صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/06/01
0.0 (0)

عابدی با انتقاد از عدم توجه به قشر پرستار و کادر ارائه خدمات تشخیصی درمانی:

نامنظمی در پرداخت‌ها سبب بی‌انگیزگی کادر درمانی می‌شود

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری از سال ۸۶ تاکنون اجرایی نشده یا ناقص اجرا شده است،گفت: نامنظمی در پرداخت‌ها سبب بی‌انگیزگی کادر درمانی می‌شود.

 حیدر  علی عابدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری  خانه ملت  ، با اشاره به اجرایی شدن پرونده الکترونیک سلامت، گفت: از میان برنامه‌های مرتبط با برنامه ششم، پرونده الکترونیک سلامت اجرایی شد که جای خوشحالی دارد، اما باید هرچه سریعتر برنامه سیستم ارجاع و سطح بندی خدمات در دستور کار قرار گیرد، زیرا اگر این دو اجرایی نشود پرونده الکترونیک معنا و مفهوم خود را از دست خواهد داد و همچنان هزینه سنگین درمان بر دوش ملت تحمیل خواهد شد.

بیشتر بخوانید: 

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید‌های اخیر خود از مراکز خدامت درمانی و بهداشتی برخی از شهرستان‌ها، افزود: در بازدید‌های اخیر از مراکز درمانی شهرستان‌هایی مانند کاشمر شاهد بودیم بیش از ۶۵ درصد پست‌های پرسنلی در حال حاضر خالی هستند و فشار کاری بسیار سنگینی بر دوش پزشکان و پرستاران قرار دارد که در جلسه استانداری خراسان مطلب به مقام محترم وزارت منعکس  و تاکید شد که این مشکلات کمبود پرستار باید هر چه سریع‌تر رفع گردد.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه اختلاف آمار بین دستگاه‌های مختلف وجود دارد، این ابهام از طریق ایجاد دیتا سنتر باید هرچه سریعتر روشن شود تا چنانچه تعداد پرستاران کمتر از نیاز کشور است، نسبت به توسعه آموزش پرستاری اقدام و اگر پرستار بیکار به اندازه کافی وجود دارد نسبت به توسعه خدمات پرستاری در سطح منزل و جامعه با سرعت بیشتری برنامه‌ریزی شود و این مستلزم آمار دقیق و شفاف است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به مشکلات حوزه پرستاری،خاطر نشان کرد: جامعه پرستاری از شرایط موجود گله‌مند هستند که گله‌های به حقی است، بنابراین امیدوارم رفع مشکلات این قشر خدمت‌گذار در راس رسیدگی‌ها قرار گیرد زیرا بسیاری از مشکلات آزار دهنده است.

وزیر بهداشت اضافه کاری پرستاران را از طرح قاصدک جدا کند

عابدی با بیان این که یکی از گله های جامعه پرستاری ادغام اضافه‌کاری در طرح قاصدک برای پرستاران است، تاکید کرد: طرح قاصدک در حوزه پرستاری، سلیقه‌ای اجرایی می شود و از همین رو طرح مذکور نه تنها کمکی به بهبود وضعیت اقتصادی پرستاران نکرده بلکه طرحی غیر شفاف است که موجب شده حق پرستاران تضییع شود. بنابراین طرح قاصدک به ضرر پرستاران بوده و از وزیر بهداشت درخواست شده به قولش در زمینه جدا کردن اضافه کاری پرستاران از طرح قاصدک اقدام نماید.

قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری از سال ۸۶ تاکنون اجرایی نشده است

 عابدی اظهار کرد: اگر طرح کلی برای تغییر سیستم پرداخت در وزارت وجود ندارد، قانون تعرفه خدمات پرستاری همانند قوانین مرتبط با سیستم پرداخت در پزشکی بدون وجود تبعیض اجرائی گردد و همچنین به نامنظمی در پرداخت‌ که سبب بی‌انگیزگی کادر درمانی می‌شود پایان داده شود.

وی با انتقاد از عدم اجرای قوانین مربوط به پرستاری، تصریح کرد: قانون ارتقا بهره وری که قانون مصوب مجلس است، رعایت نشده و یا سلیقه‌ای اعمال می‌شود و همچنین قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری از سال ۸۶ تاکنون اجرایی نشده است. علاوه بر آن، قانون سخت و زیان آور بودن شغل پرستاری نیز که مصوب است اجرایی نمی ‌شود و این اجرایی نشدن قوانین تنها به دلیل عدم وجود استانداردهای نسبت پرستار به تخت است که دانشگاه‌ها نیروی جایگزین برای بازنشستگی ندارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان خاطر نشان کرد: پرستاری که بیش از ۲۰ الی ۲۵ سال با همه وجود در شیفت‌های متعدد شبانه‌روزی خدمت کرده اکنون که درخواست بازنشستگی دارد به او می گویند چون نیرو نداریم موافقت نمی شود این چه معنایی دارد که حقوق قشر زحمتکش پرستاری این گونه نادیده گرفته شود، از طرفی تا زمانی که مشغول کار هست به علت عدم وجود پرستار کافی باید فشار کاری را تحمل کند و اکنون که زمان بازنشستگی فرا رسیده باز به علت کمبود پرستار با بازنشستگی ایشان مخالفت شود مدیران ما شرعاً و قانوناً پاسخگو هستند سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید پاسخگو باشد رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و رؤسای مراکز خدمات درمانی باید پاسخگو باشند./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:426693!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون