صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

478916 1399/12/11 00:00:00
0.0 (0)

نمایندگان در جریان بررسی بودجه ۱۴۰۰ مصوب کردند

اختصاص سهام یک میلیون تومانی به متولدان سال ۱۴۰۰/ قضات و اعضای هیات علمی 10 درصد مالیات می‌پردازند

نمایندگان با اختصاص سهام یک میلیون تومانی به متولدان سال ۱۴۰۰ موافقت کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان سیزدهمین جلسه بررسی لایحه بودجه 1400 را برای بررسی بخش هزینه‌ای، رأس ساعت 8 و 7 دقیقه صبح دوشنبه (11 اسفندماه) به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی آغاز کردند.

 

«پاکنا» سامانه‌ای برای شفاف‌سازی اطلاعات اداری و میزان پاداش پرداختی به مدیران

نمایندگان به عنوان نخستین مصوبه تمامی شرکت های دولتی، بانک ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت را مکلف کردند در طول سال ۱۴۰۰ متناوباً و هر سه‌ماه یک‌بار نسبت به ثبت و به‌روزرسانی کلیه اطلاعات خود و شرکت ها و مؤسسات تابعه و وابسته، نظیر اطلاعات نیروی انسانی، بودجه و صورت های مالی در سامانه یکپارچه اطلاعات شرکت های دولتی و نهادهای عمومی غیر‌دولتی مستقر در وزارت امور اقتصاد و دارایی اقدام کنند.

همچنین وزارت امور اقتصاد و دارایی مکلف است امکان دسترسی به اطلاعات سامانه مذکور را به صورت آنلاین برای سازمان‌های برنامه و بودجه کشور و اداری و استخدامی کشور و دیوان محاسبات کشور فراهم کند.

اعضای هیأت‌مدیره و مدیران عامل شرکت های مشمول این جزء نیز باید در زمان مقرر دریافت هرگونه پاداش سالانه را از طریق این سامانه اعلام کنند، در غیر این صورت به مجازات حبس محکوم خواهند شد.

 

 توثیق سهام شرکت‌های دولتی برای دریافت تسهیلات بدون تأیید مستقیم وزیر اقتصاد امکان‌پذیر نیست

نمایندگان مجلس در ادامه این نشست با تصویب بند «ز» تبصره 2 لایحه بودجه که هرگونه توثیق سهام شرکت‌های دولتی مشمول واگذاری نزد مؤسسات مالی و اعتباری جهت أخذ تسهیلات را جز با تأیید کتبی وزیر امور اقتصادی و دارایی ممنوع می کند، موافقت کردند.

 

ارجاع بند مربوط به نحوه تسویه بدهی دولت به تأمین اجتماعی به تلفیق

در ادامه بهارستان‌نشینان بند (و) تبصره 2 ماده واحده این لایحه درباره تسویه بدهی‌های دولت به تأمین اجتماعی را به منظور بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع دادند.

 

مجوز مجلس برای فروش 30 هزار میلیاردی اموال دولتی در راستای نوسازی شبکه‌های فرسوده برق

نمایندگان مجلس همچنین با تصویب بند الحاقی تبصره 2 ماده واحده لایحه بودجه به دولت اجازه دادند تا با فروش اموال و دارایی های خود تا سقف ۳۰۰ هزار میلیارد ریال نسبت به اجرای طرح های تملک دارایی و سرمایه ای و طرح های نوسازی و بازسازی نیروگاه ها و تاسیسات فرسوده شبکه برق اقدام کند.

 

چگونگی شفافیت و انضباط بودجه‌ای شرکت‌های دولتی تعیین شد

نمایندگان مجلس در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه با تصویب بند الحاقی تبصره 2 ماده واحده این لایحه، مقررات ویژه ای را برای شفافیت و انضباط بودجه‌ای شرکت‌های دولتی تعیین کردند.

بر اساس این مصوبه؛ به منظور اصلاح ساختار و ارتقای شفافیت بودجه شرکت های دولتی، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت مندرج در پیوست شماره(3) این قانون، شامل شرکت هایی که شمول قانون و مقررات عمومی به آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است، شرکت های تابعه وزارت نفت از جمله شرکت ملی نفت ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و شرکت های تابعه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و شرکت های تابعه آنها، اقداماتی انجام خواهد شد.

گفتنی است، سازمان ها و شرکت های دولتی و سازمان ها و شرکت های وابسته به موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و شهرداری ها که به موجب اساسنامه آنها، اشخاص موضوع این جزء عضو هیات مدیره هستند از شمول این حکم مستثنی هستند.

 

 تشکر رئیس مجلس از دیوان محاسبات

رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در جریان بررسی این بند گفت: یک کار خوبی در دیوان محاسبات صورت پذیرفت که امسال یک ماه زودتر گزارش عملکرد تفریغ بودجه سال 98 را به مجلس ارائه کرد.

وی افزود: حداقل چندین ساعت در هیأت رئیسه و کمیسیون تلفیق وقت گذاشته شد و اشکالاتی که در عملکرد بودجه بود را مورد بررسی قرار دادند و جای خالی همه مباحث انضباط مالی که در بند الحاقی 2 آورده شده است را مشاهده کردیم.

 

 اختصاص اعتبار هزار میلیاردی برای بهسازی بنگاه‌های تعاونی و ایجاد اشتغال و کارآفرینی

در ادامه این نشست نمایندگان مردم در مجلس، با الحاق یک بند به تبصره 2  ماده واحده این لایحه مصوب کردند تا مبلغ ۱۰ هزار میلیارد تومان به منظور حمایت از نوسازی و بهسازی بنگاه های تعاونی و ایجاد اشتغال و کارآفرینی، در بخش تعاون در نیمه اول سال ۱۴۰۰ تخصیص یابد.

 

مجوز مجلس برای اخذ تسهیلات از بانک های توسعه ای خارجی

بهارستان‌نشینان همچنین با تصویب بند "ج" تبصره 3 ماده واحده لایحه بودجه با اخذ تسهیلات از بانک های توسعه‌ای خارجی از جمله بانک توسعه ‌اسلامی، بانک سرمایه‌گذاری زیرساختهای آسیایی(AIIB) و بانک توسعه و تجارت اکو موافقت کردند.

 

مجوز مجلس برای جذب ۲ میلیارد دلاری تسهیلات مالی خارجی جهت ساخت خطوط مترو

نمایندگان مجلس  با تصویب بند "د" تبصره 3 ماده واحده لایحه بودجه 1400 دولت را مجاز به تخصیص ۲ میلیارد دلار از تسهیلات مالی خارجی برای ساخت خطوط قطار شهری و طرح های کاهش آلودگی هوا و مدیریت پسماند، کردند.

 

 اختصاص سهام یک میلیون تومانی به فرزندان متولد سال ۱۴۰۰

نمایندگان خانه ملت در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه سال 1400، با پیشنهاد محسن زنگنه درخصوص الحاق یک بند به تبصره 2 ماده واحده درباره مشوق های مالی برای فرزند آوری و افزایش جمعیت موافقت کردند؛ از این رو دولت مکلف شد به ازای هر فرزند که از ابتدای سال ۱۴۰۰ متولد می شود، ۱۰ میلیون ریال سهام به نام فرزند اختصاص دهد.

 

مصوبه حمایتی مجلس از استان خوزستان؛ جذب تسهیلات خارجی برای مهار سیلاب های استان

نمایندگان مردم در خانه ملت با بند (الف) تبصره 3 ماده واحده موافقت کردند از این رو دولت را مجاز کردند که تسهیلات مالی خارجی را به طرحهای بخش دولتی که دارای توجیه فنی، اقتصادی، مالی و زیست‌محیطی باشند، با اولویت استان هایی که تاکنون از اعتبار استفاده نکرده اند و با اولویت طرح های آب و فاضلاب و مهار سیلاب ها و طرح های ریلی کل کشور و استان خوزستان اختصاص دهند.

 

 قضات و اعضای هیات علمی ۱۰ درصد مالیات پرداخت می کنند

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه سال 1400، گفت: در رسانه ها آمده است قضات و اعضای هیات علمی از پرداخت مالیات معاف شدند، اما این گونه نیست و براساس مصوبه و قانون این افراد باید 10 درصد مالیات پرداخت کنند؛ رأی دیروز مربوط به موضوع دیگری بود.

 

پایان نشست علنی نوبت صبح

در نهایت قالیباف زنگ پایان نشست علنی نوبت صبح امروز را رأس ساعت 11 و 56 دقیقه به صدا درآورد و آغاز نوبت دوم را رأس ساعت 14 با ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه 1400 اعلام کرد.

 

آغاز جلسه علنی نوبت دوم دوشنبه 11 اسفند

نمایندگان چهاردهمین جلسه بررسی لایحه بودجه 1400 را برای بررسی بخش هزینه‌ای رأس ساعت 14 و 10 دقیقه ظهر دوشنبه (11 اسفندماه) به ریاست سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس آغاز کردند.

نمایندگان مجلس در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال 1400، با بندهای (ب) و (ج) و بند الحاقی تبصره (4) ماده واحده این لایحه موافقت کردند و اجازه اعطای تسهیلات ارزی – ریالی به سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی، تعاونی و شهرداری‌ها برای طرح‌های توسعه‌ای و سازمان‌های توسعه‌ای از جمله ایجاد تاسیسات مدیریت پسماند و نیروگاه‌های زباله سوز را دادند.

 

تسهیلات ۳ میلیارد دلاری برای توسعه طرح‌های بالادستی نفت و گاز

نمایندگان مردم در خانه ملت با تصویب بند الف تبصره 4 ماده واحده لایحه بودجه 1400 درباره مجوز ارائه تسهیلات به بانک های تجاری و تخصصی، به این بانک ها مجوز ارائه تسهیلات برای اجرای طرح های بالادستی نفت و گاز و توسعه ای با اولویت مناطق محروم دادند.

 

انتشار ۲۷ هزار میلیارد تومان اوراق مالی برای توسعه طرح‌های مهم کشاورزی و امنیت غذایی

نمایندگان مجلس همچنین با تصویب بند (الف) و بند الحاقی آن و بند (ب) تبصره (5) ماده واحده لایحه بودجه به شرکت‌های وابسته به وزارت جهاد کشاورزی و نیرو اجازه دادند تا سقف ۲۷ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های مهم کشاورزی و امنیت غذایی هزینه کند.

 

اختصاص یک‌هزار میلیاردی اوراق مالی برای نوسازی بافت های فرسوده پیرامون حرم های مطهر

بهارستان نشینان در ادامه جلسه با بندهای (د) و (هـ) تبصره 5 ماده واحده موافقت کردند که از این رو مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال اوراق مالی- اسلامی را به بازآفرینی شهری بافت های فرسوده پیرامون حرم های مطهر امام رضا (ع)، حضرت معصومه (س)، حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع) و حضرت احمدبن موسی (ع) اختصاص خواهد یافت.

 

سازمان بورس مکلف به همکاری در توثیق اوراق مالی اسلامی منتشره نزد بانک مرکزی شد

نمایندگان مجلس با تصویب بندهای (م)، (ن) و (س) تبصره (5) ماده واحده لایحه بودجه، سازمان بورس و اوراق بهادار را مکلف به همکاری در توثیق اوراق مالی اسلامی منتشره دولت نزد بانک مرکزی کردند.

 

نحوه تسویه بدهی دولت از طریق اسناد خزانه به نهادها و موسسات عمومی غیردولتی تعیین شد

در ادامه نمایندگان قوه مقننه با بند (و) تبصره 5 ماده واحده لایحه بودجه موافقت کردند که بر اساس آن نحوه تسویه بدهی دولت از طریق اسناد خزانه به نهادها و موسسات عمومی غیردولتی را مشخص شد.

 

انتشار ۱۵۰ میلیاردی اوراق مالی برای احداث، تکمیل و تجهیز فضاهای آموزشی، پرورشی و ورزشی

نمایندگان مجلس با یک مصوبه دیگر خود به دولت مجوز دادند تا نسبت به انتشار اوراق مالی اسلامی تا سقف ۱۵۰۰ میلیارد ریال جهت احداث، تکمیل و تجهیز فضاهای آموزشی، پرورشی و ورزشی وزارت آموزش و پرورش اقدام کند.

 

 مصوبه حمایتی مجلس از کارگران در شرایط کرونایی

همچنین قانونگذاران مجلس طی مصوبه ای دیگر با بخشودگی جرائم تأمین اجتماعی کارفرمایان واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی، خدماتی و اصنافی را که حداقل به مدت یک سال نسبت به حفظ و افزایش اشتغال نیروی انسانی کارگاه‌های خود اقدام کرده‌اند، موافقت کردند.

 

وزارت نفت مجاز به انتشار اوراق مالی- اسلامی برای پرداخت بدهی پیمانکاران نفتی شد

نمایندگان مردم در خانه ملت همچنین با بندهای (ط)، (ی) و (ک) تبصره 5 ماده واحده موافقت کرده و به وزارت نفت اجازه دادند تا با انتشار اوراق مالی- اسلامی تا سقف ۳ میلیارد دلار بدهی پیمانکاران قراردادهای طرح های بالادستی نفت را پرداخت کند.

 

 انتشار دو هزار میلیارد اوراق خزانه اسلامی برای اجرای طرح‌های هادی روستایی

نمایندگان مجلس همچنین در ادامه جلسه با انتشار دو هزار میلیارد اوراق خزانه اسلامی برای اجرای طرح‌های هادی روستایی بر اساس شاخص برخورداری موافقت کردند.

 

تکلیف دولت برای ارائه گزارش بدهی‌های خود نسبت به تولید ناخالص داخلی به مجلس

نمایندگان خانه ملت با پیشنهاد روح اله ایزدخواه مبنی بر الحاق یک بند به تبصره 5 ماده واحده لایحه بودجه 1400درباره بدهی دولت به تولید ناخالص داخلی موافقت کردند. از این رو وزارت اقتصاد موظف به ارائه گزارشی از بدهی دولت نسبت به تولید ناخالص داخلی به مجلس شد.

 

وزارت دفاع موظف به حمایت از دانشمندان هسته ای شد

نمایندگان مجلس با تصویب بند الحاقی به تبصره (5) ماده واحده لایحه بودجه 1400 به وزارت دفاع اجازه دادند برای حمایت از دانشمندان هسته ای و انجام مطالعات هسته ای ۲ هزار میلیارد تومان اوراق مالی- اسلامی منتشر کند.

 

تکلیف وزارت نفت برای استفاده از بخش خصوصی جهت توسعه میادین مشترک نفتی

نمایندگان مجلس با الحاق یک بند به تبصره 5 ماده واحده لایحه بودجه درباره ضرورت توجه به برداشت از میادین نفتی مشترک با کشورهای همسایه موافقت کردند تا این طرح ها در وزارت نفت در اولویت قرار گیرد.

 

اعلام تنفس جلسه علنی نوبت دوم ۱۱ اسفندماه مجلس

علی نیک زادثمرین نایب رئیس مجلس زنگ پایان نشست علنی نوبت دوم امروز مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 18 و 7 دقیقه به صدا درآورد و مقرر شد رأس ساعت 19 نشست نوبت سوم برگزار شود.

 

آغاز پانزدهمین نشست بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰

نشست علنی نوبت سوم که مصادف با پانزدهمین نشست بررسی لایحه بودجه 1400 بود،  نیز به ریاست علی نیک زادثمرین، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 19 و 10 دقیقه و با حضور دو سوم از نمایندگان آغاز شد.

 

مبالغ مازاد دریافتی از مشترکان پرمصرف آب صرف توسعه زیرساخت های آب روستایی می شود

نمایندگان مردم در خانه ملت در آغاز جلسه نوبت سوم دوشنبه (11 اسفند) با بند (الف) تبصره 6 ماده واحده لایحه بودجه موافقت و مصوب کردند تا صد درصد منابع حاصل از مبالغ مازاد دریافتی از مشترکان پرمصرف، صرف توسعه زیرساخت های آب شرب روستایی و عشایری شود.

 

شرایط بررسی پرونده مودیان مالیات بر ارزش افزوده مشخص شد

نمایندگان نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه با تصویب بند (ب) تبصره 6، شرایط بررسی پرونده مودیان مالیات بر ارزش افزوده در دوره های سنوات ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۷ را مشخص کردند.

 

عوارض مصرف برق صرف توسعه و نگهداری شبکه های برق روستایی می شود

وکلای مردم در خانه ملت، مصوب کردند تا عوارض مصرف برق به میزان یک هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان صرف توسعه و نگهداری شبکه های برق روستایی شود.

 

پایان جلسه علنی نوبت سوم ۱۱ اسفندماه مجلس

علی نیک زاد ثمرین نایب رئیس مجلس زنگ پایان نشست علنی امشب را ساعت 20 و 48 دقیقه به صدا درآورد و اعلام کرد جلسه آتی با دستورکار ادامه رسیدگی به جزئیات لایحه بودجه، ساعت 7:45 دقیقه سه شنبه (12 اسفند) برگزار می شود.

نظرات کاربران

Parameter:478916!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون