صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

439779 1398/09/17 18:00:00
0.0 (0)

پاسخ‌های وزیر راه به یک سوال در جلسه عصر 17 آذر

توضیحات وزیر راه به سوال نماینده زاهدان در جلسه علنی عصر 17 آذر، علیم یارمحمدی را به صورت مشروط از این پاسخ‌ها قانع کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بعد از ظهر امروز ( یکشنبه 17 آذرماه) به ریاست دکترعلی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 14 و 16 دقیقه و با حضور 200 نفر از نمایندگان آغاز شد و سوال از وزیر راه نیز در دستور قرار داشت.

پس از طرح سوال علیم یارمحمدی نماینده زاهدان در مورد دلایل عدم توجه به پسکرانه های ریلی و جاده هوایی (بزرگراه چابهار- زاهدان) که در چند ماه گذشته موجب افزایش 400 تا 500 درصدی حوادث منجر به فوت و نقص عضو در این محور شده، وی از توضیحات محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی به صورت مشروط قانع شد.

در ادامه نمایندگان لایحه دو فوریتی درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها را بررسی و با ماده (6) با 149 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 201 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

بر اساس ماده 6 این لایحه عوارضی به شرح ذیل دریافت و حسب مورد به حساب شهرداری و دهیاری واریز می‌گردد:

١- نیروی انتظامی موظف است نسبت به دریافت ده درصد( 10%) از تعرفه صدور و تمدید گذرنامه و گواهینامه رانندگی، به عنوان عوارض، اقدام و به حساب شهرداری محل واریز کند.

۲- اشخصی که مبادرت به حمل و نقل برون شهری مسافر و فروش بلیط در داخل کشور با وسایل نقلیه هوایی، زمینی (به استثنای ریلی) و دریایی می کنند، مکلفند 5 درصد بهای بلیط را با درج در بلیط و یا قرارداد (صورت - حساب)، حسب مورد، به عنوان عوارضی شهرداری از مسافران أخذ و هر ماه حداکثر تا پانزدهم ماه بعد به حساب شهرداری مبدأ سفر واریز نمایند.

٣- کلیه خودروهای سبک و سنگین و موتور سیکلت ها مشمول عوارض سالانه، اعم از تولید داخلی یا وارداتی، حسب مورد معادل سه در هزار قیمت فروش کارخانه (داخلی) و یا سه در هزار مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی می باشند. مالکان وسایط نقلیه مکلفند عوارض سالانه هر سال را تا پایان همان سال پرداخت نمایند.

تبصره ۱- عوارض موضوع این ماده در مورد خودروهای با عمر بیش از 20 سال (به استثنای خودروهای گازسوز) به ازای سپری شدن هر سال (تا مدت 10 سال) به میزان سالانه ده درصد( 10%) و حداکثر تا صددرصد عوارض افزایش می یابد.

تبصره ۲- وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها) مکلف است با ایجاد سامانه الکترونیک متمرکز عوارض سالانه وسائط نقلیه، امکان پرداخت و صدور الکترونیکی مفاصاحساب عوارض وسائط نقلیه را برای مالکان و استعلام برخط (آنلاین) میزان عوارض پرداخت نشده مربوط به وسائط نقلیه را برای نیروی انتظامی و دفاتر اسناد رسمی فراهم کند. عوارض مذکور مستقیماً به حساب شهرداری و یا دهیاری محل سکونت مالک که هنگام صدور پلاک انتظامی ثبت شده است واریز می‌گردد.

تبصره ۳- ثبت سند انتقال وسایل نقلیه در دفاتر اسناد رسمی با تعویض پلاک توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، منوط به تسویه عوارض مربوط به وسایل نقلیه مورد معامله و سایر وسایل نقلیه متعلق به انتقال دهنده و انتقال گیرنده می باشد.

تبصره 4 - پرداخت عوارض موضوع این ماده هرسال، حداکثر تا نیمه اول همان سال، موجب برخورداری از تخفیف به میزان ده درصد( 10%) می‌شود.

تبصره ۵ - پرداخت عوارض موضوع این ماده پس از موعد مقرر مشمول جریمه ای معادل دو درصد عوارض سالیانه به ازای هر ماه نسبت به مدت تأخیر می شود.

تبصره 6- چنانچه مالک یا مالکان خودروهای سبک، سنگین و موتورسیکلت از پرداخت عوارض موضوع این ماده به مدت سه سال از سال مالکیت، خودداری نمایند، نیروی انتظامی موظف است بر اساس فهرست اعلامی وزارت کشور سازمان (شهرداری‌ها و دهیاری‌ها) نسبت به توقف وسایل نقلیه مزبور تا پرداخت بدهی اقدام نمایند.

تبصره ۷- نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلف است اطلاعات مورد نیاز وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها) کشور را در خصوص ارائه خدمات و سرویس های مرتبط با وسایل نقلیه، واگذار نماید.

تبصره ۸- مالکان مکلفند عوارض سالیانه خودروها را براساس قیمت های مندرج در جداولی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور اعلام می گردد، محاسبه و پرداخت نمایند.

 همچنین نمایندگان با ماده (7) با 139 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 192 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

بر اساس ماده (7) خزانه داری کل کشور موظف است سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از محل ماده (۲۳) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب 8/12/1389 با اصلاحات و الحاقات بعدی را هر ماه به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور) نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نموده و سهم سایر ذی‌نفعان را به حساب درآمد عمومی واریز نماید. وزارت کشور موظف است جرایم وصولی هر استان را میان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها همان استان و بر اساس شاخص جمعیت توزیع و حداکثر تا پانزدهم ماه بعد به حساب آنان واریز کند.

نمایندگان با ماده 8 این لایحه نیز با 156 رأی موافق، 13 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع ازمجموع 214 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند که براساس این مصوبه درآمد حاصل از ثبت بارنامه و پرداخت هزینه صدور آن برای توسعه حمل و نقل عمومی و زیرساخت های شهری هزینه خواهد شد.

در ماده 8 لایحه مذکور آمده است که؛ ماده 15 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی با اصلاحات و الحاقات بعدی و تبصره 2 آن به شرح زیر اصلاح می شود و یک تبصره به عنوان تبصره 3 به آن الحاق می گردد:

ماده 15- شهرداری ها می توانند به منظور استفاده از عرض مجاز شهری با تعیین توقفگاه های حاشیه معابر مجاز با هماهنگی پلیس راهور از ابزارهای لازم از قبیل ایست سنج، (پارکومتر) یا کارت پارک استفاده نموده و مبلغ مناسبی که میزان و محدوده زمانی آن توسط شورای اسلامی شهر تعیین می شود، از شهروندان أخذ و صرف توسعه حمل ونقل عمومی نماید. توقف بدون مجوز به منزله ارتکاب تخلف توقف ممنوع است.

براساس تبصره ۲ اصلاحی این ماده؛ اشخاص حقیقی و حقوقی موظف اند نسبت به ثبت بارنامه و پرداخت هزینه صدور آن به میزان بیست هزار (۲۰٫۰۰۰) ریال اقدام نماید. صددرصد (۱۰۰٪) درآمد فوق به حساب شهرداری محل واریز می گردد تا صرف توسعه حمل ونقل عمومی و زیر ساخت های شهری شود. مبلغ مذکور هر سه سال یکبار به پیشنهاد وزارت کشور و تصویب هیأت وزیران قابل اصلاح می باشد. وزارت کشور(سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور) موظف است نسبت به راه اندازی سامانه ثبت اطلاعات بارنامه ظرف مدت شش ماه اقدام نماید.

در تبصره 3 الحاقی این ماده نیز آمده است؛ شوراهای اسلامی شهر می توانند در چهارچوب ضوابط شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور و با رعایت مصوبات شورای ترافیک استانها در تهران شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران)، نسبت به وضع عوارض صدور مجوز ورود به محدوده های طرح ترافیک و زوج و فرد، مطابق با قوانین و مقررات مربوطه اقدام نمایند.

در جلسه امروز، محمدرضا صباغیان بافقی نماینده بافق و مهریز؛ جمشید جعفرپور نماینده لارستان، خنج، گراش؛ عباس گودرزی نماینده بروجرد؛ سیدجواد ساداتی نژاد نماینده کاشان، آران بیدگل؛ علی ابراهیمی نماینده شازند نطق میان دستور داشتند.

عبدالرضا مصری نیز زنگ پایان جلسه علنی نوبت عصر امروز را رأس ساعت 17:05 به صدا درآورد.

نظرات کاربران

Parameter:439779!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون