صفحه اصلی » اخبار مجلس » اطلاع رسانی(مجلس)
451486 1398/10/17
0.0 (0)

در تماس تلفنی رییس مجلس ترکیه با دکتر لاریجانی عنوان شد

همکاری های ایران و ترکیه در مبارزه با تروریسم دولتی آمریکا و ارتقای امنیت منطقه

در تماس تلفنی رییس مجلس ترکیه با دکتر لاریجانی بر همکاری های ایران و ترکیه در مبارزه با تروریسم دولتی آمریکا و ارتقای امنیت منطقه تاکید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، مصطفی شنتوب ، رییس مجلس ترکیه در تماس تلفنی با دکتر علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، حادثه ترور و شهادت شهید سپهبد قاسم سلیمانی را تسلیت گفت و آن را نقض مسلم موازین حقوق بین الملل دانست.

دکتر علی لاریجانی، رییس مجلس  کشورمان  نیز در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن تشکر از پیام تسلیت مصطفی شنتوب، رییس مجلس ترکیه اظهار داشت: این فاجعه، قلوب مردم ایران را به شدت جریحه دار کرد و حادثه ای بسیار تلخ بود که موجب شد مردم در جمعیت های میلیونی در همه شهرهای ایران  حضور پیدا کنند . این در حالی است  که ترامپ پس  از این جنایت اظهار کرد باید زودتر دست به این کار می زدیم  و این مطلب  نشان می دهد  که کار دولت آمریکا ترور است و به این کار هم  اقرار و هم رضایت دارند.

دکتر لاریجانی با اشاره به ضرورت جلوگیری از تروریسم دولتی آمریکا گفت: اگر این اقدام صورت نگیرد،  تروریسم تسری پیدا خواهد کرد و جلوگیری از آن نیز نیاز  به همکاری همه کشورها دارد.

وی با خیرخواهانه و دوستانه خواندن مواضع  ترکیه، مشورت های دو کشور با یکدیگر را ضروری عنوان کرد و افزود: ما  شما وپارلمان ترکیه را برادر و دوست خود می دانیم و معتقدیم که در کنار هم بودن ایران ‌و  ترکیه در امنیت منطقه موثر است.

در این گفت و گوی تلفنی، همچنین «مصطفی شنتوب» رییس مجلس ترکیه خطاب به رییس مجلس کشورمان گفت: باید به مردم شریف ایران تسلیت عرض کنم ، زیرا ملت شما هم اندوهگین و هم از این حادثه خشمگینند و حق نیز دارند"

وی با بیان این که  ترکیه پس از این رخداد از بابت ثبات و امنیت منطقه نگرانی هایی دارد، ادامه داد: اگر دو کشور ایران و ترکیه با یکدیگر همکاری های دو جانبه نداشته باشند، منطقه  بیشتر مورد مداخلات قدرت های خارجی قرار خواهد گرفت که نمونه های آن را در سوریه ، یمن، لیبی و عراق شاهد هستیم.

رییس مجلس ترکیه با اشاره به تلاش آمریکا و دیگر کشورهای غربی برای ایجاد هرج و مرج در منطقه اضافه کرد: آنها می خواهند ما را تسلیم چنین روندی کنند که راه خنثی سازی آن ، مبارزه با تروریسم و همکاری برای ایجاد امنیت در منطقه است.

مصطفی شنتوب در پایان گفت و گوی تلفنی با رییس مجلس کشورمان گفت: معتقدم جمهوری اسلامی همچون گذشته با مشکلات با عقلانیت و اعتدال مواجه  شده و آنها را بر طرف خواهد کرد.

نظرات کاربران

Parameter:451486!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین