صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

438465 1398/08/26 00:00:00
0.0 (0)

جلسه نوبت عصر 26 آبان؛ تصویب کلیات لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها

کلیات لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تصویب شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی نوبت عصر امروز (یکشنبه، 26آبان ماه) به ریاست دکتر علی لاریجانی مجلس شورای اسلامی ساعت 14 و 12 و با حضور دو سوم نفر از نمایندگان آغاز شد.

در ابتدای این نشست گزارش کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، بررسی شد که نمایندگان با کلیات این لایحه با 186 رأی موافق، 15 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 239 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

همچنین در ادامه نمایندگان وارد بررسی جزییات لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها شده و با تصویب ماده (1) این لایحه با 173 رأی موافق، 6 رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع 237 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

بر اساس ماده 1 در این قانون، اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:

الف) عوارض محلی: وجوهی که برای تأمین هزینه‌های شهر و روستا در چارچوب قوانین و مقررات مربوط توسط شوراهای اسلامی وضع می‌گردد.

ب) عوارض غیرمحلی: وجوهی که به موجب قانون توسط مجلس شورای اسلامی وضع می‌شود و نوعی درآمد برای شهرداری‌ها و دهیاری‌ها است.

ج) بهای خدمات: مبلغی که شهرداری، سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌های وابسته به شهرداری و یا دهیاری بر اساس مصوبات شورای اسلامی شهر و یا بخش در ازای  خدمات ارائه شده، از متقاضیان دریافت خدمات وصول می‌کنند.

همچنین نمایندگان با ماده 2 این لایحه با 169 رأی موافق، 2 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 237 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده 2 آمده است: در صدر ماده (29) آیین‌نامه مالی شهرداری‌ها مصوب 1346/4/12 و اصلاحات بعدی آن واژه "شش" به واژه "نه" اصلاح و متن زیر به عنوان بندهای (7)، (8) و (9) به ماده مذکور اضافه می‌شود:

7- واگذاری دارایی‌های مالی

8- واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای

9- درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری و مشارکت در سرمایه گذاری

براساس این گزارش ماده (3) لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری‌ها با 169 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 227 نماینده حاضر در جلسه تصویب شد.

در ماده 3 این لایحه آمده است: شهرداری‌ها و دهیاری‌ها می‌توانند از انواع ابزارهای تأمین منابع مالی و روش‌های اجرایی مناسب برای اجرای پروژه‌های مصوب شهری و روستایی و پروژه‌های سرمایه‌گذاری و مشارکتی با پیش‌بینی تضمین‌های کافی، بر اساس قوانین موضوعه با تصویب شورای اسلامی مربوطه استفاده نمایند.

آیین‌نامه معاملاتی موضوع این ماده ظرف مدت سه ماه از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون، به پیشنهاد مشترک شورای عالی استان‌ها و وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور) تهیه می‌شود و به تصویب هیأت دولت می‌رسد.

همچنین نمایندگان با الحاق یک بند به ماده 3 لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری‌ها  با 143 رأی موافق، 38 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 234 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

بر اساس این گزارش در این بند الحاقی که به پیشنهاد غلامرضا کاتب به تبصره (3) الحاق شد، آمده است: دهیاری‌ها می‌توانند به عنوان دستگاه اجرایی در استفاده اعتبارات تملک دارایی‌ها به عنوان امانی فعالیت نمایند.

پس از بررسی مواد ابتدایی لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها علی اصغر یوسف نژاد طرح استفساریه بند (الف) ماده 45 قانون احکام دائمی، سوال ملی مسعود گودرزی نماینده ممسنی، رستم از وزیر راه و شهرسازی در خصوص مسکن، سوال ملی سیدقاسم جاسمی نماینده کرمانشاه از وزیر کشور در خصوص علت عدم جلوگیری از قاچاق دام زنده در غرب کشور و سوال ملی حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر، میمه، برخوار از وزیر کشور در خصوص عدم اقدام موثر در زمینه جلوگیری از قاچاق دام زنده را اعلام وصول کرد.

ناطقان میان دستور نشست علنی عصر امروز سیدمهدی مقدسی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان، رضا کریمی نماینده مردم اردبیل، نیر، نیمن و سرعین، سلام امینی نماینده مردم ایلام، ایوان و چرداول، محمدقسیم عثمانی نماینده مردم بوکان و مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس بودند که عثمانی پس از ایراد نطق، استعفای خود را از نمایندگی تقدیم هیئت رییسه مجلس کرد.

پس از پایان نطق، مجلس وارد ایراد تذکرات شفاهی نمایندگان شد که تذکرات بیشتر در فضای حمایت از معیشت مردم و پرداخت به موقع یارانه خانوارها بود.

به گزارش پارلیران؛ مسعود پزشکیان زنگ پایان نشست علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه، 26 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 17 و 15 دقیقه به صدا درآورد.

نظرات کاربران

Parameter:438465!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون