صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/07/16
0.0 (0)

وقف‌چی:

مدیریت مصرف منابع کشور به مردم واگذار شود

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ضمن تشریح طرح پیشنهادی واگذاری مدیریت مصرف به مردم، اجرای چنین طرحی را موجب از بین رفتن شکاف طبقاتی در جامعه و کاهش مصرف حامل‌های انرژی دانست.

علی وقف‌چی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه یکی از بحث‌های اساسی روز دنیا مدیریت مصرف منابع کشور است، گفت: توسعه همه جانبه بر مبنای عدالت، موضوعی است که در اسلام، قانون اساسی و قوانین مترقی دنیا به آن توجه شده است لذا باید در آمدهای حاصل از منابع انرژی مانند فروش نفت، مالیات و عوارض به صورتی که نقدینگی در جامعه ایجاد نکند در اختیار مردم قرار گیرد.

طی 4 دهه اخیر نتوانستیم ثروت را به صورت عادلانه در میان مردم توزیع کنیم

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه طی 4 دهه اخیر نتوانسته‌ایم ثروت را به صورت عادلانه در میان مردم توزیع کنیم، اضافه کرد: خروجی این نوع رفتار در اقتصاد کشور، موجب ایجاد یک شکاف و اختلاف طبقاتی بین مردم شده است.

بیکاری، حاشیه‌نشینی و افزایش آمار آسیب‌های اجتماعی آثار توزیع عادلانه ثروت

این نماینده مردم در مجلس وجود چالش‌های بیکاری، حاشیه نشینی و افزایش آمار آسیب‌های اجتماعی را نیز ناشی از عدم مناسب توزیع عادلانه ثروت دانست و گفت: از سوی دیگر هدفمند نشدن مدیریت مصرف منابع در کشور موجب افزایش مصرف انرژی هم شده است.

وقف‌چی با بیان اینکه رویکردها نسبت به سال‌های گذشته در خصوص توزیع عادلانه درآمدهای ملی تغییر کرده و سه قوا به یک وفاق مشترک رسیده‌اند، افزود: اگر درآمدهای حاصل از منابع کشور در اختیار مردم قرار گیرد، اقشار مختلف مردم از محل صرفه‌‎جویی  حامل‌‎های انرژی می‌‎توانند درآمد داشته باشند و در عین حال، این مسئله یک فرصت بزرگ صادراتی نیز برای کشور ایجاد خواهد کرد.

وی با بیان اینکه بر اساس برآوردها سهم هر ایرانی از درآمدهای ملی و فروش حامل‌های انرژی 15 میلیون تومان در سال است، گفت: بخشی از این درآمدها، می‌تواند به صورت کارت اعتباری به منظور اینکه تورم ایجاد نکند، برای تأمین کالاهای اساسی در اختیار خود مردم قرار گیرد و مابقی آن نیز صرف زیرساخت‌ها یا بیمه بازنشستگی جوانان شود. وقتی مدیریت این اعتبارات به دست خود مردم باشد؛ آنگاه از طریق صرفه جویی و مدیریت مصرف آثار این طرح مهم در جامعه لمس می‌شود.

وقف‌چی افزود: کاهش آلودگی زیست محیطی، کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی به تبع این موضوع و کاهش هزینه‌‎های درمان، عدم مهاجرت روستاییان به شهرها و  تسهیل در ازدواج جوانان از جمله آثار در اختیار قرار دادن مدیریت مصرف منابع به مردم است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه یکی از چالش‌های بزرگ در کشور دغدغه تأمین بیمه بازنشستگی جوانان است، گفت: با اجرای این طرح، بسیاری از جوانان به آینده امیدوار خواهند شد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیع و محیط زیست مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر قرار باشد این طرح به مرحله اجرایی نزدیک شود، در گام نخست باید به سراغ افزایش قیمت حامل‌هایی حرکت کرد که اثر کمتری بر تورم دارند./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:433410!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون