صفحه اصلی » اخبار مجلس » اطلاع رسانی(مجلس)
398751 1398/02/11
0.0 (0)

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

اروپایی ها باید سهم عمده ای در مقابله با یکجانبه گرایی امریکا ایفا می کردند

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با دبیرکل وزارت خارجه نروژ دیدار و گفت وگو کرد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با دبیرکل وزارت خارجه نروژ دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حشمت الله فلاحت پیشه ظهر امروز (دوشنبه 9 اردیبهشت) با توره هاترم دبیرکل وزارت خارجه نروژ دیدار و گفتگو کردند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ابتدای این دیدار با اشاره به سطح فعلی مناسبات ایران با کشورهای اروپایی گفت: مناسبات ایران و اروپا همواره در سطوح مختلف در جریان بوده است اما در ماه های گذشته با توجه به اینکه اقدام عملی خاصی از طرف اروپا برای حفظ و تداوم برجام انجام نشده است، نگاه ها در ایران نسبت به توسعه همکاری ها با اروپا با شک و تردید همراه شده است.

وی گفت: کشورهای اروپایی باید سهم عمده ای در مقابله با یکجانبه گرایی ایفا می کردند اما اکنون فقط ایران است که این مقابله را انجام می دهد و ما شاهد هیچ تحرکی از طرف اروپا در مقابل این پدیده نیستیم.

فلاحت پشه در ادامه با انتقاد از عملی نشدن ساز و کار تبادلات مالی ایران و اروپا گفت: ساختاری که توسط سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان بعنوان اینستکس معرفی شده است در عمل موجب حل مشکل تبادل مالی و بانکی ایران و اروپا نشده است.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همچنین گفت:  با خروج ترامپ از برجام جمهوری اسلامی ایران اقداماتی را برای مقابله با تحریم ها انجام داده است که با توجه به اینکه به ساختارهای لازم از قبل فکر شده بود، تا حدود زیاد موثر بوده اند. وی کم کردن اثرات درآمدهای نفتی در بودجه سالانه و افزایش صادرات غیرنفتی کشورمان با سایر کشورها را از جمله این اقدامات دانست.

فلاحت پیشه همچنین با محکوم کردن اقدام اخیر آمریکایی ها علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران مهمترین نقش را در مبارزه با داعش در منطقه بازی کرده است و قرار دادن این نیروی نظامی در لیست گروه های تروریستی که به قصد تضعیف آن صورت گرفته است، اقدام بسیار خطرناکی است که ممکن است امنیت منطقه را هم با مخاطره مواجه نماید.

توره هاترم دبیرکل وزارت خارجه نروژ نیز در ابتدای این دیدار با اشاره به اهمیت چندجانبه گرایی در سطح بین المللی گفت: دولت و پارلمان نروژ به ضرورت چندجانبه گرایی در صحنه تحولات بین المللی اعتقاد راسخ دارد و در راستای تصویب و نهادینه کردن این موضوع هم دولت نروز سندی را تهیه کرده و در اختیار پارلمان قرار داده است.

وی با اشاره به منافع مشترک تجاری و مالی ایران و نروژ گفت: صاحبان صنایع و فعالان تجاری نروژ علاقه زیادی برایب کار با ایرانی ها دارند و ما برای تسهیل مبادلات مالی فیمابین در حال همکاری با انگلیس، آلمان و فرانسه برای برقراری کانال های ارتباط مالی خاص با ایران هستیم.

توره هاترم دبیرکل وزارت خارجه نروژ در ادامه با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: نروژ همواره از برجام حمایت کرده است و این توافق را بهترین گزینه موجود برای شرایط حاضر می داند.

وی افزود: ایران کشوری با اهمیت و یک قدرت منطقه ای است لذا ما معتقدیم راه حل بسیاری از بحران های منطقه ای گفتگو و تبادل نظر با ایران است و گفتگوهای ایران و اروپا در مسائل دوجانبه و منطقه ای باید تداوم داشته باشند./

نظرات کاربران

Parameter:398751!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین