صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/08/18
0.0 (0)

در نشست کمیسیون فرهنگی مجلس صورت گرفت؛

همگرایی کمیسیون فرهنگی و مسئولان وزارت ارشاد برای تسهیل برگزاری هفته فرهنگ اسلامشهر

اعضای کمیسیون فرهنگی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان فرمانداری اسلامشهر به منظور رفع موانع برگزاری هفته فرهنگ اسلامشهر در مجلس تشکیل جلسه دادند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با حضور مازنی، ذوالقدر و شیخ، رئیس، سخنگو و عضو این کمیسیون، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون سیاسی و امنیتی فرماندار اسلامشهر، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اسلامشهر و مسئول دفتر نمایندگان تهران در اسلامشهر به منظور رفع مشکلات موجود در رابطه با برگزاری هفته فرهنگ اسلامشهر برگزار شد.

هفته فرهنگ اسلامشهر به معرفی دستاوردها و ظرفیت‌های گردشگری این منطقه اختصاص یابد

احمد مازنی در جمع‌بندی مباحث مطرح شده در این نشست افزود: این نشست به دنبال سلسله نشست‌هایی که برای رفع مشکلات نهادهای فرهنگی به ویژه اداره‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌های تهران با حضور مسئولان مربوطه برگزار شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اولین نشست این کمیسیون برای حل مشکلات اداره‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌های تهران به منظور حل مشکل اداره فرهنگ  و ارشاد اسلامی شهرستان شمیرانات برگزار شده و مشکل این بخش برطرف شد. دومین نشست نیز با حضور مسئولان شهرستان ری در جهت رفع مشکل ساختمان اداری فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که فرماندار این منطقه متعهد شد برای رفع این مشکل ورود پیدا کرده و نتیجه را به کمیسیون فرهنگی گزارش دهد.

وی تصریح کرد: این نشست که سومین نشست در خصوص رفع مشکل اداره‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌های تهران بوده با موضوع برگزاری مطلوب هفته فرهنگ شهرستان اسلامشهر برگزار شد که در آن گزارشی از اسلامشهر و ویژگی‌های آن ارائه شد، همچنین به این نکته اشاره شد که هفته فرهنگ اسلامشهر از تاریخ 23 آبان ماه تا اول آذرماه برگزار شده و این دومین سالی است که در این منطقه هفته‌ای به این مناسبت برگزار می‌شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در بیان برنامه‌هایی که در هفته فرهنگ اسلامشهر برگزار می‌شود، خاطر نشان کرد: برنامه‌هایی که برای این هفته پیش‌بینی شده هم از ناحیه فرمانداری، هم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شده است و تقریباً تمام دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادها به ویژه سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی اسلامشهر در برگزاری برنامه‌های این هفته فعالیت داشته و هر کدام از زاویه حوزه تخصصی خود در اجرای آنها مشارکت خواهند کرد؛ ضمن اینکه انواع برنامه‌ها در این هفته با لحاظ موضوعات تخصصی حوزه فرهنگ اجرا خواهد شد.

مازنی افزود: کرسی‌های تلاوت قرآن در مساجد، عطرافشانی مزار شهدا در روز پنج‌شنبه اولین روز برگزاری این هفته، دیدار با خانواده شهدای هنرمند، نمایش بخشی از برنامه جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، 3نمایشگاه هنرهای تجسمی، نمایشگاه‌های صنعتی، برنامه شعر طنز و سایر برنامه‌هایی که از افتتاحیه تا اختتامیه پیش‌بینی شده در هفته فرهنگ اسلامشهر برگزار خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم اظهار کرد: تأکید ما بر این بوده که هفته فرهنگ اسلامشهر همچون خود فرهنگ موجب انسجام ملی، تقویت همبستگی و ارتقاء سرمایه‌های اجتماعی شود و به نوعی برگزار نشود که فرهنگ که عامل انسجام بوده باعث تفرقه شود، به ویژه اینکه بخشی از این هفته در ایام مبارک هفته وحدت و ولادت پیامبر گرامی اسلام (ص) و امام صادق (ع) برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اهدافی که باید برای اجرای برنامه‌های هفته فرهنگ اسلامشهر مورد توجه قرار گیرد، افزود: ایجاد ارتقاء دانش و اطلاعات مردم در مورد تاریخ و میراث فرهنگی اسلامشهر به گونه‌ای که ظرفیت‌های فرهنگی این منطقه را بهتر بشناسند و موجب کشف و شکوفایی استعدادهای فرهنگی – هنری این شهرستان و معرفی ظرفیت‌های گردشگری آن و ایجاد فضای شاد و مفرح در این منطقه شود از مواردی است که باید در اجرای برنامه‌های این هفته هدفگذاری شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ما در این نشست پیشنهاد دادیم که ثبت این هفته در شورای فرهنگ عمومی پیگیری شود، ضمن اینکه از سازمان صدا و سیما به ویژه شبکه تهران انتظار داریم برنامه‌های هفته فرهنگ اسلامشهر را پوشش دهند، همچنین از ظرفیت‌های مردمی به ویژه انجمن‌ها و تشکل‌های فرهنگی و هنری و ظرفیت فضای مجازی در برگزاری برنامه‌های این هفته بیشتر استفاده شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پایان عنوان کرد: در این نشست قرار بر این شد که همه نهادها به ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمک کنند تا بخشی از اعتبارات لازم برای اجرای برنامه‌های هفته فرهنگ اسلامشهر را تأمین کنند که امیدواریم محقق شود تا شاهد اجرای برنامه‌های مطلوبی در این هفته باشیم، ضمن اینکه باید به این نکته توجه شود که هدفگذاری به گونه‌ای صورت گیرد که کیفیت برنامه‌های اجرا شده از کمیت آنها بیشتر باشد و به صورتی اجرا شوند که آثار مثبتی در سطح جامعه داشته باشند.

ضرورت حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم هفته فرهنگ اسلامشهر

سیده فاطمه ذوالقدر که نقش موثری در تشکیل این نشست به منظور حمایت از مردم و هنرمندان این منطقه در جهت برگزاری مطلوب هفته فرهنگ اسلامشهر داشت، با تأکید بر اینکه مسئولان مربوطه در استانداری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید اعتبارات لازم جهت تحقق این مهم را تأمین کنند، افزود: بخشی از اعتبارات لازم برای اجرای برنامه‌های هفته فرهنگ اسلامشهر باید توسط مسئولان مربوطه تخصیص داده شده و بخشی از آن را نیز می‌توان با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی تأمین کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: یکی از موارد مهمی که باید در برگزاری برنامه‌های هفته فرهنگ اسلامشهر مد نظر قرار گیرد، تجمیع برنامه‌های فرهنگی روستاها و تأمین اعتبارات لازم برای این بخش است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پایان از معاون حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست تا ترتیبی اتخاذ شود که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه هفته فرهنگ اسلامشهر حضور یابد.

رسانه ملی در رابطه با برنامه‌های هفته فرهنگ اسلامشهر اطلاع‌رسانی کند

مهدی شیخ با تأکید بر اینکه در هفته فرهنگ اسلامشهر باید از ظرفیت هنرمندان و صاحب‌نظران استفاده شود، افزود: لازم است ویژه‌برنامه‌ای از نحوه برگزاری هفته فرهنگ اسلامشهر تهیه شده و از طریق رسانه ملی نمایش داده شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اسلامشهر یکی از مناطق محرومی بوده که برای ساکنان آن دوره‌های آموزشی در حوزه فرهنگی به صورت منسجم برگزار نشده است که این امر می‌طلبد مسئولان مربوطه توجه ویژه‌ای به برگزاری برنامه‌های فرهنگی با مشارکت مردمی داشته باشند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه هر روز هفته فرهنگ اسلامشهر باید به صورت نمادین به نام یکی از توابع آن و با مشارکت مردم بومی منطقه مربوطه برگزار شود، از معاون حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست تا از ظرفیت هنرمندان در حوزه‌های مختلف جهت حضور در این برنامه‌ها استفاده شود.

علی اصغر کاراندیش معاون حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال تأکید اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس حاضر در این نشست که همگی از نمایندگان تهران بودند، برای ضرورت حمایت از مردم این منطقه جهت برگزاری هفته فرهنگ اسلامشهر قول مساعد داد تا این وزارتخانه مبلغ 50 میلیون تومان به این بخش تخصیص دهد./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:437215!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون