از عملکرد خود گفت: با تصویب و ابلاغ قانون مترقی جهش تولید مسکن، اقدامات خوبی در دولت آغاز شد و برای تحقق ابرپروژه یک میلیون مسکن در سال که یکی از ابرپروژه های بزرگ در دنیاست، نیازمند برنامه ریزی دقیق و تامین زیرساخت های فراوانی است.

این عضو کابینه دولت خاطرنشان کرد: ما نتوانستیم از بخشی از قانون و زمین های دولتی استفاده کنیم، اما امروز با اقدامات انجام شده، ما زمین های مورد نیاز برای 600 هزار واحد مسکونی را تامین کردیم و یک میلیون و 400 هزار واحد را نیز در دست بررسی و اقدام داریم و امیدواریم تا پایان سال 2 میلیون و 300 هزار واحد از زمین های راه و شهرسازی آماده بارگذاری شود.

 

120 سال زمان برای صاحبخانه شدن دهک های یکم تا سوم

 محمدرضا رضائی کوچی رئیس کمیسیون عمران نیز مطالبی را در این رابطه بیان کرد و گفت: بیش از 50 درصد از نیاز انباشته مسکن متعلق به دهک‌های پایین جامعه است، اگر موضوع مسکن دهک‌های پایین را مورد توجه قرار ندهیم افراد دهک‌های یکم تا سوم برای صاحبخانه شدن به 120 سال زمان نیاز دارند. معنای این موضوع ورود جدی دولت در حوزه تأمین مسکن است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه صندوق ملی مسکن ابهاماتی دارد که باید رفع شود و تداوم آن اجرای قانون جهش تولید مسکن را با مشکل مواجه می‌کند، تصریح کرد: بانک‌ها مکلف شدند تا 260 هزار میلیارد تومان از منابع خود را به سمت تولید مسکن هدایت کنند، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی به عنوان ناظر انتخاب شدند و جرائم مالیاتی برای بانک ها تعیین شده است، انتظار داریم بانک مرکزی نظارت دقیق‌تری داشته باشد.

رئیس مجلس نیز با اشاره به گزارش نظارتی کمیسیون عمران درباره اجرای قانون جهش تولید مسکن، گفت: دولت هیچ گاه قدرتی که امروز به واسطه این قانون در حوزه مسکن دارد را نداشته است لذا با توجه به اینکه مسکن نیاز اول مردم است وزارت راه و شهرسازی علاوه بر پرهیز از تصدی گری نسبت به اجرای کامل قانون اقدام کند.

 

تفحص از عملکرد نهاد ریاست جمهوری کلید خورد

نمایندگان مردم در مجلس با طرح تحقیق و تفحص از عملکرد نهاد ریاست جمهوری در مدت ۸ ساله دولت روحانی موافقت کردند.

این تفحص 4 محور اصلی دارد از جمله اینکه معاونین و مدیران نهاد ریاست جمهوری در تخلفات این نهاد به ویژه عملکرد مالی و مداخله در مذاکرات هسته ای و سلطه بر گلوگاههای تولید رانت چه نقشی داشته اند؟، -تحقیق و تفحص پیرامون نقش آقای حسین فریدون مشاور رئیس جمهور در مذاکرات هسته ای و پیامدهای نامطلوب مداخلات ایشان، نقش رئیس دفتر آقای روحانی در انتصاب مدیران موسسات اقتصادی، کارخانجات، بانکها و مراکز حساس و درآمدزاد و  بررسی نقش تیم اقتصادی دولت دکتر روحانی به ویژه معاون امور اقتصادی، آقای نهاوندیان در تزریق ۱۸ میلیارد دلار به بازار ارز و هدر دادن ذخایر ارزی کشور و همچنین توزیع ۶۰ تن طلا که در راستای کنترل قیمت طلا صورت گرفت اما هیچگونه نتیجه مثبتی نداشته و باعث هدر رفتن منابع بیت المال شد.

بر اساس این گزارش در ادامه جلسه علنی 5 تن از نمایندگان به ایراد نطق میان دستور پرداختند.

محمدطلا مظلومی آبرزگه نماینده مردم بهبهان و آغاجاری: مصوبه تبدیل وضعیت ایثارگران در پستوی وزارتخانه‌ها معطل مانده است

منصور شکرالهی نماینده مردم کهنوج و منوجان و رودبارجنوب و قلعه گنج و فاریاب:  رئیس جمهور از مناطق سیل زده جنوب کرمان بازدید کند

محمود احمدی بیغش نماینده شازند: فساد تا عمق ساختار ورزش کشور نفوذ کرده است

سیدکاظم دلخوش اباتری نماینده صومعه سرا: لایحه بودجه ۱۴۰۱ کارآمد نیست

نصراله پژمان فر نماینده مشهد و کلات: سیاست جبرانی برای معیشت عامه مردم باید در بودجه رعایت شود

 

کیفیت پایین خودرو، وزیر صنعت را به مجلس کشاند

 محمد باقری بناب و تعداد دیگری از نمایندگان از وزیر صنعت و معدن و تجارت در خصوص علت کیفیت نامطلوب و پایین خودروهای داخلی سوال مطرح کردند که اعلام وصول شد.

 

تذکر شفاهی و کتبی نمایندگان مجلس

روح اله متفکرآزاد تذکرات کتبی نمایندگان خطاب به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

سپس نمایندگان در قالب تذکر شفاهی نکاتی را مطرح کردند.

جوکار در تذکر شفاهی: اکثر شهرهای استان یزد در وضعیت تنش آبی هستند

نماینده سنندج در تذکر شفاهی: راه‌های کردستان به قتلگاه مردم تبدیل شده است

حیدری در تذکر شفاهی: سازمان سنجش به کارکرد غلط خود در اخراج دانشجویان پس از چند ترم پایان دهد

حسینی در تذکر شفاهی: تنها بیمارستان خدابنده دستگاه سی.تی.اسکن ندارد

صفایی دلوئی در تذکر شفاهی: وزارت جهاد از تمامی ظرفیت ها برای توزیع عادلانه کالاها استفاده کند

زره تن لهونی در تذکر شفاهی: تکلیف مدیران و فرمانداران استان کرمانشاه با انتخاب استاندار جدید مشخص شود

فتحی در تذکر شفاهی: جاده‌های سنندج و دیواندره به جاده‌های مرگ تبدیل شده‌اند

سلیمی در تذکر شفاهی: وزارت راه هر چه سریعتر برای ایمن سازی جاده های محلات و دلیجان اقدام کند

محرم زاده در تذکر شفاهی: تمهیدات لازم برای صادرات سیب های دپو شده در دستور کار قرار گیرد

حسین‌زاده در تذکر شفاهی: دولت مصوبات مرتبط با سیل را هر چه سریعتر در هیأت دولت تصویب کند

نوروزی در تذکر شفاهی: دولت انقلابی نسبت به تبدیل وضعیت ایثارگران و نیروهای شرکتی اقدام کند

پاک مهر در تذکر شفاهی: در پروژه های انتقال آب به همه استان هایی که دچار بی آبی شده اند، توجه شود

 

پایان نشست علنی 21 دی

عبدالرضا مصری نایب رییس مجلس شورای اسلامی، زنگ پایان نشست علنی سه شنبه (21 دی ماه) مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 12 و 15 دقیقه به صدا درآورد و گفت: نشست آتی صحن روز (چهارشنبه 22 دی ماه) ساعت 7 و 45 دقیقه با ادامه دستور کار هفتگی مجلس برگزار خواهد شد.

نظرات کاربران

Parameter:500888!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

شفافیت

بیشتر