صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

452392 1398/11/08 15:42:00
0.0 (0)

اعلام وصول طرح خروج از NPT در جلسه 8بهمن

طرح خروج ایران از NPT در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه شنبه، 8 بهمن‌ماه) به ریاست دکتر علی لاریجانی رأس ساعت 8 و 18 دقیقه و با حضور 194 تن از نمایندگان آغاز شد.

در آغاز نشست علنی امروز، مراسم مرثیه سرایی توسط حجت‌الاسلام و المسلمین سیدناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان برگزار شد.

دکتر لاریجانی در نطق پیش از دستور خود با اشاره به تصویب ۱۷۵ قانون، ۱۷۸سوال، شش استیضاح و ۲هزار و ۵۴۲ جلسه نظارتی کمیسیون ها در کارنامه مجلس، تهدید و تحقیر مجلس را ظلم به مردمسالاری و انقلاب دانست و افزود: تخریب مجلس کار بنی صدر بود.

وی تاکید کرد: مجلس مهم ترین رکن مردم سالاری در کشور است و هرگونه محدودیت و تخریب آن، مستقیما اراده ملت را هدف گیری کرده و عملی غیرانقلابی است.

در ادامه، نمایندگان با تقاضای استعفای داریوش اسماعیلی نماینده مردم سروستان، کوار و خرامه به منظور تصدی در معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با 167 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 194 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

همچنین نمایندگان به منظور تامین نظر شورای نگهبان با اصلاح لایحه یک فوریتی موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه به نمایندگی از سازمان ملل متحد درباره تأسیس مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا با 147 رأی موافق، 3رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 192 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

بر اساس این گزارش ماده واحده لایحه مذکور به شرح ذیل است: به دولت اجازه داده می‌شود نسبت به تأسیس مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا بر اساس موافقتنامه مربوط به تأسیس مرکز یادشده اقدام کند.

همچنین در تبصره این ماده واحده آمده است: در اجرای این موافقتنامه رعایت اصول یکصد و سی و نهم (139)، یکصد و بیست و پنجم (125) و هفتاد و هفتم (77) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران الزامی است.

در جلسه امروز، طرح تشکیل سازمان نظام مهندسی ارتباطات و فناوری اطلاعات، طرح ممنوعیت تولید، نگهداری و استفاده از سلاح هسته ای و مبارزه با آنها، طرح الزام نیروهای نظامی به افشای اطلاعات نظامی و امنیتی آمریکا و مناطق غرب آسیا در چارچوب منافع ملی، طرح الحاق دو تبصره به ماده 30 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه ای کشور و طرح استفساریه بند الف ماده 2 قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور، طرح خروج ایران از پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT)، طرح تنبیه و مجازات کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران و سوال بیت الله عبداللهی نماینده مردم اهر و هریس از وزیر آموزش و پرورش درباره لزوم خاتمه دادن به تدریس در قالب مدارس دو شیفته و کانکسی اعلام وصول شد.

همچنین در این جلسه، نمایندگان در جریان بررسی مواد ارجاعی لایحه مالیات بر ارزش افزوده، پس از بررسی پیشنهادات متعدد در رابطه با ماده (26) این لایحه با پیشنهاد حذف ماده مذکور با 135 رأی موافق، 29 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 192 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند که بر اساس تصمیم نمایندگان نظام اداری، مالی و استخدامی سازمان امور مالیاتی کشور در چارچوب قوانین عمومی و با الزام به رعایت قانون مدیریت خدمات کشوری برقرار خواهد ماند.

در ادامه نمایندگان در جریان بررسی "لایحه مالیات بر ارزش افزوده " جزء (12) بند (ب) ماده (9) این لایحه درخصوص "عدم پرداخت مالیات بر ارزش افزوده برخی از کالاها و خدمات" را با 116 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 192 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رساندند.

جزء (12) بند (ب) ماده (9) این لایحه  به شرح زیراست: صدور و ابطال، نقل و انتقال واحدهای ‏سرمایه‌گذاری ‏صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار؛

همچنین نمایندگان پس از مخالفت با اصل جز (13) بند (ب) ماده (9) این لایحه مخالفت با حذف آن جزء مذکور را به کمیسیون مربوطه ارجاع دادند.

در جز (13) بند (ب) ماده (9) آمده است: خدمات واسپاری (لیزینگ) اشخاص دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

همچنین در تبصره این جز آمده است: معافیت خدمات تأمین مالی توسط شرکت­های واسپاری(لیزینگ)، به معنی معافیت کالاها و خدماتی که توسط آن شرکت­های واسپاری خریداری و به مشتری واگذار می‌شود، نیست.

بنابراین گزارش نمایندگان همچنین جزء (16) بند (ب) ماده (9) لایحه مالیات بر ارزش افزوده را با 130 رأی موافق، 32 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 192 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رساندند.

جزء (16) بند (ب) ماده (9) لایحه مالیات بر ارزش افزوده به شرح زیر است: خدمات اقامتی هتل‌های سه ستاره و پائین‌تر، مهمانپذیرها و سایر مراکز اقامتی دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یا اتحادیه‌های ذی‌ربط.

در جلسه امروز نمایندگان در جریان بررسی لایحه تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف با کلیات این لایحه با 125 رأی موافق، 21 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 192 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

همچنین ماده واحده لایحه مذکور با 123 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 192 نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید.

براساس ماده واحده لایحه تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف؛ مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلافات مصوب 16 آذر 1394 از تاریخ انقضای آن (22 بهمن 1398) به مدت یک سال تمدید می شود.

همچنین در جلسه امروز، بیانیه تقدیر 200 نفر از نمایندگان از مدیریت دانشگاه آزاد قرائت شد.

عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز زنگ پایان نشست علنی امروز ملس را رأس ساعت 12 و 27 دقیقه به صدا درآورد.

نظرات کاربران

Parameter:452392!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

شفافیت

بیشتر