صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/07/13
0.0 (0)

/اینستاملت/

همه چیز درباره تابعیت مادرانه / تلاش برای تثبیت نقش احزاب در انتخابات اسفند ماه / دیدار محمدرضاعارف با مراجع و علمای قم

اینستا ملت، بازتاب فعالیت های نمایندگان مجلس شورای اسلامی در شبکه اجتماعی اینستاگرام است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای ارتباط بی واسطه و مستمر با مردم، به انعکاس اقدامات، فعالیت ها، مواضع و دیدگاه های خود در شبکه های اجتماعی می پردازند.

طیبه سیاووشی  بخشی از سرمقاله‌ی  روزنامه‌ی «شرق» را منتشر کرده است

لایحه‌ی تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، برای منتقدان، پیچیده و برای موافقان، تقریباً ساده بود: ما به دنبال دادنِ ابتدایی‌ترین و مقدم‌ترین حق به ده‌ها هزار کودکِ بی‌هویت بودیم تا با هویت‌دارشدن آنان، گامی در راستایِ شهروندشدنِ آنان، برداشته باشیم.
خود می‌دانستیم که این لایحه، همه‌ی ماجرا نیست اما بدون آن، انتظارِ تغییر در وضعیتِ کنونیِ فرزندانِ حاصل از مادر ایرانی و پدر خارجی بیجا جلوه می‌کرد.
مسئله‌ی مهم دیگر، رفع تبعیض بین فرزندانِ پدر ایرانی-مادر خارجی و فرزندان مادر ایرانی-پدر خارجی بود. چنین تبعیضی، واضح و این لایحه، قدمی در راستای رفع حداقلی آن بود.
اما منتقدان این لایحه، دست به پیچیده‌ترکردن این لایحه زدند و از هیچ تلاشی برای عدم تصویب و در گام بعد، کاهشِ اثربخشی لایحه‌ی مصوب مجلس شورای اسلامی، فروگذاری نکردند و طبق معمول، آن را وارد سیاسی‌کاری کردند؛ شاید به این نیّت که مجلس دهم و دنبال‌کنندگان طرح را ناکارآمد جلوه دهند و بیش از پیش امید اجتماعی را به پای منافع حزبی ذبح کنند.
اما بخشی از منتقدان لایحه‌ی مذکور (که تعداد آنان بسیار کم بود و زیر هجمه‌ی رسانه‌ایِ دیگر مخالفان لایحه، نظرشان پنهان ماند)، از طرفی با این لایحه مخالف و از دیگر سو، با طرح #افزایش_حداقل_سن_ازدواج (منع #کودک‌همسری) موافق بوده‌اند. این وضعیتِ بخصوص، محصولِ دغدغه‌ای اجتماعی و ناشی از نگرانی به خاطر تأثیر این لایحه روی افزایش موارد #کودک_همسری بود. دغدغه‌ای نیکو اما بدون توجه به این نکته که کودک‌همسری‌ها، بعضاً در مواردی رخ می‌دهد که طرفین فاقد #مدارک_هویتی هستند. اما در صورت داشتن مدارک هویتی، انجام #ازدواج_غیررسمی و پنهانی، با سختی روی می‌دهد؛ لذا قاعدتاً #اعطای_تابعیت، مستقل از معضل کودک‌همسری است. در ثانی برای مبارزه با کودک‌همسری، نیاز به قانونی مجزا هستیم تا با آن مبارزه کنیم، نه آن که برای جلوگیری از یک آسیب اجتماعی، آسیب اجتماعیِ دیگری را مسکوت باقی بگذاریم. نمی‌توان و نباید به بهانه‌ی یک آسیب اجتماعی، آسیب اجتماعیِ دیگری را کتمان نمود یا با علاج آن مقابله کرد. تنها راهِ اینکه بتوانیم آسیب‌های مرتبطِ این دو حوزه را به‌صورت جدی کاهش دهیم، تصویب توأمانِ لایحه‌ی اعطای تابعیت و طرح افزایش حداقل #سن_ازدواج است.

مصطفی کواکبیان  سخنرانی خود در همایش فصلی خانه احزاب را به اشتراک گذاشته است

خانه احزاب به رای دیوان عدالت درباره تجمعات اعتراض کند

دبیرکل حزب مردم‌سالاری با اشاره به لغو مصوبه هیات وزیران در تعیین مکان‌های تجمعات توسط دیوان عدالت اداری، تاکید کرد: خانه احزاب باید به رای دیوان عدالت اداری اعتراض کند.
دکتر مصطفی کواکبیان صبح پنجشنبه در همایش فصلی خانه احزاب که در سالن همایش‌های وزارت کشور برگزار شد گفت: میثاق نامه و منشور اخلاقی انتخابات حدود ۱۲ سال قبل تهیه کردیم امیدواریم همان تکثیر شود که راهگشا است.
وی گفت: بارها گفته‌ام دموکراسی بدون انتخابات پوچ و انتخابات بدون رقابت نمایش و رقابت بدون حزب شوخی با دمکراسی است. نتیجه این که انتخابات بدون نظام حزبی زیر سوال بردن هرگونه دموکراسی است.
وی در ادامه به تجربه احزاب در کشورها به خصوص کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: اخیرا با دبیران کل چند حزب ترکیه ملاقات داشتم می‌خواهم بگویم آنها نه تنها در شاخص‌های اقتصادی توسعه پیدا کردند در توسعه سیاسی هم از ما جلو افتادند. حزب عدالت و توسعه ترکیه ۱۰ و نیم میلیون عضو دارد. حزب جمهوری خلق این کشور هم یک و نیم میلیون نفر عضو دارد که اخیرا در انتخابات شهرداری‌های ازمیر و آنکارا و استانبول کرسی‌ها را به دست گرفته‌اند. در قانون‌شان آورده‌اند هرکسی در مجلس ۱۰ درصد کرسی‌ها را در اختیار گرفت بتواند بودجه برای تبلیغات انتخاباتی بگیرد. بنابراین باید توجه کنیم که از کشورهای منطقه عقب نیفتیم.
دبیرکل حزب مردم‌سالاری اظهار داشت: قانون احزاب ما مشکل دارد به رغم این که تلاش‌هایی برای اصلاح آن شده است. یک نمونه اش این است که شما نماینده احزاب را برای کمیسیون ماده ۱۰ انتخاب می‌کنید ولی حق رای ندارد، نماینده قوه مقننه و مجریه و قضاییه حق رای دارد اما نماینده احزاب هیچ حق رایی ندارد بنابراین این قانون باید اصلاح شود. البته معتقدم وزارت کشور باید در این زمینه تلاش کند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنانش به بازداشت دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی ‌اشاره کرد و گفت: فرج‌الله کمیجانی عضو شورای مرکزی خانه احزاب را اول مهرماه بازداشت کردند و ما به دلیل آنکه شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان را راه انداختیم حتما باید پیگیر این موضوع باشیم و لذا از رئیس قوه قضاییه خواهش می‌کنم حتما به این موضوع رسیدگی کند و زمینه آزادی ایشان فراهم شود

رمضانعلی سبحانی فر  ویدئویی از صحبت های خود در صحن علنی درباره شفافیت و دولت الکترونیک را منتشر کرده است .

 محمد دامادی  از نشست هم اندیشی مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مدیران صداوسیمای مازندران خبر داده است.

سید فرید موسوی  مطلب زیر را منتشر کرده است

محمدرضا عارف مطلب زیر را منتشر کرده است

در روزهای پایانی هفته گذشته توفیقی داشتم تا به شهر قم سفری داشته باشم و ضمن زیارت حرم حضرت معصومه(س) فرصتی بسیار ارزشمند برای دیدار با مراجع بزرگوار و علمای حوزه فراهم شد.
در این دیدارها پیرامون مسایل اجتماعی و فرهنگی کشور بویژه شکافی که بین نسل اول و سوم انقلاب وجود دارد طرح موضوع شد. نگرانیهایی که بویژه در نسل جوان ما وجود دارد از مهمترین موضوعات طرح شده در این دیدارها بود بویژه در ارتباط با حضور زنان در مجامع و عرصه‌های مختلف و بهره‌گیری مناسب از مدیریت زنان در کنار مردان مطالبی را مطرح کردم.
همچنین به طور جدی در ارتباط با فرصت‌طلبی‌هایی که متاسفانه در سیاست‌ورزی کشور موجب سلب اعتماد از مردم و بروز فساد در برخی نهادها شده است گفتگو شد. علمای حوزه علمیه قم و مراجع تقلید نیز دغدغه‌مندی و حساسیت خود نسبت به موضوعات را به روشنی مطرح کردند .البته از بزرگان حوزه خواستم درباره حاکمیت اخلاق در جامعه و جلوگیری از تشدید فاصله بین نسل اول و نسل سوم انقلاب حضور جدی و اثرگذار داشته باشند.
از دیگر مسائل مورد توجه در این دیدارها، موضوع گفتگوی ملی بود که به‌ نظر من به عنوان راه نجات کشور در طول سالهای گذشته، ابتدا توسط جریان اصلاح‌طلب طراحی شد که البته در ادامه مورد توجه شخصیت‌های سیاسی جناح اصولگرا نیز قرار گرفت.
مطمئنا مراجع تقلید، مدرسین و علمای حوزه علمیه قم در مسیری که به امید خدا به عزت و سربلندی کشور عزیزمان منتهی خواهد شد می‌توانند با رهنمودهای خود اثرگذار باشند.

عباسعلی پوربافرانی با انتشار عکس زیر ازبازدید از کارخانه گلوله های سرامیکی فیروزه نایین خبر داده است.

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:432680!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون