صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

462092 1399/06/16 13:23:00
0.0 (0)

آنچه در صحن 16 شهریور مجلس گذشت؛ از خبرهای خوش نظارتی رییس مجلس تا اعلام وصول سوال از 3 وزیر

سوال سه نماینده از وزرای آموزش و پرورش و ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام وصول شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی نشست علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (یکشنبه 16 شهریورماه) به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 8 و 24دقیقه و با حضور 247نفر از نمایندگان آغاز شد.

در ابتدای این نشست دکتر محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که بررسی مسائل و مشکلات خوزستان از حدود ۶ هفته پیش با مشارکت نمایندگان استان آغاز شده بود، گفت: نتایج تصمیمات نظارت میدانی به طور شفاف و با جزئیات به زودی در سایت مجلس بارگذاری خواهد شد.

در ادامه این نشست؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اصلاح لایحه اهداف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان به منظور تامین نظر شورای نگهبان موافقت کردند و سپس وکلای ملت ماده ۴۴ لایحه مدیریت خدمات کشوری درباره  در اولویت قرار دادن استخدام نیروهای بومی را جهت تأمین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند.

نمایندگان مردم در ادامه غلامرضا مرحبا را با 159 رأی و مجتبی توانگر را با 136 رأی از مجموع 197 رأی مأخوذه، به عنوان اعضای ناظر مجلس در شورای اقتصاد انتخاب کردند.

وکلای ملت همچنین لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در موسسه بین الملل سامانه های کاربردی را به منظور تامین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند که براساس آن به دولت اجازه داده می شود در موسسه بین المللی تحلیل سامانه های کاربردی به شرح منشور پیوست عضویت یابد و نسبت به پرداخت حق عضویت مربوط و یا کمک، اقدام نماید.

در ادامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اصلاح طرح یک فوریتی حمایت از تاسیس و تقویت موسسات و مراکز آموزشی عالی غیردولتی به منظور تامین نظر شورای نگهبان موافقت کردند که براین اساس ماده 2 این طرح حذف شد.

در ادامه این نشست، اسامی اعضای کمیسیون ویژه جهش تولید و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی را که توسط نمایندگان انتخاب شده بودند را که الیاس نادران، سید شمس الدین حسینی، رحیم زارع، جعفر قادری، رضا تقی پور، عبدالرضا مصری، محمد رشیدی، غلامرضا نوری، سیداحسان خاندوزی، محمدحسین فرهنگی محسن زنگنه، علی اکبر کریمی، صدیف بدری، کمال علیپور خنکداری و احسان ارکانی هستند، قرائت کرد.

وکلای ملت در ادامه به منظور تامین نظر شورای نگهبان طرح تنظیم برخی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش را اصلاح کردند.

نمایندگان مجلس جهت تأمین نظر شورای نگهبان لایحه تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی را اصلاح کردند که بر این اساس سهم مالکان واحدهای مسکونی ناتوان از پرداخت که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی نیستند، پس از اخذ نظر مقام معظم رهبری توسط بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تأمین و برداشت می‌شود.

همچنین در ادامه نمایندگان مجلس با تغییر حدنصاب تعداد اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی موافقت کردند که براین اساس هیات مشترکی متشکل از رؤسای شعب و هیات رئیسه می توانند حداقل و حداکثر تعداد اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی را تغییر دهند.

وکلای ملت همچنین سمیه محمودی، نصرالله پژمانفر و وحید جلال زاده را به عنوان اعضای هیئت مدیره موسسه خبرگزاری خانه ملت انتخاب کردند.

ناطقان میان دستور نشست امروز مهدی سعادتی بیشه سری نماینده بابل، قدرت الله حمزه شلمزار نماینده اردل و فارسان، محسن فتحی نماینده سنندج و دیواندره، منصور آرامی نماینده بندرعباس و حبیب الله دهمرده نماینده زابل و زهک بودند.

در ادامه سوال ملی رسول فرخی میکال از وزیر آموزش و پرورش در خصوص علت عملکرد نامناسب وزارت آموزش و پرورش بر حوزه‌های مختلف آموزش و پرورش و مدیریت، علی کریمی فیروزجایی نماینده مردم بابل از وزیر آموزش و پرورش در خصوص تعلل وزارت آموزش و پرورش در اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان و  حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر، میمه و برخوار از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص عدم توسعه زیرساخت‌های خدمات الکترونیکی در مناطق محروم در حوزه‌های سلامت، آموزش، کشاورزی و بانکداری اعلام وصول شد.

همچنین نامه تقدیر مجمع نمایندگان استان خوزستان از رئیس مجلس شورای اسلامی در پی نظارت میدانی ۴ روزه بر حوزه های انتخابیه این استان در صحن علنی قرائت شد.

به گزارش پارلیران؛ سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس زنگ پایان نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 12 و 12 دقیقه به صدا درآورد.

نظرات کاربران

Parameter:462092!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون