صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

483458 1400/01/29 17:36:09
0.0 (0)

اصلاحات مجلس بر قانون صدور چک

نمایندگان در جلسه علنی کلیات لایحه نحوه کمک‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور را تصویب و قانون صدور چک را اصلاح کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی؛ نشست علنی مجلس صبح یکشنبه ( 29 فروردین ماه) به ریاست محمدباقر قالیباف و با حضور  225 نفر از نمایندگان  راس ساعت 9 آغاز شد.

گفتنی است، نمایندگان با هدف رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در نشست علنی امروز در صحن علنی، تالار شهید مدرس ساختمان مشروطه و کمیسیون تلفیق مستقر شدند.

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیأت رئیسه مجلس ابتدا دستور کار صحن علنی را قرائت کرد که بر این اساس بررسی گزارش کمیسیون های اقتصادی، آموزش، تحقیقات و فناوری، قضایی و حقوقی، انرژی و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و همچنین انتخاب یک نفر از اعضای هیات رئیسه مجلس جهت عضویت در هیات اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.

 

قالیباف: غنی‌سازی۶۰ درصد دستاورد دوران‌ساز و قدرت‌آفرین دانشمندان جوان ایران است

پیش از ورود نمایندگان به دستور کار صحن علنی امروز، دکتر محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی، در نطق پیش از دستور، با بیان اینکه غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در چارچوب قانون اقدام راهبردی انجام گرفت، گفت: غنی‌سازی ۶۰ درصد در شرایطی که طرف‌های مقابل برجام دنبال تحمیل خواسته‌های خود با ترکیبی هماهنگ‌شده هستند، اتفاقی دوران‌ساز و قدرت‌آفرین بود.

 

سامانه صیاد تنها مسیر صدور چک‌های تضمین شده توسط بانک‌ها

رسیدگی به لایحه یک فوریتی الحاق یک تبصره به ماده (14) قانون صدور چک مصوب 1355 و اصلاحات بعدی آن نخستین دستورکار مجلس بود که نمایندگان با مواد 1 و 2 آن موافقت کردند.

بنابراین با رای نمایندگان مجلس صدور و تحویل چک‌های تضمین شده توسط بانک‌ها به مشتری، صرفاً از طریق سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک (صیاد) امکان‌پذیر خواهد بود.

 

ارجاع لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی به کمیسیون اقتصادی

در ادامه نمایندگان به بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه اصلاح ماده (1) قانون پولی و بانکی کشور  پرداختند. لایحه مذکور مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته بود که کمیسیون اقتصادی جهت تامین نظر این شورا، اصلاحات عبارتی انجام داد اما با توجه به وجود ابهام و صحبت های رئیس مجلس شورای اسلامی مقرر شد این لایحه برای بررسی بیشتر و اصلاح به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع شود.

 

بررسی مشکلات بورس در نخستین جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا با تلاش‌های رئیس مجلس

گفتنی است، حسینعلی حاجی دلیگانی در جریان نشست علنی امروز خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: خوشحالم که با پیگیری مجلس و جنابعالی قرار است موضوع بورس و مشکلات مردم در این حوزه در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه مطرح شود. دکتر قالیباف رئیس مجلس در پاسخ به این نماینده گفت: از آنجا که بورس موضوع مهمی است، با اولویت در دستور اولین جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا است. به همه همکاران و مردم عزیز اطمینان میدهم که همه سعی و تلاش خود را به کار گیریم تا بتوانیم با اخذ تصمیماتی به این حوزه کمک کرده و نگرانی سهامداران بازار سرمایه و بورس را برطرف کنیم.

 

تصویب کلیات لایحه نحوه کمک های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان فنی و حرفه‌ای

بررسی گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد لایحه نحوه کمک‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور از دیگر دستورکارهای نمایندگان در صحن علنی بود که با 168 رأی موافق، 29 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 248 نماینده حاضر در صحن مورد موافقت قرار گرفت.

 

 حاجی دلیگانی به عنوان عضو هیات اجرائی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری انتخاب شد

همچنین در نشست علنی امروز، انتخاب یک نفر از اعضای هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی جهت عضویت در هیات اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری در اجرای بند یک ماده 216 آیین نامه داخلی مجلس برگزار شد که نمایندگان با ۱۲۶ رأی موافق از مجموع 163 رأی اخذ شده، حسینعلی حاجی دلیگانی را انتخاب کردند.

 

تنفس نیم ساعته مجلس برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی

رئیس مجلس برای رعایت پروتکل های بهداشتی به منظور مقابله با بیماری کرونا، به مدت ۳۰ دقیقه در صحن علنی تنفس اعلام کرد تا ادامه جلسه علنی رأس ساعت 11 و 35 دقیقه برگزار شود.

ادامه نشست علنی امروز با قرائت تذکرات کتبی نمایندگان خطاب به مسئولان اجرایی کشور از سوی علی کریمی فیروزجائی آغاز شد.

در ادامه نشست یحیی ابراهیمی نماینده دلفان و سلسله، مجتبی رضاخواه نماینده تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس، فریدون عباسی دوانی نماینده کازرون و کوهچنار، منصور آرامی نماینده بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر و مهرداد گودرزوندچگینی نماینده رودبار به ایراد نطق میان دستور پرداختند.

 

اعلام وصول طرح ممنوعیت ورود خبرنگاران آمریکایی و انگلیسی حامی تحریم به کشور

بر اساس این گزارش سیدناصر موسوی لارگانی در نشست علنی مجلس، لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان، طرح نحوه مواجهه با قانع کننده نبودن پاسخ وزیر، طرح ممنوعیت ورود خبرنگاران رسانه‌های آمریکایی و انگلیسی حامی تحریم به کشور ایران، طرح زیرساخت های مرجعیت دانش برای مقابله با تهدیدات زیستی کشو را اعلام وصول کرد.

 

جوابیه برادران معاون اول رئیس جمهور نسبت به نطق نماینده مردم گرمسار در مجلس

ابراهیم و مهدی جهانگیری برادران معاون اول رئیس جمهور را براساس ماده 74 آئین نامه داخلی نسبت به اظهارات اردشیر مطهری نماینده گرمسار در صحن علنی هفته گذشته بیانیه ای را صادر کردند که مطابق آیین نامه داخلی از سوی علی کریمی فیروزجائی، عضو هیات رییسه مجلس قرائت شد.

برادران معاون اول رئیس جمهور خواستار قرائت این بیانیه در اولین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و همچنین رسیدگی در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شدند؛ همچنین مطابق متن این بیانه ذکر شده از آن جا که اتهام مطرح شده مصداق بارز توهین و افترا و جرم بوده مطابق مواد 697 و 609 قانون مجازات اسلامی مشمول مجازات است شکایت خود را به مراجع ذیصلاح قضائی نیز ارائه خواهند کرد.

گفتنی است، اردشیر مطهری نماینده مردم در مجلس یازدهم طی تذکری در صحن علنی هفته گذشته اعلام کرده بود؛ اگر در سازمان و اداره و یا شوراهای اسلامی فردی برای عضویت و استخدام اقدام کند اما برادرش تخلف می کند با او برخورد می‌کنند، حال برادر رئیس جمهور و برادر معاون اول دولت و همچنین دختر وزیر دزد هستند اما رئیس جمهور از این موضوع حیا نمی‌کند.

 

پایان نشست علنی/ نشست بعدی ۳۱ فروردین

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی زنگ پایان نشست علنی امروز (یکشنبه، 29 فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی را ساعت 12  و 50 دقیقه به صدا درآورد و گفت: نشست بعدی سه شنبه (31 فروردین ماه) با بررسی ادامه دستور کار برگزار می‌شود.

نظرات کاربران

Parameter:483458!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون