صفحه اصلی » نظارت » اصل نودم
1398/05/28
0.0 (0)

ورود گردشگر خارجی به کشور 50 درصد افزایش داشته است

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گفت: به گفته رئیس سازمان میراث فرهنگی میزان ورود گردشگر خارجی به کشور در 4 ماهه نخست امسال 50 درصد افزایش داشته و 180 هزار میلیارد تومان از محل ورود گردشگران درآمد داشته ایم.

محمدرضا امیرحسنخانی  در تشریح نشست کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی افزود: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای ورود سرمایه به کشور تمهیداتی درنظر گرفته است از جمله اینکه در ایران برای تسهیل در خرید و سیاحت گردشگران خارجی، کارت الکترونیکی صادر می شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس با اشاره به حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی در جلسه این کمیسیون و با تاکید بر درآمدزایی از حوزه گردشگری گفت: سرمایه گذاری برای هر بشکه نفت 10 دلار بوده که به قیمت 64 دلار به فروش می رسد در حالی که تنها 3 سنت برای هر گردشگر سرمایه گذاری می شود که می تواند 1400 دلار آورده داشته باشد.

امیرحسنخانی به حضور علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی و معاونان وی در کمیسیون متبوعش اشاره کرد وگفت: پیش از این گزارشی از عملکرد سازمان میراث فرهنگی در مجلس قرائت شده بود که در این جلسه از رئیس سازمان درباره اقدامات آنها پیرامون حل مشکلات موجود و اتفاقات و عملکرد آنها در این حوزه گزارشی دریافت کردیم.

 

دریافت مجوز راه اندازی هتل به کمتر از یکماه کاهش یافت

نماینده مردم طبس، فردوس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی در ادامه به برخی اقدامات سازمان میراث فرهنگی اشاره و بیان کرد: تا پیش از این برای دریافت مجوز یک هتل بیش از یک سال زمان می برد و روند استعلام آن بسیار طولانی بود اما امروز در جلسه بیان شد که این مدت زمان به کمتر از یک ماه کاهش یافته است.

وی سازمان میراث فرهنگی را یک دستگاه فرابخشی دانست و گفت: سایر سازمانها و نهادها باید به آنها کمک کنند. وزارت امور خارجه و سازمان هواپیمایی از مهم ترین دستگاههای یاری رسان به سازمان میراث هستند و امیدواریم با تبدیل این سازمان به وزارتخانه، اختیارات موثری پیدا کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: به گفته رئیس سازمان میراث میزان ورود گردشگر خارجی به کشور در 4 ماهه نخست امسال 50 درصد افزایش داشته و 180 هزار میلیارد تومان از محل ورود گردشگران درآمد داشته ایم که بیشترین سرمایه گذاری در زمینه گردشگری را موجب شد و سازمان توانست در سال گذشته به ازای هر 5 روز یک موزه افتتاح کند که روی هم رفته در سال 97 ، 96 موزه خصوصی و دولتی افتتاح شده است.

 

صادرات صنایع دستی در سال 98 دو برابر می شود

وی با بیان اینکه در سال گذشته حدود 600 میلیون دلار صادرات رسمی صنایع دستی داشته ایم یادآور شد: هدف گذاری امسال سازمان میراث در این موضوع یک میلیارد و 200 میلیون دلار است.

امیرحسنخانی همچنین با اشاره به تهیه سند توسعه گردشگری کشور از سوی سازمان میراث فرهنگی اظهار کرد: قرار شد در نهایت سازمان این اقدامات را مجددا بررسی و گزارش جدیدی به مجلس ارائه کند تا کمیسیون پس از تکمیل، آن را در اختیار رئیس مجلس قرار دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: از سوی دیگر رئیس سازمان میراث اعلام کرد که به زودی به ازای پرداخت ارز کارت های الکترونیکی در اختیار گردشگران خارجی قرار می گیرد تا بتوانند در ایران خرید کنند و در پایان سفر باقیمانده اعتبار کارت را به صورت ارز درخواستی خود دریافت کنند که این موضوع ظرف یک ماه آینده عملیاتی می شود.

 

قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی از سوی رئیس مجلس به دولت ابلاغ شد

وی ادامه داد: امروز قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی از سوی رئیس مجلس به دولت ابلاغ شد که امیدواریم در مدیریت میراث فرهنگی چالش ایجاد نکند.

نظرات کاربران

Parameter:426237!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون