صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان

438335 1398/08/26 15:03:41
3.0 (1)

مخالفان کلیات لایحه درآمد پایدار و هزینه‌ شهرداری‌ها و دهیاری‌ها مطرح کردند

از تأکید بر لزوم توجه به درآمد پایدار دهیاری‌ها تا انتقاد از افزایش عوارض نوسازی

مخالفان کلیات لایحه درآمد پایدار و هزینه‌ شهرداری‌ها و دهیاری‌ها دلایل خود را تشریح کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،    نادر قاضی پوردر جلسه علنی نوبت صبح امروز (یکشنبه، 26 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی‌‌‌ در جریان بررسی گزارش کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، ضمن مخالفت با کلیات این لایحه اظهار داشت: لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به نام دهیاری‌ها و به کام شهرداری‌ها است. علیرغم آنکه روستاییان مایحتاج شهرها را تأمین می‌کنند به روستاها ظلم می‌شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: از زمان اصلاحات ارزی تاکنون سیل مهاجرت از روستاها به شهرها شروع شده و اکنون باید تلاش کنیم تا مهاجرت از شهرها به روستاها انجام شود.

وی افزود: باید اساس خدمت‌رسانی به روستاها و روستاییان باشد، متأسفانه تا امروز به روستاییان و کارگران توجه نشده و در این زمینه مطابق قانون اساسی عمل نکرده‌ایم.

علیرضا سلیمی در جریان بررسی گزارش کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در نوبت عصر، ضمن مخالفت با کلیات این لایحه اظهار داشت: با تصویب فوریت این لایحه موافق بودم اما اگر اشکالات موجود آن رفع نشود با مشکلات بزرگتری در حوزه درآمد پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها مواجه می‌شویم.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نباید تصمیماتی بگیریم که منشأ گرانی‌های پی در پی برای مردم باشد، بیان کرد: برخی مواد در لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها وجود دارد که منجر به گرانی می‌شود.

وی افزود: هدف این لایحه ایجاد درآمد پایدار بود اما در مواد آن مشاهده می‌شود که می‌خواهند دست در جیب مردم کنند. 50 درصد درآمد شهرداری‌ها از محل جرائم ساخت و ساز بوده و دولت تنها 6 درصد به آنها کمک می‌کند، متأسفانه به ساماندهی عوارض ساخت و ساز توجهی نشده است.

سلیمی گفت: منبع درآمد پایدار و قابل اعتنایی برای دهیاری‌ها در لایحه مورد اشاره دیده نشده است.

غلامرضا کاتب نیز در جریان بررسی گزارش کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها اظهار داشت: افزایش عوارض نوسازی در این لایحه چند برابر شده که نشان می‌دهد بررسی لایحه نیاز به کار کارشناسی بیشتری دارد.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی پیش از اعلام مخالفت خود با کلیات لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در تذکر آیین‌نامه‌ای بیان کرد: طرح‌ها و لوایح دو فوریتی و یک فوریتی ابتدا باید به کمیسیون بروند و پس از تصویب در صحن مجلس بررسی شوند.

وی افزود: دستور کار کنونی مجلس نه لایحه و نه طرح است بلکه گزارش مشترکی از طرح و لایحه بود و ایرادات متعددی نیز در آن وجود دارد و دارای ایرادات اصل 74 و اصل 75 است. اکنون درخواست دارم این لایحه به صورت دوشوری بررسی شود.

دکتر علی لاریجانی در پاسخ به تذکر کاتب نماینده گرمسار اظهار داشت: موضوعی که در دستور کار مجلس قرار گرفته ادغام یک طرح و لایحه است و اشکالی به آن وارد نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: از آنجایی که دو فوریت این لایحه تصویب شده نمی‌توان به صورت دوشوری آن را بررسی کرد./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:438335!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون