صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
417161 1398/04/03
0.0 (0)

محبی نیا در اخطار قانونی:

ابهام در قانون نویسی برای تحصیل مال نامشروع منشا فساد می شود

عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس معتقد است استفاده از واژه های غیرحقوقی و ابهام در قانون نویسی برای تحصیل مال نامشروع منشا فساد می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، جهانبخش محبی نیا  در نشست علنی نوبت صبح امروز (دوشنبه، 3 تیرماه) مجلس شورای اسلامی، در اخطار قانون اساسی با استناد به اصل 49، گفت: در تدوین قانون اساسی و به ویژه این اصل، مرحوم ربانی املشی و قدوسی تاکیدات بسیاری در جزئیات آن داشتند و موارد تحصیل مال نامشروع را به دقت عنوان کردند که براساس آن در اصل 49 آمده است که دولت موظف است ثروت های ناشی از ربا، غصب ‌، رشوه ‌، اختلاس‌، سرقت‌، قمار، سوء استفاده از موقوفات‌، سوء استفاده از مقاطعه‌کاری ها و معاملات دولتی‌، فروش زمین های ‌موات و مباحات اصلی‌، دایرکردن اماکن فساد و سایر موارد غیرمشروع را گرفته و به صاحب حق رد کند.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی افزود: در متن طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان، واژه های غیرحقوقی و غیر تعریف شده همچون سوءاستفاده و تحصیل مال نامشروع آمده که موجب ابهام در قانون نویسی می شود.

وی تاکید کرد: اگر این تعاریف به صورت شفاف و براساس قانون اساسی نباشد، منشا بسیاری از فسادها خواهد شد و برداشت های موسع از آن باعث می شود که قانون براساس میل دادستان شکل بگیرد و همین امر موجب فساد می شود.

دکتر علی لاریجانی در پاسخ وی با قرائت اصل 49 قانون اساسی به عبارت «سایر موارد غیرمشروع» اشاره کرد و گفت: اگر در این طرح مصادیقی آورده شده، ناظر به این عبارت است و به همین دلیل این طرح مخالفت بیّن با اصل 49 ندارد./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:417161!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین