صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

473280 1399/10/23 16:30:00
0.0 (0)

کارت زرد مجلس به وزیر علوم در جلسه 23 دی

نماینده سوال کننده و دیگر نمایندگان مجلس، توضیحات وزیر علوم به سوالی در خصوص علل عدم افزایش کارمندان وزارت علوم را قانع کننده ندانستند و به وی کارت زرد دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، بهارستان نشست امروز (سه‌شنبه 23 دی ماه) خود را به صورت غیررسمی با موضوع لایحه بودجه سال 1400 کل کشور از ساعت 7 و 50 دقیقه صبح آغاز کرد و جلسه علنی نیز ساعت  8 و 26 دقیقه و با حضور 239 نفر از نمایندگان آغاز شد.

دکتر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه علنی با اشاره به بررسی لایحه بودجه سال آینده پیش از آغاز رسمی نشست امروز گفت: در این فرصت نیم ساعته، آقای نادران رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 و رئیس کمیته درآمد، گزارشی را از پیشرفت کار این کمیسیون ارائه کردند.

سوال رحمت‌اله نوروزی نماینده علی‌آباد از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره علل عدم اقدام برای افزایش 50 درصدی حقوق و مزایای 50 هزار نفر از کارمندان وزارت علوم و مراکز وابسته به آن، اولین دستور کار جلسه امروز بود. پاسخ وزیر علوم برای نوروزی قانع کننده نبود و نمایندگان هم با 69 رأی موافق، 146 رأی مخالف و 18 رأی ممتنع از 248 نماینده حاضر در جلسه از پاسخ های وزیر قانع نشدند.

دستور بعدی، سوال علی بابایی کارنامی نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس از اسلامی وزیر راه و شهرسازی بود که پس از پاسخ های وزیر، علی بابایی‌کارنامی از توضیحات وزیر راه و شهرسازی به صورت مشروط قانع شد و خواست تا اسلامی در یک مهلت زمانی یک ماهه نیروی انسانی این وزارتخانه را ساماندهی کند. دکتر  قالیباف رئیس مجلس هم بعد از سخنان این نماینده با اشاره به مهلت یک ماهه نماینده سوال کننده به وزیر مربوطه، گفت: وزیر باید در یک ماه آینده به این موضوع رسیدگی کرده و مشکل کارگران و کارمندان راهداری را حل کند و با هماهنگی کمیسیون اجتماعی طرحی برای حل این مشکل ارائه کند.

مجلس سپس وارد دستور کار رسیدگی به کلیات طرح  طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد با رویکرد اصلاح سیاست‌های تنظیم بازار شد و وکلای ملت بعد از استماع اظهارات شش نماینده موافق و مخالف و با وجود جنجال‌آفرینی‌ها و حملات سوادگران و حامیان آنها به مجلس، برای قطع دست رانتخواران و کنترل قیمت‌ها با کلیات این طرح با 186 رأی موافق، 22 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 228 نماینده حاضر در صحن علنی موافقت کردند.

پس از تنفس نیم ساعته مجلس، مجدداً جلسه به ریاست سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس و با حضور 144 نفر از نمایندگان آغاز شد و سیدحمزه امینی نماینده هشترود و چاراویماق؛ عادل نجف‌زاده نماینده خوی و چایپاره؛ بهزاد علیزاده نماینده دهلران و دره شهر؛ محمدصفائی‌دلوئی نماینده گناباد و بجستان و حسین گودرزی نماینده دورود و ازنا نطق میان دستور خود را قرائت کردند.

در ادامه، اعضای ناظر مجلس در شوراهای فرهنگ عمومی استان‌ها انتخاب شدند که نمایندگان، جواد نیک‌بین، حبیب‌الله دهمرده، علیرضا عباسی، محمدرضا دشتی اردکانی، سید حمزه امینی، محمد موحد، علی‌اکبر بسطامی و کاظم موسوی را به عنوان اعضای ناظر مجلس در شورای فرهنگ عمومی استان‌ها انتخاب کردند.

همچنین نمایندگان، عباس جهانگیرزاده و منصورعلی زارعی کیایی را به عنوان نمایندگان ناظر در شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ تصمیمات سیاست های حمایتی محصولات اساسی در اجرای جزء 8 بند ب ماده یک قانون اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی انتخاب کردند.

حسین حاتمی، صفایی دلویی، ولی اسماعیلی، بهزاد علیزاده، حسینعلی شهریاری، روشنفکر و محمدرضا صباغیان هم به عنوان اعضای ناظر در کمیته‌های  هماهنگی اشتغال استان ها انتخاب شدند.

هیئت رئیسه مجلس همچنین در نشست امروز بیانیه 190 نفر از نمایندگان مجلس را در حمایت از غنی سازی 20 درصدی اورانیوم از سوی سازمان انرژی اتمی ایران قرائت کرد، نمایندگان در این بیانیه ضمن تاکید دوباره بر اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران بر حقانیت جمهوری اسلامی ایران در استفاده از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و نیز لزوم رفع همه تحریم‌های ظالمانه، از اقدام مدیران و کارکنان صنعت هسته‌ای برای تولید اورانیوم 20 درصدی قدردانی کردند.

پس از قرائت تذکرات کتبی به مسئولان اجرایی، جلسه مجلس شورای اسلامی ساعت 12 و 15 دقیقه با اعلام نیکزاد نایب رئیس مجلس به پایان رسانید و براساس اعلام رئیس جلسه، نشست بعدی ساعت 7:45 صبح فردا (چهارشنبه، 24 دی ماه) خواهد بود.

 

نظرات کاربران

Parameter:473280!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون