صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس
454584 1399/01/19
0.0 (0)

نخستین نشست مجلس در سال 99؛بررسی ابعاد مختلف کرونا با حضور برخی وزرای دولت

نخستین جلسه قوه مقننه در سال 99 با موضوع بررسی ابعاد مختلف کرونا برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی جلسه علنی مجلس صبح امروز (سه‌شنبه، 19 فروردین ‌ماه) به ریاست مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 9:19 دقیقه با حضور بیش از دو سوم از نمایندگان آغاز شد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در این جلسه علنی از عدم حضور اعضای دولت در این جلسه انتقاد کرد و گفت: آقای نمکی وزیر بهداشت و آقای رحمانی فضلی وزیر کشور و آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه که قرار بود در این جلسه حضور داشته باشند، نیامده اند که جای سوال است و به نظر می رسد چندان موضوع را جدی نگرفته اند.

پزشکیان در ادامه این نشست افزود: جلسه امروز راجع به بحران کرونا است که کشور و جهان را درگیر کرده است و از وزرای بهداشت و درمان و کشور و همچنین معاون رئیس جمهور دعوت کردیم که در جلسه امروز حضور داشته باشند و در مورد وضعیت بیماری کرونا و اقتصادی گزارش دهند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زحمات و تلاش های مردم، صداوسیما، دولت، سپاه، ارتش، بسیج و نیروهای انتظامی در مبارزه با کرونا قابل قدردانی است، افزود: از صداوسیما باید قدردانی کرد که با تمامی تلاش در مورد کرونا اطلاع رسانی می کند.

وی با تاکید بر اینکه اگر یک ماه با قدرت ، عالمانه و با مشارکت همه مردم عمل کنیم ویروس کرونا را می توان زمین گیر کرد، ادامه داد: باید همگی دست به دست هم دهیم تا بتوانیم از این بحران عبور کنیم.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس دهم یادآور شد: در جلسه امروز در مورد مسائل معیشتی، اقتصادی و گرفتاری های موجود بحث می شود و در آخر جمع بندی خواهیم کرد.

در ادامه این نشست روسای برخی کمیسیون ها و تعدادی از نمایندگان مجلس به بیان نظرات و پیشنهادات ود پرداختند که الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بر ضرورت حمایت از اقشار آسیب پذیر اعم از افراد کم درآمد یا فاقد شغل که به دلیل تعطیلی برخی صنوف ناشی از انتشار ویروس کرونا با مشکلات اقتصادی مواجه شده اند، تاکید کرد.

همچنین عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس بهترین شیوه برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا را پیشگیری عنوان کرد و گفت: برای موفقیت در این زمینه باید همانند چین نظامی عمل کنیم نه پلیسی.

در ادامه این نشست قوه مقننه محمد مهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به وضعیت سیستم‌های آموزشی در شرایط کرونا گفت: جلسات متعددی با وزرای آموزش و پرورش و علوم برگزار شده بنابر گزارشات ارائه شده جهت جبران خسارات اقتصادی باید یارانه خاص به موسسات غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد اختصاص یابد.

محمد حسین قربانی نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ضمن تاکید بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی به منظور کنترل بیماری کرونا گفت: پیشنهاد می شود دانشگاه ها به مدت یک ترم کامل تعطیل شوند.

حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی با بیان اینکه راهکار برون رفت از رکود ناشی از کرونا، جهش تولید است، گفت: کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی به تشریح وضعیت اقتصادی کشور در شرایط کنونی پرداخت و سه شرایط خوش بینانه، واقع بینانه و بدبینانه را برای آینده در نظر گرفت.

همچنین در این نشست، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس از دولت خواست تا با ابلاغ پروتکل های بهداشتی مانع از رکود اقتصادی ناشی از تعطیلی اصناف مختلف در کشور شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس نیز یکی از تبعات شیوع ویروس کرونا را کاهش صادرات تولیدات بخش کشاورزی و ممنوعیت واردات کالاهای اساسی به کشور دانست و گفت: دولت باید برای جلوگیری از ایجاد چالش در ماه‌های آینده تدبیری بیندیشد.

پس از صحبت های نمایندگان برخی مسئولان دولتی به بیان توضیحاتی پرداختند که وزیر بهداشت  با بیان اینکه امروز، روز ریشه یابی منشأ نیست، تاکید کرد: امروز، روز مبارزه تمام عیار با ویروس کرونا است که تمام سرزمین ما را گرفتار کرده و همدلی و وفاق و مشارکت همگانی تنها راه کنترل و ریشه کن کردن این ویروس است.

در ادامه این نشست رئیس سازمان برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اثرات شیوع بیماری کرونا بر اقتصاد کشور، گفت: دولت در حساس ترین مراحل مدیریت منابع و مصارف بودجه قرار دارد.

همچنین وزیر کشور در ارائه گزارش از نحوه فعالیت این وزارتخانه و استانداری ها برای کنترل انتشار ویروس کرونا تاکید کرد: روند ابتلا به بیماری کرونا در کشور روبه کاهش است و استان های  در خطر همچون گیلان و مازندران به وضعیت مطلوبی در این زمینه دست یافته اند.

سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس با تأکید بر اینکه باید از رفتارهای ناهماهنگ و زیکزاکی در برخورد با بحران کرونا پرهیز شود، تأکید کرد: باید برای دوران پساکرونا مدیریت غیرامنیتی در دستور کار قرار گیرد.

بار دیگر نمایندگان به بیان نقطه نظرات خود پرداختند که سیده فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس با بیان اینکه قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی باید جدی گرفته شود، افزود: ازدحام جمعیت در وسائل نقلیه نشان داد با شروع هفته کاری فاصله گذاری اجتماعی اجرایی نمی شود.

مهرداد بائوج لاهوتی سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی مجلس ضمن قدردانی از مدیریت مطلوب دولت در شرایط کرونایی، گفت: ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار میلیارد منابع برای مدیریت فضای فعلی کشور و کنترل رکود تورمی نیاز است.

همچنین روح الله بابایی صالح نماینده مردم بوئین زهرا در مجلس ضمن درخواست از مردم برای ماندن در خانه جهت مقابله با گسترش دامنه شیوع کرونا از دولت خواست که برای تأمین معیشت آنها به ویژه اقشار فاقد درآمد تدبیری بیاندیشد.

در این نشست فردین فرمند نماینده مردم میانه در مجلس گفت: دولت در رابطه با میزان منابع مالی خود با مردم شفاف باشد، الان بهترین فرصت است تا خودمان را از کرونای اقتصادی نجات دهیم.

بهرام پارسایی نماینده مردم شیراز در مجلس خواستار استخدام نیروی پزشکی و پرستار جهت کاهش فشار روی کادر درمان، در شرایط شیوع ویروس کرونا شد.

پس از صحبت های نمایندگان قوه مقننه و مسئولان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مغایرت طرح سه فوریت تعطیلی یک ماهه کشور با اصول قانون اساسی موافقت کردند بنابراین این طرح از دستور کار مجلس خارج شد.

همچنین نمایندگان مجلس با طرح سه فوریت اصلاح دو ماده یک و ۱۱۸ آیین‌نامه داخلی مجلس به منظور برگزاری جلسات صحن و رأ‌ی‌گیری‌ها در قالب تلفیقی و فضای مجازی مخالفت کردند.

مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس در ادامه این نشست با بیان اینکه از خداوند متعال برای ریاست محترم مجلس جناب آقای دکتر علی لاریجانی که در شرایط قرنطینه بسر می برند، طلب شفای عاجل داریم، گفت: در عدم حضور ما در مجلس آقای دکتر لاریجانی از صبح تا شب درگیر و پیگیر موضوع بحران کرونا بوده و صحبت ها و بازدیدهای زیادی داشتند که به دلیل همین تلاش ها، متاسفانه گرفتار ویروس کرونا شدند که باید از تلاش های ایشان قدردانی کنیم.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از کادر بهداشت و درمان، پرستاران، پزشکان که به صورت شبانه روزی و عاشقانه جان خود را به خطر انداخته اند نیز تشکر می کنیم، متاسفانه در جریان مبارزه با این ویروس تعدادی از عزیزان کادر درمانی جان خود را از دست دادند که امیدواریم با معصومین (ع) محشور شوند و خداوند به خانواده آنها صبر عنایت فرماید.

نایب رئیس مجلس خطاب به نمایندگان با بیان اینکه همه ما نمایندگان باید هم قسم شویم که با انجام اقداماتی تلاش کنیم تا کسی جان خود را از دست ندهد، همچنین از اقدامات صداوسیما در این زمینه که تمام وقت و در تمامی کانال ها توصیه و اطلاع رسانی لازم را انجام می دهند، تشکر می کنیم.

پزشکیان با بیان اینکه بالاترین قدردانی را باید از رهبر معظم انقلاب داشت، تاکید کرد: اگر دستورات و توصیه های ایشان نبود، به راحتی نمی توانستیم توصیه های مرکز ملی مبارزه با کرونا مبنی بر تعطیلی نماز جمعه ها، مساجد و زیارتگاه ها را اجرایی کنیم، به طور قطع توصیه های مقام معظم رهبری در پیشبرد این منویات بسیار موثر بود.

نایب رئیس مجلس خطاب به نماینده دولت تاکید کرد: دولت باید تا هفته آینده برنامه ملی مبارزه را به مجلس ارائه کرده تا اینگونه نباشد که هر روز یک تصمیم بگیریم.

وی با انتقاد از بی توجهی دولت در اجرای قانون مدیریت بحران گفت: اگر چه که این قانون را در شهریور ماه سال گذشته به تصویب رسانده و به دولت ابلاغ کردیم، اما مشخص نیست که چرا دولت در جریان بحران کرونا در اجرای این قانون قصور کرد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با تشکر از زحمات رئیس جمهور تاکید کرد: روسای کمیسیون ها در هفته جاری و هفته آینده نظرات کارشناسی خود را جمع بندی کرده تا در جلسه هیات رئیسه تصمیم گیری های لازم برای ادامه روند مبارزه با کرونا انجام شود.

پزشکیان با تشکر از نیروهای مسلح، ارتش، سپاه، بسیج و مردم به خانواده تمامی افرادی که در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست دادند، تسلیت گفت و افزود: همچنین به همکاران محترم آقایان شهریاری، بی مقدار، رجبی و اسماعیلی که عزیزانی را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست دادند، تسلیت عرض می کنیم.

محمدعلی وکیلی در این نشست بیانیه نمایندگان مجلس  در تقدیر و تشکر از کادر پزشکی و درمانی کشور در مبارزه با ویروس کرونا را قرائت کرد.

متن بیانیه بدین شرح است:

ایران اسلامی به خود می بالد که افرادی پاک نهاد و نیکوسرشت با پشتوانه توانایی و دانایی، توشه گرفته و از ارق ملی، دینی و میهنی در سودای تامین سلامت و دفاع از جان انسان ها، همت خویش را به کار گرفته و مجدانه تلاش می نمایند.

ما امضا کنندگان ذیل، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک سال جدید و اعیاد شعبانیه و تبریک هفته سلامت و روز جهانی بهداشت، بر خود فرض می دانیم که از زحمات و خدمات شبانه روزی و ارزشمند و فداکارانه عزیزان و متخصص و متعهد جامعه پزشکی و پرستاری در دفاع از جان مردم شریف ایران و مبارزه با ویروس کرونا کمال تشکر و قدردانی را داشته باشیم.

علیرضا رحیمی درگذشت برادر زاده سید مهدی مقدسی نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی را تسلیت گفت.

 

نظرات کاربران

Parameter:454584!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین