صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

470696 1399/10/03 15:14:00
5.0 (1)

ادامه بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در صحن علنی

در صحن علنی امروز مجلس براساس اصلاحیه قانون انتخابات ریاست جمهوری، تعریف ایرانی الاصل بودن کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مشخص شد، همچنین نمایندگان با پیشنهاد حذف ماده ۲ طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی که در آن معیارهای رجال سیاسی و مذهبی مشخص شده بود، مخالفت کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، نشست علنی امروز (چهارشنبه سوم دی ماه) مجلس شورای اسلامی به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 8:03 دقیقه و با حضور  220 نفر از نمایندگان آغاز شد.

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی دستور کار صحن علنی امروز را به شرح زیر قرائت کرد:

ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران.

گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد با رویکرد اصلاح سیاست‌های تنظیم بازار.

گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور.

گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد لایحه یک فوریتی الحاق یک تبصره به ماده ( 14) قانون صدور چک.

گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مورد بررسی کیفیت تامین و تولید نهاده‌های دامی.

اصرار مجلس بر تعیین معیارهای رجال سیاسی و مذهبی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری

نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 3 دی ماه) مجلس در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری ایران با پیشنهاد حذف ماده 2 قانون مذکور درخصوص تعیین معیارهای رجل سیاسی و مذهبی با 75 رأی موافق، 165 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 245 نماینده حاضردر صحن مخالفت کردند.

دکتر محمدباقر قالیباف در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 3 دی ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری گفت: براساس آئین نامه داخلی مجلس، حق نمایندگان است که پیشنهادات ثبت شده آن ها قبل از بررسی گزارش و مصوبه کمیسیون، مورد بررسی قرار گرفته و به رأی گذاشته شود اما شاهد هستیم که بررسی پیشنهادات چقدر وقت صحن مجلس را به خود اختصاص می دهد.

وی ادامه داد: همکاران محترم مشاهده می کنند که دوستان نسبت به این موضوع نیز معترض هستند. پیشتر برای اصلاح این موضوع با زحمت اعضای کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس، طرحی تدوین شد که ابتدا نظر کمیسیون را در بررسی طرح ها و لوایح به رأی بگذاریم و پس از آن پیشنهادات نمایندگان مطرح شود اما به هر دلیلی نمایندگان به این اصلاح آئین نامه رأی موافق ندادند و امروز شاهدیم که براساس روال قبلی چقدر وقت مجلس گرفته می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: لذا خواهش می کنم ریاست کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس با انگیزه بیشتر بحث اصلاح آئین نامه را دنبال کنند تا ما در شرایط فعلی که موضوعات بسیار مهم و جدی را در دستورکار داریم، بتوانیم با سرعت بیشتری به امر قانونگذاری بپردازیم تا از وقت یکایک نمایندگان که در حقیقت وقت همه ملت ایران است بهره بیشتری ببریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی برای رعایت پروتکل های بهداشتی به منظور مقابله با بیماری کرونا، به مدت ۳۰ دقیقه در صحن علنی تنفس اعلام کرد. نشست علنی مجلس شورای اسلامی ساعت 10 و 8 دقیقه، پس از حدود 30 دقیقه تنفس به ریاست سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس مجدداً آغاز شد.

اصلاحات عبارتی ماده مربوط به معیارهای رجال مذهبی و سیاسی

همچنین بر اساس اعلام دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی ماده (2) طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری دو اصلاح عبارتی در این ماده اعمال شد.

این اصلاحات بعد از پیشنهاد سیدمحمود نبویان نماینده تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس درباره قید عنوان «تشیع» بعد از عبار «مذهب» و پیشنهاد مهرداد ویس کرمی نماینده خرم‌آباد و چگنی برای ذکر عبارت «اعتقاد قلبی، اشتهار و التزام عملی» در این طرح مورد موافقت مجلس قرار گرفت و اعمال شد.

بر اساس اصلاحات صورت گرفته، در بند 4 ماده 2 این طرح، احساس مسئولیت نسبت به امور دینی مردم و ترویج ارزش‌های دینی و انقلابی در جامعه، از جمله اعتقاد قلبی، اشتهار و التزام عملی به انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر و بزرگداشت شعائر دینی

همچنین در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری در بررسی معیارهای رجل مذهبی و رجل سیاسی پیشنهاد مهرداد ویس کرمی در خصوص ضرورت اشتهار به استقامت فکری در اندیشه ناب اسلامی برای داوطلبان حضور در انتخابات ریاست جمهوری را بررسی کرده و در نهایت با آن مخالفت کردند.

معیار ایرانی الاصل بودن کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مشخص شد

در نشست علنی امروز در جریان بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، با ماده 3 طرح مذکور مبنی بر الحاق یک ماده به عنوان ماده 35 مکرر 2 به قانون با 158 رأی موافق موافقت کردند که بر اساس آن مقصود از «ایرانی‌الاصل» در جزء (2) بند (الف) ماده (35) قانون اصلی انتخابات مصوب 1364 شخصی است که از پدر و مادر ایرانی که تابعیت اصلی ایرانی دارند، متولد شده باشد و منظور از «تابع ایران» مذکور در بند فوق، شخصی است که تابعیت اصلی ایرانی داشته باشد.

همچنین بر اساس تبصره اصلاحی این ماده، اتباع ایرانی که تابعیت کشور دیگری را در گذشته و حال دارند و اشخاص غیرایرانی که تابعیت ایران را کسب کرده‌اند، نمی توانند در انتخابات ثبت نام نمایند.

ناطقان میان دستور مجلس امروز صدیف بدری، مجتبی بخشی پور ، علیرضا زندیان و  سیدغنی نظری خانقاه بودند.

نایب رئیس مجلس زنگ پایان نشست علنی امروز (چهارشنبه، 3 دی ماه) مجلس شورای اسلامی را ساعت 12 و یک دقیقه به صدا درآورد. نایب رئیس مجلس زمان برگزاری جلسه بعدی را ساعت 7:45 صبح (یکشنبه، 7 دی ماه) اعلام کرد.

 

نظرات کاربران

Parameter:470696!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون