صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار کمیسیون ها
450556 1398/09/26
0.0 (0)

کمیسیون امنیت بودجه سال آینده وزارت خارجه و نیروهای مسلح را بررسی کرد

بودجه سال آینده وزارت امور خارجه و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بررسی شد.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی جلسه امروز (سه‌شنبه 26 آذر ماه) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با حضور امیرحاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و معاونین این وزارتخانه با هدف بررسی و ارزیابی بودجه حوزه دفاع کشور در بودجه 1399 تشکیل شد.

در این جلسه ابتدا امیرحاتمی گفت در مورد بودجه دفاعی بحث مفصلی در دولت صورت گرفته و بر این اساس جلسات خوبی برگزار شد لذا بخشی از مشکلات حل شده است؛ در مجموع  دغدغه‌ها در حوزه بودجه جاری و حقوق و مزایا توسط دولت به طور کامل حل شده و 25 درصد افزایش یافته که 15 درصد مربوط به حقوق و مزایا است.

در تقویت بنیه دفاعی حدود هزار میلیارد تومان کسری داشتیم که پیشنهاد شده از صندوق ارزی استفاده شود؛ در این صورت بودجه تقویت بنیه دفاعی تأمین خواهد شد.

در بخش حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح نیز با افزایش مناسبی موافقت شد که البته این به معنای تأمین همه بودجه مورد نیاز نیست؛ انتظار داریم مجلس و کمیسیون امنیت ملی کمک کنند تا در بخش‌هایی که با کسری بودجه روبه‌رو هستیم، دغدغه‌ها برطرف شود.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت، شرمنده بازنشستگان ایثارگر هستیم زیرا مطالبات ایثارگری آنها هنوز پرداخت نشده است.

در بخش تقویت توان تولید دفاعی به عنوان اولویت وزارت دفاع نیازمند حمایت هستیم؛ به نظر راه‌هایی وجود دارد که بتوان در شرایط فعلی از تمام توان حوزه دفاعی در جهت حتی افزایش درآمد دولت استفاده کرد.

در این جلسه رئیس سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح نیز گزارشی از وضعیت بازنشستگان نیروهای مسلح ارائه کرد.

به گفته وی در حوزه تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و پرداخت حقوق ایثارگری بازنشستگان نیازمند تقویت، حمایت و رفع کسری بودجه این حوزه توسط مجلس و کمیسیون امنیت هستند.

رئیس سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح همچنین گفت که باید حدود 7 هزار میلیارد تومان کسری حوزه بازنشستگان جبران شود و این خواسته سازمان است؛ تأمین حوزه ایثارگری بازنشستگان ایثارگر به ویژه جانبازان که به شدت نیازمند نگهداری و رسیدگی هستند، راه‌های تأمین آنها نیز اشاره شده که امیدواریم مجلس به تأمین نیازهای مذکور کمک کند.

در ادامه نشست امروز سردار طلایی نیک گفت اولویت‌های اعلام شده وزارت دفاع مربوط به نیروهای مسلح و بازنشستگان کل نیروهای مسلح است، محصولات وزارت دفاع نیز متعلق به همه نیروهای مسلح است.

طبق صحبت‌های طلایی نیک کسری‌های مطرح شده هم سرجمع تمامی نیروهای مسلح است. در مجموع 15 هزار میلیارد تومان کسری بودجه سال 1399 حوزه دفاعی است، البته برای جبران آن راه‌حل پیشنهاد شده است.

وزارت دفاع اعلام کرد که در این ارتباط می‌توانیم به صادرات نفت کمک کنیم. استفاده از صندوق توسعه نیز یکی دیگر از راه‌های حمایت و جبران کسری حوزه دفاع است، همچنین تقبل بدهی‌های قطعی وزارت دفاع به شرکت‌ها و انجام تهاتر با دولت یکی دیگر از راه‌های کمک به جبران کسری مذکور است.

در این جلسه ملکوتی خواه و سایر نمایندگان سازمان برنامه ریزی و بودجه دولت نیز با اشاره به توجه دولت به حوزه دفاع کشور، تولید دفاعی، تقویت بنیه دفاعی، تأمین حقوق و مزایای کارکنان، حقوق و مزایای بازنشستگان کل نیروهای مسلح که نسبت به سال گذشته بودجه ساتا 20 درصد افزایش یافته و حقوق و مزایای ایثارگران، آنچه که در توان دولت بوده به در حوزه دفاعی کشور توجه شده است.

در جمع‌بندی امیرحاتمی اشاره کرد عددها و رقم‌های اعلام شده و کسری‌های اعلام شده بسیار دقیق است و انتظار داریم کمیسیون و مجلس هر حمایت و کمکی که می‌تواند به راه‌های حل پیشنهادی توجه داشته باشد.

ادامه جلسه امروز کمیسیون به بررسی و ارزیابی بودجه وزارت امور خارجه اختصاص داشت که در این جلسه معاونین و مدیران مالی وزارت امور خارجه حضور داشتند.

بر این اساس پناهی آذر، معاون مالی و اداری وزارت امور خارجه گفت امور خارجی و بین‌المللی تمامی دستگاه‌ها به عهده وزارت خارجه است؛ از دفاتر و بنگاه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی گرفته تا فعالیت های اجتماعی و نظامی. در واقع وزارت خارجه مسئول فعالیت خارج از کشور نظام جمهوری اسلامی را برعهده دارد.

با شناختی که از شرایط کشور وجود دارد توقع زیادی نیست؛ بودجه سال 99 وزارت خارجه نسبت به سال 98 تغییر نکرده، به نوعی 10 درصد در حقوق و مزایا و هزینه‌های جاری افزایش یافته ولی از سایر ردیف‌های بودجه کاهش یافته اما سرجمع به اندازه سال گذشته است.

بنا بر این کسری بودجه وزارت خارجه سر جای خودش است و باید با توجه به مسئولیت‌های سنگین حوزه خارجی این کسری‌ها تأمین شود؛ بودجه وزارت خارجه نسبت به اغلب کشورها کمتر از نصف است در حالی که مأموریت‌های وزارت خارجه چندین برابر است.

در این جلسه مطرح شد که وزارت خارجه صرفه‌جویی را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده و نهایت تلاش خود را انجام دهد با حداقل بودجه، بیشترین کارآمدی را ارائه دهد.

در بخش دیگری از اظهارات معاون مالی و اداری وزارت امور خارجه، اشاره شد که حذف روادید به کشورها موجب کاهش درآمدهای وزارت خارجه می‌شود از جمله لغو روادید سفر به عراق و چین و از سوی دیگر تحریم‌ها بیشترین تأثیر را بر روی فعالیت‌های وزارت خارجه می‌گذارد و به لحاظ مالی این دستگاه‌ها را محدود می‌کند.

نظرات کاربران

Parameter:450556!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین