صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/05/20
0.0 (0)

ملکی :

پایان همکاری شرکت کیاموتورز با ایران و گروه خودروسازی سایپا چه تبعاتی دارد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مورد پایان همکاری شرکت کیاموتورز با ایران گفت: کیا موتورز پیش‌تر از این‌ها رفته بود. اتفاقی که الآن افتاده این است که موجودی سراتو در شرکت سایپا تمام شده است. به نظرم اتفاق جدیدی نیفتاده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، ولی ملکی در مورد پایان همکاری شرکت کیاموتورز با ایران و گروه خودروسازی سایپا اظهار کرد: من تعجب می‌کنم که سایپا اعلام کرده که شرکت کره‌ای کیاموتورز به‌ همکاری با ایران پایان داده است. فکر می‌کنم کیاموتورز پیش‌تر از این‌ها رفته بود. کیاموتورز از نظر مالکیت متعلق به هیوندا است و فقط برندش را نگه داشته است. اتفاقی که الآن افتاده این است که موجودی سراتو در شرکت سایپا تمام شده است.

ولی ملکی در مناظره خانه ملت با موضوع افزایش تعرفه واردات خودروهای هیبریدی

 

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه «به نظر بنده اتفاق جدیدی نیفتاده است» گفت: ما باید بدانیم که وقتی تحریم هستیم، این اتفاق‌ها می‌افتد. در چنین شرایطی وقتی آمریکا عطسه می‌کند، کشورهای مثل کره و ژاپن سکته می‌کنند. این شرایط در موقعیت تحریمی، طبیعی است. ما باید وحدت خودمان را حذف و سپس به داخلی‌سازی فکر می‌کنیم. داخلی‌سازی در دستور کمیسیون صنایع قرار دارد.

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شرایط اقتصادی ایران را جنگ اقتصادی تمام عیار دانست و تاکید کرد: بسیاری از مردم خودروهای خارجی ثبت‌نام کرده‌اند ولی خودرو تحویل نگرفته‌اند. برلیانس چین هم چنین وضعیتی را برای مشتران  ایجاد کرد. وظیفه سایپا هم جایگزین کردن است؛ باید جایگزنی برای خودروهای سفارش داد شده پیدا کند.

وی در پایان گفت: ما می توانیم از شریط تحریمی استفاده کرده و تهدید را به فرصت تبدیل کنیم. اخیرا وزارت دفاع به کمیسیون صنایع آمده بود و گزارش‌هایی در راستای تبدیل تهدیدها به فرصت‌های داخلی داد.

به گزارش ایسنا به نقل از گروه خودروسازی سایپا، به‌دنبال پیروی غیرمنطقی شرکای خارجی صنعت خودروی ایران از تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و بدعهدی آنان در تامین قطعات، شرکت کیاموتورز کره‌جنوبی ایران را ترک کرد و به همکاری خود با گروه سایپا پایان داد.

با خروج کیاموتورز از چرخه تولید مشترک خودرو با سایپا، این شرکت به جمع شرکت‌های رنو، سیتروئن، برلیانس، ولوو و ایویکو خواهد پیوست که پیشتر با بدعهدی و عمل نکردن به تعهدات خود، به‌ تولید مشترک خودرو در ایران پایان داده‌ بودند.

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:425126!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون