صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
406404 1398/02/11
0.0 (0)

فرشادان تشریح کرد:

اختصاص ۱۴ میلیارد دلار اعتبار برای خرید کالاهای اساسی مردم

عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی در بخشی دیگر از سخنان اظهار کرد: سال ۹۷ معیشت مردم به دلیل وجود تحریم‌های اقتصادی تحت شعاع قرار گرفت که برای کاهش فشارهای اقتصادی و بهبود وضع معیشت مردم در بودجه سال ۹۸ برای خرید کالاهای اساسی بالغ بر ۱۴ میلیارد دلار اعتبار درنظر گرفته شده است که به شکل کارت‌های اعتباری به مردم اعطا خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سیدمهدی فرشادان  در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران استان کردستان، به تشریح وضعیت بودجه کشور و استان کردستان در سال ۹۸ پرداخت و اظهار کرد: ردیف بودجه مشخصی با عنوان «کمک به معیشت روحانیون و مدارس علوم دینی اهل سنت» در بودجه ۹۸ درنظر گرفته شده است که میان استان‌های اهل سنت نشین کشور توزیع خواهد شد.

وی همچنین از اختصاص ردیف بودجه مشخص برای ساخت دانشکده اقتصاد و مدیریت در دانشگاه کردستان خبر داد و گفت: این ردیف بودجه با عنوان «احداث و تجهیز کتابخانه مرکزی»، «دانشکده صنایع و معادن قروه» و «دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه کردستان» در بودجه سال ۹۸ لحاظ شده که امیدواریم کارهای اجرایی آن نیز امسال آغاز شود.

نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران در ادامه سخنان خود عنوان کرد: سد سیازاخ دیواندره در سال ۸۱ کلنگ زنی و در سال ۹۲ توسط رئیس جمهور وقت به بهره برداری رسید؛ این سد می‌بایست در سال ۹۴ احداث ساختمان آن به اتمام می‌رسید که متأسفانه در این سال تکمیل نشد و ردیف بودجه آن نیز تمام شد.

وی اضافه کرد: برای آبگیری کامل این سد ردیف بودجه مشخصی در بودجه سال ۹۸ با عنوان «تکمیل ساختمان سد و شبکه آبیاری و زهکشی سد سیازاخ» در نظر گرفته شده است که با تکمیل سد منفعت آن به کشاورزان این منطقه نیز خواهد رسید.

فرشادان به پروژه آبرسانی به شهر کامیاران که قرار بود از سد گاوشان صورت گیرد نیز اشاره و ادامه داد: در گذشته ردیف بودجه خاصی برای این پروژه لحاظ نشده بود اما خوشبختانه توانستیم با عنوان «آبرسانی به شهرهای سنندج و کامیاران» ردیف بودجه مشخصی را نیز برای این پروژه در بودجه سال ۹۸ اختصاص دهیم که علاوه بر این، سه میلیارد تومان دیگر نیز برای این پروژه درنظر گرفته شده است.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی در بخشی دیگر از سخنان اظهار کرد: سال ۹۷ معیشت مردم به دلیل وجود تحریم‌های اقتصادی تحت شعاع قرار گرفت که برای کاهش فشارهای اقتصادی و بهبود وضع معیشت مردم در بودجه سال ۹۸ برای خرید کالاهای اساسی بالغ بر ۱۴ میلیارد دلار اعتبار درنظر گرفته شده است که به شکل کارت‌های اعتباری به مردم اعطا خواهد شد.

وی بحث اشتغال را نیز یکی از بزرگترین دغدغه‌های کشور دانست و اعلام کرد: در بودجه سال ۹۸ تسهیلات کم‌بهره‌ای نیز برای ایجاد اشتغال در شهرها و روستاها در نظر گرفته شده است.

فرشادان همچنین ذکر کرد: پنج هزار میلیارد تومان تسهیلات با کارمزد چهار درصد نیز برای ایجاد اشتغال افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی در نظر گرفته شده که سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آن به مدددجویان کمیته امداد و یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر آن نیز به مددجویان بهزیستی تعلق خواهد گرفت.

وی اختصاص اعتبار برای رفع فقر مطلق را نیز از دیگر مواردی دانست که در بودجه سال ۹۸ لحاظ شده و در این راستا گفت: افرادی که تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی از جمله کمیته امداد و بهزیستی نیستند و یا پشت نوبتی هستند در بودجه سال ۹۸ بالغ بر هشت هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در نهادهای حمایتی برای کمک به رفع فقر مطلق این افراد در نظرگرفته شده است.

نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران گفت: اعتبارات مربوط به بخش اشتغال استان کردستان هنوز مشخص نشده که چه میزان است اما در سال گذشته بالغ بر یک هزار میلیارد تومان در دو بخش اشتغال فراگیر شهری و پایدار روستایی به استان اختصاص یافت که امسال نیز تلاش می‌کنیم اعتبارات خوبی را برای این بخش بگیریم.

وی در ادامه به سوالات خبرنگاران استان در بخش‌های مختلفی پاسخ داد که در مورد سوالی با عنوان آخرین وضعیت منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان اظهار کرد: وضعیت مناطق آزاد تجاری در حال حاضر دارای کمترین میزان چالش است اما وضعیت مناطق ویژه اقتصادی دارای اشکالاتی است که بیشترین تمرکز کمیسیون اقتصادی مجلس هم اکنون بر روی مناطق ویژه اقتصادی است و پس از آن به وضعیت مناطق آزاد نیز بررسی خواهد شد.

حمایت نمایندگان از مدیرانی که صادقانه به مردم خدمت می‌کنند

فرشادان در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم حمایت برخی از نمایندگان استان از مدیران فعال استانی گفت: مجمع نمایندگان استان از مدیرانی که صادقانه برای مردم کار می‌کنند حمایت کرده و می‌کند اما با مدیرانی که منافع مردم را زیرسوال برده و به خاطر منافع شخصی خود منافع مردم را فدا کنند قاطعانه برخورد خواهد کرد.

وی ادامه داد: در راستای منافع استان با هیچ کسی عقد اخوت نبسته‌ام اما از هر مدیری که خدمتگذار واقعی مردم بوده حمایت کرده‌ام.

نماینده سنندج همچنین در مورد رقابت دو استان کردستان و کرمانشاه بر سر ثبت یکی از این دو استان به عنوان پایتخت نوروز ایران عنوان کرد: این موضوع همواره یکی از چالش‌های ما بین این دو استان بوده است و مدیران هر دو استان در این زمینه تلاش کرده‌اند، هرچند شاید کرمانشاه تلاش‌های بیشتری را انجام داده باشد اما تلاش‌های ما نیز ادامه دارد تا این قضیه را حل و فصل کنیم.

وی در مورد کمک به شهرداری استان نیز اظهار کرد: شهرداری‌های استان کردستان ضعیف هستند و از عهده مخارج خود بر نمی‌آیند. در جلسه‌ای که با آقای جمالی نژاد رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور داشتیم، توانستیم اعتبارات خوبی را برای شهرداری‌های استان بگیریم و خوشبختانه مطالبات و حقوق اقشار زیرمجموعه شهرداری‌های حوزه انتخابیه بنده در ۲۸ اسفندماه پرداخت شد.

پیگیری وضعیت استخدامی‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی

فرشادان در مورد استخدامی‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز گفت: بنده مکاتبه‌ای با سازمان بازرسی مبنی بر اخراج این افراد نداشته‌ام و از ۹۰ نفری که دو سال است در بخش‌های خدماتی این دانشگاه مشغول به کار شده‌اند و به نان شب محتاج خود هستند حمایت کرده و می‌کنم.

وی اضافه کرد: بنده در این مورد از وزیر بهداشت شکایت کردم و ایشان در کمیسون اصل ۹۰ دستور صادر کردند که جلوی این اخراج‌های بی‌رویه گرفته شود؛ در این میان، افراد مقتدری مشغول کارشکنی و اخراج این افراد بودند که دوباره وزیر را مطلع کردیم و ایشان تیمی را از تهران برای بررسی این موضوع اعزام کردند. خوشبختانه در نهایت قرارداد جدیدی با این افراد بسته شده و بنده نیز با کسانی که جلوی کار این افراد مظلوم را بگیرند برخورد خواهم کرد.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: از وضعیت ورزش استان نیز انتقاد دارم چون آنگونه که باید از قهرمانان ملی استان حمایت نشده است. ورزش همگانی و فضاهای ورزشی ما توسعه نیافته و به هیأت‌های ورزشی و ورزش شهرستان‌های ما نیز بها داده نشده است.

استخر دیواندره پس از ۱۳ سال تعطیلی هنوز شروع به کار نکرده است

وی با اشاره به اینکه استخر شهرستان دیواندره ۱۳ سال است که تعطیل شده و هنوز راه اندازی نشده است، ادامه داد: پنج میلیارد تومان به استخر دیواندره اختصاص داده شد و قرار بود که این استخر در دهه فجر امسال افتتاح شود اما نگذاشتند. این طرح را گذاشته‌اند تا آقای رئیس جمهور بیاید و آن را افتتاح کند.

به گزارش ایسنا فرشادان ادامه داد: بنده می‌گویم که آقای رئیس جمهور برای افتتاح این استخر به کردستان سفر نکنید بلکه برای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم و حل اینکه کردستان علیرغم داشتن محرومیت، در تورم نقطه به نقطه استان اول کشور بوده به این استان سفر کنید.

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:406404!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون