صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/06/18
0.0 (0)

نقوی حسینی با تاکید بر لزوم لغو اجرای پروتکل الحاقی مطرح کرد:

گام سوم؛ اقدامی در مقابل بی‌تعهدی غربی‌ها به برجام

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گام سوم کاهش تعهدات را اقدامی در مقابل بی‌تعهدی غربی‌ها به برجام دانست و گفت: با این حال انتظار می‌رفت که این گام محکم‌تر برداشته شود و اجرای پروتکل الحاقی هم لغو شود.

سیدحسین نقوی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با یادآوری اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجام، گفت: بعد از خروج آمریکا از برجام، اروپایی‌ها در سیاست  خود گفتند که به برجام پایبند می‌مانیم و یازده تعهد را پذیرفتند که مِنهای آمریکا عملیاتی کنند، از این رو از راه اندازی کانال مالی SPV خبر دادند اما نتوانستند عملیاتی کنند لذا در نهایت از کانال مالی اینستکس صحبت کردند که آن را هم عملیاتی نکردند.

رفع تمام تعهدات در حوزه تحقیق و توسعه غنی سازی

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از این رو سیاست کاهش تعهدات را در دستور کار قرار داد و سه گام را طراحی و اجرا کرد. در گام سوم دولت جمهوری اسلامی تصمیم گرفت تمام محدودیت‌های برجام که در حوزه تحقیق و توسعه پذیرفته را بردارد و مجدد به تحقیق و توسعه بپردازد که به لحاظ محتوایی گام بسیار مهمی است.

گام سوم باید محکم‌تر برداشته می‌شد

وی افزود: امیدواریم از این فرصت برای تحقیق و توسعه ماشین‌های پپیشرفته چون IR-6 و IR-8 استفاده شود. البته ما انتظار داشتیم گام سوم تاثیرگذارتر باشد زیرا هدف این گام تحریک طرف‌های مقابل برای افزایش انگیزه و اجرای تعهدات است.

نقوی حسینی ادامه داد: هدف همه مذاکرات، رفت‌وآمدها و کاهش تعهدات، تحریم‌ها و نقض تعهدات برجام از سوی مقابل است تا شرایط به سمت لغو تحریم‌ها پیش رود و سرعت عمل به تعهدات غربی‌ها را سرعت ببخشد اما به نظر این گام نمی‌تواند این میزان تاثیرگذاری را داشته باشد زیرا تحقیق و توسعه در این مدت دو ماهه زودبازده نیست.

درباره لغو اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی می‌بایست در گام سوم گنجانده می‌شد

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: دولت در اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجام بهتر بود که درباره لغو اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی صحبت کنند، ما مطابق برجام به صورت داوطلبانه این پروتکل را اجرا می‌کنیم اما طرف‌های مقابل باید بدانند که ادامه روند کنونی موجب شکست آنها خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر طراحی گام‌های بعدی کاهش تعهدات در صورت عدم اقدام عملی غربی‌ها، گفت: سرپرست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم به تهران آمد، این رفت و آمدها قبلا هم انجام گرفته است، اقدامات ایران کاملا در چارچوب برجام و NPT است لذا روابط ایران و آژانس نباید تحت تاثیر کاهش تعهدات قرار نگیرد./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:429178!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین