صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس
451809 1398/10/24
0.0 (0)

تصویب الحاق دو بندر به چابهار همزمان با سفر دکتر لاریجانی به مناطق سیل زده

لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری_ صنعتی چابهار و الحاق دو بندر به این منطقه آزاد در حالی امروز به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که رییس مجلس  هم اکنون برای سرکشی به مناطق سیل زده چابهار و بازدید از روند امداد رسانی در سیستان و بلوچستان به سر می برد.

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه شنبه، 24 آبان ماه) به ریاست مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 8 و 12دقیقه و با حضور 198 از نمایندگان آغاز شد.

نمایندگان در این نشست و در جریان بررسی لایحه الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری و توسعه مناطق آزاد چابهار به محدوده منطقه آزاد تجاری و صنعتی با مفاد ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

براساس ماده واحده این لایحه؛ بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به شرح نقشه پیوست به محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار الحاق می شود.

همچنین نمایندگان مجلس همچنین با افزایش 67 هزار هکتار به مساحت منطقه آزاد تجاری - صنعتی چابهار موافقت کردند.

نمایندگان در نشست علنی امروز و در جریان بررسی لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری چابهار با کلیات این لایحه موافقت کردند.

 مسعود پزشکیان در جلسه علنی امروز و قبل از بررسی لایحه الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده مناطق آزاد تجاری – صنعتی چابهار گفت: آقای لاریجانی امروز در منطقه چابهار حضور دارند یعنی در همان استانی که سیل وحشتناک آمده و کار و زندگی مردم را مختل کرده و گرفتاری‌هایی را به وجود آورده است.

وی ادامه داد: آقای لاریجانی از ما خواستند که تکلیف این لایحه امروز مشخص شود پس تفاوتی نمی‌کند که به عنوان دستور اول و یا دستور بعدی مورد بررسی قرار گیرد.

لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری_ صنعتی چابهار و الحاق دو بندر به این منطقه آزاد در حالی امروز به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که رییس مجلس  هم اکنون برای سرکشی به مناطق سیل زده چابهار و بازدید از روند امداد رسانی در سیستان و بلوچستان به سر می برد. 

دکتر علی لاریجانی یکشنبه، دو روز پیش از این تصویب در حاشیه  نشست "پیگیری مصوبات توسعه ای سیستان و بلوچستان"  که با حضور چهار وزیر، دبیر شورای عالی مناطق اقتصاد و استاندار سیستان و بلوچستان  برگزار شد، از انتقال گاز به مجتمع‌های پتروشیمی چابهار ظرف یک سال و نیم آینده، اختصاص ۳۰۰ میلیون یورو به راه آهن چابهار-زاهدان،  پیگیری تصویب فاینانس برای احداث فرودگاه  چابهار، الحاق دو بندر به  این منطقه آزاد و پیش بینی اعتبار لازم برای تکمیل سه پروژه بیمارستانی در سیستان و بلوچستان در بودجه ۹۹ خبر داد‌ه بود.

در ادامه وکلای ملت با درخواست در اولویت دستور قرار گرفتن طرح الحاق دو تبصره به ماده 119 قانون آئین نامه داخلی مجلس مخالفت کردند.

همچنین در این نشست وکلای ملت، با دو فوریت طرح استفساریه بند ج ماده 112 قانون برنامه ششم توسعه موافقت کردند که در این ماده قانونی آمده است برای جبران عقب ماندگی مناطق عملیاتی تمهیداتی در نظر گرفته شده است و برای جبران این عقب ماندگی برابر مصوبه سال 1376 ستاد کل نیروهای مسلح امتیازاتی به افرادی که در مناطق عملیاتی خدمت کرده اند، داده می شود.

براساس این گزارش؛ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه امام جعفر صادق (ع) از منطقه 9 تهران مهمانان جلسه علنی نهاد قانون گذاری کشور بودند.

همچنین عباس پاپی زاده بالنگان نماینده دزفول، کوروش کرم پور حقیقی نماینده فیروزآباد، سیده فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، علی اسماعیلی نماینده مردم نور و محمودآباد و محمدرضا پور ابراهیمی داورانی نماینده مردم کرمان و راور ناطقان میان دستور امروز قوه مقننه بودند.

نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، 24 دی ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده با تصویب ماده 9 لایحه مذکور که درباره معافیت کالاها و خدمات از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده بود، موافقت کردند.

در ماده 9 آمده است:

عرضه کالاها و ارائه خدمات زیر از پرداخت مالیات و عوارض معاف می‌ باشد.

الف- کالاها

1- کلیه محصولات کشاورزی فرآوری نشده مشتمل بر محصولات خام زراعی و باغی، گیاهان دارویی، محصولات مرتعی، محصولات جنگل (از جمله چوب خام)، محصولات گلخانه (از جمله سبزی، صیفی، گل و گیاه و انواع قارچ.)

تبصره- فعالیت‌های مربوط به مراحل بسته‌بندی، انبارداری و نگهداری محصول در دمای مناسب در سردخانه، انجماد محصول (شامل سردخانه)، پاک کردن، درجه بندی، بوجاری بذور، پوست‌گیری مانند شالی‌کوبی، شستشو، تمیزکاری، تفکیک، همگن‌سازی، خشک‌کردن انواع محصولات مانند چای، کشمش و خرما با روش های مختلف، تفت‌دادن مانند پخت نخود و پنبه‌پاک‌کنی، فرآوری محصولات کشاورزی محسوب نمی‌شود. ارائه خدمات مزبور به محصولات کشاورزی مشمول مالیات فروش نیست.

2- دام زنده و خوراک آن، کلیه مواد اصلی تولید مثل دام زنده مطابق پروانه صادره توسط وزارت جهاد کشاورزی، کمپوست، کشت بافت و بستر آماده کشت بافت.

تبصره- دام به حیواناتی (شامل چهارپایان، پرندگان، آبزیان و حشرات) اطلاق می‌گردد که برای امور تغذیة انسان یا دام و فعالیتهای اقتصادی، تولیدی و آزمایشگاهی، تولید، نگهداری و پرورش داده می‌شوند.

3-  بذر، نشاء، نهال، سم و کود؛

4- آب مصارف کشاورزی؛

5- کالاهای زیر:

5-1- شیر، پنیر و ماست؛

5-2- تخم ماکیان؛

5-3- آرد و نان؛

5-4- انواع گوشت و فرآورده های گوشتی؛

5-5- برنج، حبوبات، سویا و پروتئین سویا؛

 5-6- انواع روغن های خوراکی اعم از حیوانی و گیاهی؛

 5-7- شیرخشک مخصوص تغذیه کودکان؛

6- انواع کالاهای زیر:

6-1 - خمیر کاغذ و کاغذ باطله؛

6-2 - دفتر تحریر؛

3-6- کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه؛

7- نسخه‌های کاغذی و الکترونیکی محصولات زیر:

7-1 -کتاب؛

7-2 - روزنامه؛

7-3- مجله و نشریه؛

8- کالاهای وارده همراه مسافر برای استفاده شخصی تا میزان معافیت مقرر طبق قانون مقررات ‏صادرات و واردات؛

10- دارائی های غیرمنقول و انواع حواله های کاغذی یا الکترونیکی مبتنی بر آنها؛

تبصره- معافیت موضوع این جزء مانع وضع عوارض محلی توسط شوراهای اسلامی شهر و بخش بر املاک، مستغلات، اراضی و فضاهای شهری و روستایی نمی­باشد.

11- هرگونه انتقال دارایی به/ از صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه موضوع قانون توسعه ابزارها و نهادهای ‏مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی مصوب  25/  09/ 1388یا شرکت‌های فرعی صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه، ‏به عنوان آورده غیر نقد شرکاء در همان صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه؛

تبصره- در صورتی که مالکیت و مدیریت شرکتهای فرعی صندوق­های سرمایه­گذاری پروژه متعلق به صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه موضوع قانون توسعه ابزارها و نهادهای ‏مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی باشد، هرگونه انتقال دارایی به/ از شرکتهای فرعی صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه که صرفاً در راستای اجرای پروژه و مرتبط با وظایف صندوق‌های مذکور باشد، مشمول مالیات نیست.

12- هرگونه انتقال دارایی از/ به نهاد واسط موضوع قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی

13- فرش دستباف و مواد اولیه اصلی آن؛

14- صنایع دستی تولید داخل موضوع ماده (1) قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی مصوب  26/  10/ 1396 مطابق فهرستی که تا پایان دی ماه هر سال توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیشنهاد می­شود و به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می رسد

15- انواع دارو و واکسن (انسانی و دامی)، لوازم مصرفی درمانی و توانبخشی؛

16- رادار و تجهیزات کمک ناوبری هوانوردی، تجهیزات نظامی و اطلاعاتی موضوع ‏بندهای «پ»، «ت» و «ث» ماده (119) قانون امور گمرکی مصوب  22/  08/ 1390‏ با رعایت ترتیبات مقرر در بندهای مذکور.

تبصره- معافیت این جزء در خصوص اقلام موضوع بند «پ» ماده (119) قانون امور گمرکی در حوزه دفاعی با اعلام وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و تأیید وزیر امور اقتصادی و دارایی قابل اعمال است.

17 - تجهیزات و اقلام با کاربرد صرفاً دفاعی، نظامی، انتظامی، امنیتی و اطلاعاتی.

تبصره 1- فهرست این تجهیزات و اقلام با پیشنهاد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

تبصره 2- واردات کالاهای موضوع جزءهای (2)، (6)، (9)، (16) و (17) بند «الف» این ماده معاف از پرداخت مالیات می‌باشد. واردات کالاهای موضوع جزءهای (1)، (3)، (5) و (13) بند «الف» این ماده مشمول معافیت نبوده و مالیات با نرخ استاندارد نه‌ درصد (9%) در مبادی گمرکی به آن تعلق می‌گیرد. عرضه این کالاها در داخل کشور، مانند عرضه کالاهای مشابه داخلی از پرداخت مالیات معاف است. در خصوص جزء (15) این بند، در صورتی که با تأیید وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کالای مورد نظر مشابه داخلی نداشته باشد، واردات آن از پرداخت مالیات معاف می باشد و اگر واردات کالای موردنظر به دلیل کمبود تولید داخل نسبت به نیاز بازار، ضرورت داشته باشد، واردات کالای مزبور با رعایت قانون حداکثر استفاده از توان داخل، مشمول مالیات با نرخ سه ‌درصد (3%) در مبادی گمرکی می‌باشد. عرضه این کالاها در داخل کشور، مانند عرضه کالاهای مشابه داخلی از پرداخت مالیات معاف است.

تبصره 3- تولیدکنندگان و یا عرضه کنندگان کالاهای موضوع این بند مکلفند که برچسب معافیت از مالیات بر ارزش افزوده را بر روی بسته بندی کالاهای مذکور درج نمایند. سازمان مکلف است فهرست کالاها و خدمات معاف از مالیات را از طریق شیوه های مناسب از جمله درج در سامانه عملیات الکترونیکی سازمان به اطلاع عموم مردم برساند. سازمان مکلف است که امکان دریافت گزارش های مردمی مبنی بر دریافت مالیات توسط عرضه کنندگان کالاها و خدمات معاف از مالیات را از طریق سامانه عملیات الکترونیکی خود فراهم نماید. دریافت مالیات از کالاها و خدمات معاف توسط عرضه کنندگان آنها مشمول جریمه ای معادل دو برابر مالیات دریافتی بوده و قابل بخشودگی نمی‌باشد.

تبصره 4- واردات کالاهای اهدایی به صورت بلاعوض به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، سازمان اورژانس کشور، سازمان بهزیستی، آستان­های مقدسه و کمیته امداد امام خمینی با تأیید وزیر امور اقتصادی و دارایی، حوزه‌های علمیه با تأیید مرکز مدیریت حوزه علمیه استان مربوطه و مؤسسات خیریه با تأیید مراجع صادرکننده مجوز آنها از پرداخت مالیات معاف است؛

ب- خدمات

1- خدمات درمانی، تشخیصی و پیشگیری، خدمات توانبخشی و حمایتی و خدمات آرامستان‌ها؛

2- خدمات درمانی و پیشگیری دامی و گیاهی، واحدهای مکانیزاسیون آب کشاورزی، کشت بافت و تولید اندام‌های تکثیری گیاهان؛

3- خدمات چاپ و انتشار روزنامه اعم از کاغذی یا الکترونیکی، چاپ کتاب، نشریه و خدمات نشر و توزیع آنها،

5- ارائه خدماتی که مابه‌ازای آن به صورت حقوق و دستمزد پرداخت می‌شود در صورتی‌که مشمول فصل مالیات بر درآمد حقوق موضوع قانون مالیات‌های مستقیم باشد؛

تبصره- در ارائه خدمت توسط شرکتهای تأمین نیروی انسانی و شرکت‌هایی که از طریق قراردادهای حجمی خدمات خود را با در اختیار گذاشتن نیروی کار به متقاضی ارائه می‌کنند (مانند شرکت های ارائه دهنده خدمات پرستاری و خدمات نظافتی)، بخشی از قرارداد که مربوط به هزینه‌های حقوق و دستمزد است، معاف می‌باشد. حکم این بند مشروط به تأیید میزان حقوق و دستمزد و مزایا توسط سازمان بیمه گر است.

6 ­ عملیات و خدمات بانکی شامل دریافت سپرده، اعطای تسهیلات و یا ایجاد اعتبار، ارائه ضمانت‌نامه و انتقال وجه در چارچوب قوانین مربوط و مصوبات شورای پول و اعتبار؛

7- خدمات اعتباری قرض‌الحسنه صندوق‌های قرض‌الحسنه دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران یا سایر مراجع مورد تأیید بانک مذکور و همچنین صندوق‌های قرض‌الحسنه که به موجب قانون تأسیس شده یا می‌شوند؛

8- اعطای تسهیلات و صدور ضمانت‌نامه‌ها توسط صندوق‌های حمایتی، ضمانت صادرات، سرمایه‌گذاری که به موجب قانون یا با مجوز قانون تأسیس شده‌ یا می شوند در چارچوب اساسنامه آنها.

9- خدمات بیمه‌های زندگی، خدمات بیمه‌های محصولات کشاورزی، خدمات بیمه اجتماعی و درمان تکمیلی؛

10- خدمات بازار سرمایه شامل خدمات معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالا در بورس‌ها و بازارهای خارج از بورس به تشخیص شورای عالی بورس و اوراق بهادار.

11- انتشار و نقل و انتقال اوراق مبتنی بر دارایی توسط اشخاص دارای مجوز فعالیت از شورای عالی بورس یا سازمان بورس و اوراق بهادار؛

14- خدمات حمل و نقل (اعم از بار و مسافر) درون و برون شهری و بین‌المللی جاده‌ای، ریلی و ‏دریایی؛

15- خدمات آموزشی، پژوهشی و ورزشی دارای مجوز از مراجع ذی­صلاح طبق آیین‌نامه‌ای که با پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های امور ‏اقتصادی و دارایی (سازمان)، علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و ‏پرورش، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ورزش و جوانان و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ظرف مدت ‏شش‌ماه از تاریخ ابلاغ این قانون به تصویب هیأت وزیران می‌رسد؛

17- قدرالسهم هزینه مشترک (شارژ) دریافتی توسط شرکت­های خدماتی موضوع قانون نحوه واگذاری مالکیت و اداره امور شهرک های صنعتی مصوب  31/ 2/ 1387 از واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی مستقر در شهرک های صنعتی بابت ارائه خدمات به آنها

18- خدمات فنی، بازسازی، تعمیر و نگهداری کالاهای موضوع جزء (17) بند «الف» این ماده که توسط مرکز وابسته به دستگاه­های نظامی، انتظامی و امنیتی ارائه می شود، مطابق فهرستی که با تصویب وزرای دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و امور اقتصادی و دارایی ابلاغ می شود

تبصره- در مواردی که دریافت وجه توسط یک مؤدی مستند به فروش کالا یا ارائه خدمت نیست، مانند دریافت هرگونه خسارت، درآمدهای حاصل از تسعیر دارایی‌های ارزی، انواع سود، انواع جریمه (مادامی که بخشی از بهای کالا و خدمات تلقی نگردد)، آورده نقدی یا غیر نقدی به عنوان سرمایه و انواع کمک‌های دولتی، عرضه خدمت محسوب نمی شود و مأخذ محاسبه مالیات نمی باشد.

مخالفت نمایندگان با معافیت نویسندگان و کارگردانان از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

براساس این گزارش برخی از بندهای ماده 9 لایحه مالیات بر ارزش افزوده خلاف برنامه ششم بود و تصویب آن به دو سوم رأی نمایندگان نیاز داشت که برخی از آن ها در نشست امروز مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت و برخی دیگر رأی نیاورد.

گفتنی است از آن جایی که نمایندگان با معاف کردن برخی از کالاها و خدمات از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده مخالفت کردند این بندها برای اصلاح و تعیین تکلیف به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد.

براساس این گزارش بندهایی از ماده 9 لایحه مالیات بر ارزش افزوده که برای اصلاح به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد به شرح زیر است:

جزء 9 بند الف-  شمش طلا و انواع حواله های کاغذی یا الکترونیکی دارای پشتوانه صد درصد طلا؛

 جزء 3 بند ب - و هرگونه تبلیغات در روزنامه ها و نشریات؛

جزء 4 بند ب-  خدمات نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی فیلم (اعم از سینما و تلویزیون) و تئاتر، خدمات فیلم برداری، تدوین و ویراستاری فیلم و سریال؛

جزء 8 بند ب-  بیمه‌ای و پژوهش و فناوری

جزء 12 بند ب- صدور و ابطال، نقل و انتقال واحدهای ‏سرمایه‌گذاری ‏صندوق‌های سرمایه‌ گذاری دارای مجوز از بورس اوراق بهادار؛

جزء 13 بند ب- خدمات واسپاری (لیزینگ) اشخاص دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران؛

جزء 16 بند ب- خدمات اقامتی هتل های سه ستاره و پائین­تر و سایر مراکز اقامتی دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یا اتحادیه های ذی ‌ربط.

به گزارش پارلیران؛ عبدالرضا مصری زنگ پایان نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 12 و 03 دقیقه به صدا درآورد.

نظرات کاربران

Parameter:451809!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین