صفحه اصلی » قانون گذاری » دستورجلسات صحن » روزانه مجلس
1398/07/22
0.0 (0)

جلسه علنی نوبت عصر 22مهر؛ تقدیر نمایندگان از سازمان اطلاعات سپاه برای دستگیری سرشبکه آمدنیوز

در جلسه علنی مجلس، طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری بررسی شد و وکلای خانه ملت در محکومیت حمله نظامی ترکیه به عراق و انتقال آب از دریای خزر تذکر دادند.

به گزارش   پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی  جلسه علنی مجلس شورای اسلامی عصر امروز (دوشنبه، 22مهرماه) به ریاست مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 14 و 19 دقیقه و با حضور 192 نماینده آغاز شد.

نمایندگان در ابتدای جلسه وارد بررسی جزئیات طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری شدند و با ماده 1 این طرح موافقت کردند که براساس این ماده عنوان "قانون تشکیلات آیین دادرسی دیوان عدالت اداری" مصوب 22/9/1390 به "قانون دیوان عدالت اداری" تغییر می یابد.

همچنین در ادامه رسیدگی به جزئیات این طرح؛ نمایندگان با اصل ماده 2 و تبصره های آن موافقت کردند که براین اساس در صورت عدم حضور رئیس شعبه تجدیدنظر اداره شعبه برعهده عضو مستشاری است که سابقه قضایی بیشتری دارد و در تبصره آن ذکر شده که مراجع اختصاصی اداری کلیه مراجع و هیات هایی است که به موجب قوانین و مقررات قانونی خارج از مراجع قضایی تشیکل می شوند و اقدام به رسیدگی به اختلافات، تخلفات و شکایاتی می کنند که در صلاحیت آنها قرار داده شده است، نظیر هیات های رسیدگی به تخلفات اداری، کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری، هیات های حل اختلاف مالیاتی، هیات های حل اختلاف کارگر و کارفرما و شعب تعزیرات.

وکلای ملت، همچنین ماده 3 طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری را مصوب کردند که بر این اساس حائزین شرایط منصب قضا که دارای مدرک دکتری حقوق با اولویت حقوق عمومی و سایر گرایش های موردنظر در صلاحیت دیوان هستند، پس از جذب برابر مقررات استخدامی قضات و گذراندن دوره کارآموزی عمومی و تخصصی متناسب با صلاحیت دیوان، با ابلاغ رئیس قوه قضائیه به سمت دادرس علی البدل دیوان منصوب می شوند. برخورداری از سابقه قضایی برای این افراد شرط نیست. چگونگی جذب و تعداد مورد نیاز در هر سال در مدت کارآموزی عمومی و تخصصی آن ها به موجب دستورالعملی است که ظرف مدت 3 ماه توسط رئیس دیوان تهیه می شود و به تصویب رئیس قوه قضائیه می رسد.

همچنین ماده 4 طرح مذکور که مورد موافقت نمایندگان مردم در خانه ملت قرار گرفته ذکر می کند که رئیس دیوان در چارچوب مفاد این قانون علاوه بر ریاست اداری و نظارت بر کلیه قسمت های دیوان، ریاست شعبه اول و تجدیدنظر دیوان را نیز برعهده دارد و می تواند علاوه بر معاون اول، به تعداد لازم معاون و مشاور در چارچوب تشکیلات مصوب رئیس قوه قضائیه داشته باشد. وی می تواند برخی اختیارات خود را به معاونان خود تفویض کند. معاون اول نیز یکی از معاونان قضایی است.

نمایندگان مردم در ادامه به بررسی ماده 5 طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری پرداخته و آن را مصوب کردند که براساس این مصوبه دیوان می تواند کارشناسانی در رشته های مختلف که حداقل دارای مدرک کارشناسی ارشد می باشند، جهت اعلام نظر در امور تخصصی به عنوان مشاور به کار گیرند.

در این نشست نمایندگان با ماده 6 این طرح نیز موافقت کردند که براین اساس به منظور حفظ حقوق عامه و جلوگیری از تضییع آن در حدود صلاحیت دیوان، دادستان دیوان از بین قضات دارای حداقل پانزده سال سابقه قضائی انتخاب میشود و تحت نظر رئیس دیوان وظایف و اختیارات زیر را با استفاده از امکانات موجود بر عهده دارد.

1- طرح شکایت از اقدامات و تصمیماتی که موجب تضییع حقوق عامه می شود نزد شعب دیوان و حسب مورد تجدیدنظرخواهی نسبت به آرای مذکور.

تبصره- رعایت تشریفات تنظیم دادخواست از حیث ثبت بر روی برگه های مخصوص، پرداخت هزینه دادرسی و مواعد قانونی طرح شکایت، برای دادستان لازم نیست.

۲- انجام اقدامات پیشگیرانه مناسب جهت جلوگیری از بروز موجبات طرح دعوی در دیوان.

3- شناسایی آرای مشابه یا متعارض شعب دیوان و پیشنهاد ایجاد رویه یا وحدت رویه به رئیس دیوان.

4- شناسایی آیین نامه ها، مقررات و سایر نظامات موضوع صلاحیت دیوان و درخواست ابطال آنها از هیأت عمومی.

دادستان دیوان می تواند از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد موضوع تبصره (۳) ماده (۱۷) این قانون برای جمع آوری ادله و اسناد مرتبط استفاده کند.

براساس این گزارش؛ آخرین ماده ای که وکلای ملت در طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری در نشست علنی امروز بررسی کردند ماده 7 بود که براین اساس هیأت عمومی و هیأت های تخصصی دیوان به ترتیب ذیل تشکیل می شود

الف- هیأت عمومی دیوان با حضور رئیس، معاونان قضائی، دادستان، مدیر کل هیأت عمومی، رؤسای شعب تجدیدنظر و مستشاران به منظور رسیدگی به وظایف موضوع ماده (۱۲) این قانون به استثنای موارد بند (ب) این ماده، تشکیل می شود. جلسه با ریاست رئیس دیوان یا معاون وی رسمیت می یابد.

 

ب - به منظور رسیدگی به مقررات و نظاماتی که توسط مقامات و شوراها تا سطح استان وضع شده، هیأت عمومی با ریاست رئیس دیوان یا معاون وی و عضویت دادستان و بیست نفر از اعضای هیأت عمومی که توسط رئیس دیوان برای مدت یک سال به ترتیب مندرج در آیین نامه مصوب رئیس قوه قضائیه تعیین می شوند، تشکیل می گردد.

پ- هیأتهای تخصصی با عضویت حداقل یازده نفر از قضات دیوان تشکیل می شوند.

جلسات هیأت عمومی و هیأتهای تخصصی با حضور دوسوم قضات مذکور رسمیت می یابد و ملاک صدور رأی، نظر اکثریت اعضای حاضر می باشد.

تبصره - سایر قضات دیوان و یا کارشناسان امر با دعوت رئیس دیوان بدون داشتن حق رأی می توانند در جلسات هیأت عمومی و با دعوت رئیس هیأت تخصصی در هیأت تخصصی مربوط شرکت کنند و در صورت لزوم نظرات خود را ارائه کنند.

همچنین در ادامه این جلسه، سوال حسن کامران دستجردی نماینده مردم اصفهان از وزیر نیرو درخصوص بی توجهی به پروژه سد کوهرنگ و اجرای سامانه دوم، سوال علیم یارمحمدی نماینده مردم زاهدان از وزیر نیرو درخصوص تعطیلی پروژه انتقال آب از زابل به زاهدان و انصراف همایون یوسفی از سوال خود از وزیر کشور درخصوص مشکلات روز افزون در بخش های مختلف و روند نزولی شاخص های توسعه خوزستان اعلام وصول شد.

در جلسه علنی امروز امیرآبادی احمد فراهانی بیانیه نمانیدگان مجلس شورای اسلامی در حمایت و تقدیر و تشکر از سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دستگیری سرشبکه ضدانقلابی آمدنیوز را قرائت کرد که این بیانیه به امضای تمامی نمایندگان مجلس شورای اسلامی حاضر در صحن مجلس رسیده و متن بیانیه بدین شرح است:

بسمه تعالی

خدای قادر متعال را شاکریم که در آستانه وقوع بزرگترین حماسه جهان اسلام و جلوه گری پرشکوهترین مراسم عاشورایی و اربعین ماندگار حسینی(ع)، بار دیگر حماسه محیر العقول دیگری توسط فرزندان سبزپوش ملت و سربازان گمنام امام زمان (عج) در سازماناطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با انجام اقدامات پیچیده اطلاعاتی و امنیتی رقم خورد و یکی از مهمترین شبکه های نفوذ و براندازی که با حمایت های مادی و معنوی سلطه، پشتیبانی های پیچیده سرویس اطلاعاتی و امنیتی قدرت بزرگ شیطانی راه اندازی و اداره می گردید و به تشویش اذهان عمومی، شبهه افکنی، دروغ پردازی و هجوم نرم علیه ارزش ها، اصول، آرمان ها، باورها و اعتقادات دینی و انقلابی مردم و جوانان، فعالیت گسترده چند ساله داشت با دستگیری سرشبکه اصلی آن که با وطن فروشی مجری اهداف شوم بیگانگان شده بود، متلاشی و نابود گردید.

ما نمایندگان ملت بزرگ ایران اسلامی مراتب تقدیر و تشکر و قدردانی عمیق و صمیمانه خود را از این پاسداران حریم ولایت و ملت اعلام و یقین داریم ملت ما شاهد استمرار این پیروزی ها در پرتو مجاهدت های این عزیزان در سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خواهند بود.

براساس این گزارش؛ اعضای شورای شهر بناب مهمان امروز خانه ملت بودند و در زمان تذکرات شفاهی نمایندگان و بررسی طرح ها و لوایح در جلسه علنی پارلمان حضور داشتند.

همچنین در ادامه پس از بررسی طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری و اعلام وصول سوال ها جلسه علنی مجلس وارد استماع تذکرات شفاهی وکلای ملت شد که بیشترین تذکرها درباره محکومیت حمله نظامی ترکیه به کردهای سوریه، انتقاد از انتقال آب خزر و زاینده رود و همچنین رسیدگی به وضعیت کشاورزان بود.

به گزارش پارلیران؛ عبدالرضا مصری زنگ پایان نشست علنی نوبت عصر امروز مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 16 و 24 دقیقه به صدا درآورد.

نظرات کاربران

Parameter:434454!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون