صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/05/19
0.0 (0)

سیاوشی:

ورود تخریبی آفرودها به جنگل‌های هیرکانی متوقف شود

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برگزاری مسابقه رالی خودروهای دو دیفرانسیل در جنگل‌های هیرکانی با معیار‌های محیط زیستی همخوانی ندارد، گفت: ورود تخریبی آفرودها به جنگل‌های هیرکانی متوقف شود.

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،  در رابطه با درخواست خود مبنی بر ممانعت از برگزاری مسابقات رالی اتومبیل‌های دو دیفرانسیل در جنگل‌های هیرکانی، گفت: کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی به مناسبت ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در فهرست یونسکو تصمیم به برگزاری مسابقات رالی برای اتومیبیل‌های دو دیفرانسیل کرده که به هیچ عنوان با معیار‌های حفاظتی و صیانتی از جنگل‌های هیرکانی همخوانی ندارد و باید هرچه سریع‌تر لغو و مانع حضور آنها در جنگل‌ها و فضا‌هایی بکر طبیعی شویم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اهمیت حفظ و نگهداری جنگل‌های هیرکانی، افزود: بخش زیادی از جنگل های هیرکانی طی سالیان گذشته به دلیل بی‌توجهی از بین رفته است اما باید از همین مقدار باقی مانده که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است، مراقبت کنیم.

 

طیبه سیاوشی شاه عنایتیسیاوشی با تاکید بر اینکه باید ورود تخریبی مردم و آفرودها را به جنگل‌های هیرکانی متوقف شود، اظهار کرد: نمی‌دانم فکر غلط برگزاری رالی به مناسب ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی از کجا آمده است، اما باید تاکید کنم که به هیچ عنوان ارزیابی‌های محیط زیستی در این برنامه‌ریزی لحاظ نشده است، از طرفی محل‌های دیگری مانند مناطق کویری و بیابانی  برای مسابقات آفرود در نظر گرفته شده که آسیب کمتری به محیط زیست وارد می‌کند. 

دستگا‌های متولی برگزاری مسابقات رالی جوانب محیط زیستی را رعایت کنند

وی یادآور شد: ورود آفرود‌ها به مناطق سبز جنگلی هم به لحاظ ظاهری و هم آلودگی‌های محیطی، تخریب محیط زیست را به همراه دارد، بنابراین معتقدم کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی برای برگزاری چنین مسابقه‌ای توجیه نبوده است، از طرفی سازمان میراث فرهنگی و وزارت کشور که به نوعی مرتبط هستند، باید برای برگزاری مسابقات رالی آفرود‌ها جوانب محیط زیستی را رعایت کنند.

 

افرود در جنگل

 

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به اینکه معضلات محیط زیستی کشورمان فراتر از برگزاری مسابقات رالی آفرود‌ها بوده و علت اصلی آن هم عدم آگاهی مردم نسبت به ضرورت حفظ و نگهداری فضاهای سبز، مراتع طبیعی و جنگلی و محیط زیست است، افزود: در راستای حمایت از محیط زیست بهتر است مسابقات دوچرخه سواری که نوعی فعالیت ورزشی بوده با رعایت ضوابط محیط زیستی در جنگل‌ها انجام شود تا آسیب کمتری به محیط زیست وارد شود.  

بودجه محدود سازمان محیط زیست مانع اجرای کامل قوانین می‌شود

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: جنگل‌های هیرکانی نیازمند نگه‌داری و مراقبت هستند، اما سازمان جنگل‌ها و مراتع معتقد است بودجه و منابع مالی که در اخیار دارد برای این امر مهم کافی نیست از طرفی بودجه دریافتی سازمان محیط زیست نیز برای حفاظت از منابع و مراتع طبیعی کشور بسیار ناچیز است. بنابراین جایگاه و نقش اندکی برای حفاظت از سرمایه‌های طبیعی و محیط زیست دیده شده است و همین موضوع نیز باعث شده اکثر مصوبات و قوانین مربوطه محیط زیست اجرایی نشود. /

پایان پیام  

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:424996!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون