صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

477917 1399/12/03 14:59:13
0.0 (0)

ورود مجلس به بررسی بخش درآمدی بودجه 1400

نمایندگان در نشست علنی امروز جزئیات گزارش کمیسیون تلفیق را لایحه اصلاحیه بخش درآمدی بودجه سال ۱۴۰۰ را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه، 3 اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی ساعت 8 و 13 دقیقه با حضور 227 نفر از نمایندگان و به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف آغاز شد و رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه سال 1400 کل کشور در دستور قرار داشت.

دکتر قالیباف با آغاز رسمی جلسه، در نطق پیش از دستور خود ضمن اشاره به اینکه دولت با اصلاح لایحه بودجه یک گام به سمت تعامل با مجلس برداشت، گفت: مجلس نیز در این راستا چندین گام برداشت و از بخشی از راهکارها و اصلاحات مدنظر خود چشم پوشی کرد تا در این شرایط اختلافات مانع از شنیده شدن صدای واحد ما برای حل مشکلات مردم نشود. وی تاکید کرد: بودجه مطلوب مجلس نیست ولی با توجه به ظرفیت های اجرایی و در تعامل با دولت حداکثر اصلاحات ممکن به نفع معیشت مردم در آن اعمال شده است.

در جریان بررسی بخش درآمدی بودجه ۱۴۰۰، بر اساس تصمیم نمایندگان مجلس، سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت خام و میعانات گازی تا سقف یک میلیون بشکه در روز و خالص صادرات گاز بیست درصد و مازاد بر یک میلیون بشکه در روز نفت خام و میعانات گازی سی و هشت درصد تعیین شد.

همچنین نمایندگان با میزان یک میلیون و نهصد و نود و دو هزار و هفتصد و بیست میلیارد ریال به عنوان سقف منابع حاصل از درآمدهای نفتی موافقت کردند.

ردیف ۴ بخش درآمدهای بودجه ۱۴۰۰ که به موضوع تبدیل ارز ۴۲۰۰ تومانی اشاره دارد به دستور رئیس مجلس شورای اسلامی جهت بررسی پیشنهادات نمایندگان مجلس در رابطه با این ردیف مراعا گذاشته شد.

همچنین بانک مرکزی مکلف شد که در صورت افزایش عواید حاصل از درآمدهای نفتی، درآمدهای مازاد نفتی را به حساب منابع عمومی دولت برای اجرای طرح های تملک دارایی واریز کند.

در ادامه نمایندگان مجلس به دولت اجازه دادند تا در صورت کاهش منابع حاصل از درآمدهای نفتی از حساب ذخیره ارزی برداشت کند.

نمایندگان مجلس با خرید گاز مایع از کشورهای دیگر و یا تهاتر آن با بنزین و گازوییل از سوی شرکت ملی نفت ایران و یا سایر شرکت های تابعه وزارت نفت موافقت کردند.

با تصویب نمایندگان وزارت نفت مکلف شد معادل ریالی ۴ میلیون تن مواد اولیه قیر را برای راه‌های روستایی و مصارف دیگر به خزانه‌داری کل کشور واریز نماید.

اما موضوع نرخ‌گذاری خوراک پتروشیمی‌ها به دلیل امکان تغییر این نرخ و همچنین بررسی پیشنهادات نمایندگان مراعا ماند.

سپس نمایندگان مجلس دولت را مکلف به تسویه بدهی قطعی خود تا سقف ۹۰۰ هزار میلیارد ریال به اشخاص حقیقی و حقوقی و تعهدات مربوط به طرح های عمرانی و دفاعی از محل تحویل نفت خام و میعانات گازی صادراتی کردند.

نمایندگان مجلس شرایط واگذاری بنگاه‌های دولتی پس از احراز صلاحیت به نظام بانکی، سازمان خصوصی‌سازی و صندوق‌های بازنشستگی را نیز مشخص کردند و در ادامه مقرر شد کلیه شرکت‌های دولتی در لیست واگذاری که در بودجه کل کشور برای آنها سود ویژه پیش‌بینی می‌شود موظف به واریز مالیات علی الحساب و سود سهام علی الحساب بودجه مصوب به‌صورت یک دوازدهم در هر ماه ‌باشند.

همچنین نمایندگان مجلس با ارجاع موضوع نحوه واگذاری دارایی های دولتی به کمیسیون تلفیق موافقت کردند و با تصویب مجلس بدهی دولت به بخش‌های خصوصی و تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی از محل واگذاری اموال و دارایی‌های متعلق به دولت امکان‌پذیر شد.

سپس دستگاه های مربوطه مکلف شدند تا پایان خردادماه ۱۴۰۰ فهرست شرکت هایی که مجموع سهام دولت و شرکت های دولتی در آنها کمتر از ۵۰ درصد است را به وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه ارسال کنند.

در ادامه عضو هیات رئیسه مجلس در قرائت بیانیه ای که به امضای ۲۲۶ نفر از نمایندگان رسیده تاکید کرد که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از ۵ اسفند ۹۹ متوقف و بازرسی های آژانس صرفا محدود به نظارت های پادمان خواهد شد.

زنگ پایان جلسه از سوی دکتر قالیباف ساعت 12 و 15 دقیقه به صدا درآمد و رئیس مجلس نشست بعدی را ساعت 8 صبح فردا با ادامه دستور کار بررسی جزئیات لایحه بودجه 1400 اعلام کرد.

نظرات کاربران

Parameter:477917!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون