صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس
439832 1398/09/18
0.0 (0)

پاسخ های وزیر اقتصاد به سوال دو نماینده در جلسه 18 آذر مجلس

بیت الله عبداللهی از توضیحات وزیر اقتصاد درباره علت کوتاهی بانک‌های مسکن و کشاورزی در امهال وام زلزله زدگان سال 1391 منطقه ارسباران قانع شد، اما توضیحات دژپسند درباره روند واگذاری شرکت‌ها و صنایع دولتی به بخش خصوصی شکور پورحسین شقلان را مشروط قانع کرد.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز ( دوشنبه 18 آذر ماه) به ریاست دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 8 و 16 دقیقه و با حضور  197نفر از نمایندگان آغاز شد.

در ابین نشست نمایندگان در جریان بررسی لایحه دوفوریتی درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها ، با ماده 8 این موافقت کردند که براساس این مصوبه درآمد حاصل از ثبت بارنامه و پرداخت هزینه صدور آن برای توسعه حمل و نقل عمومی و زیرساخت های شهری هزینه خواهد شد.

در ماده 8 لایحه مذکور آمده است که؛ ماده 15 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی با اصلاحات و الحاقات بعدی و تبصره 2 آن به شرح زیر اصلاح می شود و یک تبصره به عنوان تبصره 3 به آن الحاق می گردد:

ماده 15- شهرداری ها می توانند به منظور استفاده از عرض مجاز شهری با تعیین توقفگاه های حاشیه معابر مجاز با هماهنگی پلیس راهور از ابزارهای لازم از قبیل ایست سنج، (پارکومتر) یا کارت پارک استفاده نموده و مبلغ مناسبی که میزان و محدوده زمانی آن توسط شورای اسلامی شهر تعیین می شود، از شهروندان أخذ و صرف توسعه حمل ونقل عمومی نماید. توقف بدون مجوز به منزله ارتکاب تخلف توقف ممنوع است

براساس تبصره ۲ اصلاحی این ماده؛ اشخاص حقیقی و حقوقی موظف اند نسبت به ثبت بارنامه و پرداخت هزینه صدور آن به میزان بیست هزار (۲۰٫۰۰۰) ریال اقدام نماید. صددرصد (۱۰۰٪) درآمد فوق به حساب شهرداری محل واریز می گردد تا صرف توسعه حمل ونقل عمومی و زیر ساخت های شهری شود. مبلغ مذکور هر سه سال یکبار به پیشنهاد وزارت کشور و تصویب هیأت وزیران قابل اصلاح می باشد. وزارت کشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور) موظف است نسبت به راه اندازی سامانه ثبت اطلاعات بارنامه ظرف مدت شش ماه اقدام نماید.

در تبصره 3 الحاقی این ماده نیز آمده است؛ شوراهای اسلامی شهر می توانند در چهارچوب ضوابط شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور و با رعایت مصوبات شورای ترافیک استانها در تهران شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران)، نسبت به وضع عوارض صدور مجوز ورود به محدوده های طرح ترافیک و زوج و فرد، مطابق با قوانین و مقررات مربوطه اقدام نمایند.

همچنین در ادامه نمایندگان با ماده 9 لایحه دوفوریتی درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها با 155 رأی موافق، 30 رأی مخالف و بدون رأی ممتنع ازمجموع 212 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس ماده ۹ لایحه مذکور؛ ماده (۲۸۰) قانون مالیات های مستقیم مصوب 1366/2/13 با اصلاحات و الحاقات بعدی به شرح ذیل اصلاح می شود:

ماده ۲۸۰ - سازمان امور مالیاتی کشور موظف است معادل یک درصد (۱٪) از کل درآمدهای حاصل از این قانون را به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور سازمان شهرداری ها و دهیاریهای کشور) نزد خزانه داری کل کشور واریز نماید. وزارت کشور موظف است وجوه مذکور را برای کمک به اجرای پروژه های شهری و روستایی با اولویت حمل و نقل عمومی و پرداخت تسهیلات میان شهرداری های زیر دویست و پنجاه هزار نفر جمعیت (هفتاد درصد (۷۰٪) شهرهای زیر پنجاه هزار نفر جمعیت و دهیاری های مربوطه و سی درصد (۳۰) شهرهای. پنجاه تا دویست و پنجاه هزار نفر جمعیت و دهیاری های مربوطه) مطابق با دستورالعملی که به وسیله سازمان مذکور و با همکاری شورای عالی استانها ظرف مدت شش ماه از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون تهیه می شود و توسط وزیر کشور ابلاغ می گردد، هزینه نماید.

سازمانها و مؤسسات وابسته به شهرداری ها و شرکتهای قطار شهری که به موجب قانون برای انجام وظایف ذاتی شهرداری در امور عمومی، شهری و خدماتی تشکیل شده اند و صددرصد (۱۰۰٪) سرمایه آن متعلق به . شهرداری است از زمان تأسیس، مالیات آنها با نرخ صفر می باشد.

تبصره ۱- شهرداریها و دهیاری ها و سازمان های وابسته به آنها از پرداخت حق ثبت املاک معاف می باشند.

تبصره ۲- مالیات شرکت های قطار شهری و سازمانهای حمل ونقل عمومی وابسته به شهرداری ها با نرخ صفر می باشد.

تبصره ۳- کلیه بازپرداخت های مربوط به تسهیلات موضوع ماده مذکور، در صندوقی تحت عنوان «صندوق توسعه شهری و روستایی» متمرکز می شود تا به طور اختصاصی توسط وزارت کشور و با همکاری شورای عالی استان ها، صرف ارائه تسهیلات به پروژه های اولویت دار گردد. اساسنامه این صندوق ظرف مدت شش ماه پس از ابلاغ این قانون به پیشنهاد وزارت کشور و وزارت امور اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

همچنین نمایندگان در نشست علنی امروز و در جریان بررسی لایحه دوفوریتی درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها ، ماده 10 این لایحه را با 158 رأی موافق، 6 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع ازمجموع 219 نماینده حاضر در صحن برای بررسی بیشتر رفع اشکال اصل 75 به کمیسیون مربوطه ارجاع دادند.

براساس ماده ۱۰ لایحه مذکور؛ مالیات و عوارض و جرایم موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده (به استثنای مالیات سلامت موضوع ماده (۳۷) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) مصوب 1393/12/4 به نسبت پنجاه درصد(۵۰٪) به عنوان سهم درآمد عمومی کشور و پنجاه درصد (۵۰٪) سهم شهرداری ها و دهیاری ها تعیین می شود.

براساس این گزارش؛ مهمانان صحن علنی امروز مجلس جمعی از دانشجویان رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان، جمعی از مدیران و مسئولان شهرستان راور استان کرمان، جمعی از دانشجویان مؤسسه آموزش عالی طلوع مهر، از شهر مقدس قم، دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه ماهان، از منطقه 4 تهران و دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه عفاف، از ناحیه یک شهرستان ری استان تهران هستند.

همچنین در ادامه احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رییسه مجلس طرح ایجاد استان تهران جنوبی را  به صورت عادی اعلام وصول کرد.

پس از این وکلای خانه ملت وارد دستورکار بررسی سوال بیت الله عبداللهی و رضا علیزاده از فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی، درباره علت کوتاهی بانک‌های مسکن و کشاورزی در امهال وام زلزله زدگان سال 1391 منطقه ارسباران شدند که پس از استماع توضیحات وزیر از پاسخ وی قانع شد.

همچنین در ادامه سوال شکور پورحسین شقلان از فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره روند واگذاری شرکت‌ها و صنایع دولتی به بخش خصوصی بررسی شد که نماینده پارس آباد از پاسخ های وزیر اقتصاد در خصوص علت واگذاری سهام شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی بدون رعایت تشریفات و مقررات قانون و تعدیل قیمت پایگاه بنگاه‌ها توسط هیأت واگذاری به صورت مشروط قانع شد.

براساس این گزارش، پس از پایان بررسی سوال از وزیر اقتصاد سیدحمیدرضا کاظمی نماینده پلدختر، مجید کیان پور نماینده درود و ازنا، حمید بنایی نماینده گناباد و بجستان، سلام امینی نماینده ایلام، ایوان، چرداول و پروانه سلحشوری نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس نطق میان دستور خود را ایراد کردند.

به گزارش پارلیران؛ مسعود پزشکیان زنگ پایان نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 12 و 20 دقیقه به صدا درآورد.

نظرات کاربران

Parameter:439832!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین