صفحه اصلی » اخبار مجلس » اطلاع رسانی(مجلس)
451258 1398/10/15
0.0 (0)

دکتر لاریجانی در نطق پیش از دستور:

مجلس مجازات عاملان شهادت سپهبد سلیمانی را پیگیری می کند

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: نام ترامپ را در تاریخ جهان هم ردیف جنایت کودتای 28 مرداد و سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران ثبت می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 15 دی ماه) مجلس شورای اسلامی، در نطق پیش از دستور خود با اشاره به ترور شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همراهانش در بغداد به دستور ترامپ گفت: حادثه تکاندهنده روز جمعه اخیر یکباره شرایط منطقه و جهان را تغییر داد. شهادت سردار بزرگ مقاومت، مجاهد نستوه، حاج قاسم سلیمانی و همراهانش ملت ایران را به سوگ نشاند.

رییس مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه این شهید بزرگوار 40 سال در راه انقلاب اسلامی و امنیت ملت ایران یکسره در مجاهدت بود، افزود: از ابتدای جوانی در دفاع مقدس حضور فعال داشت و از فرماندهان شجاعی بود که در اکثر عملیات های مهم کشور نقش پیشرو داشت و پس از آن در فرماندهی سپاه قدس در دفاع از امنیت منطقه، نقش بی بدیلی داشت و همگان رشادت‌های این سرباز ولایت را در سرکوب تروریست‌های داعش مشاهده کردند.چه در عراق، چه در سوریه بنا به درخواست دولت‌های آنها، سردار سلیمانی بود که به کمک مردم آن کشورها شتافت و با طراحی‌های دقیق شر تروریست‌ها را از سر مردم منطقه زدود.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه سلیمانی مرد بزرگی در تاریخ ایران و منطقه است و به همین دلیل شهادت او به ملت‌های منطقه شوک عجیبی وارد کرد، ادامه داد: در مبارزات ملت عراق با داعش، یار او مجاهد گرانقدر شهید حاج ابومهدی حضوری فعال داشت، قدردانی ملت عراق در تشییع باشکوه این دو مجاهد مبارز  ضد تروریست‌های وحشی نشان‌دهنده نقش آنان در امنیت منطقه است.

نام ترامپ هم ردیف با جنایت 28 مرداد در تاریخ ثبت می‌شود

وی خطاب به رئیس جمهور آمریکا گفت: آقای ترامپ شما جنایتی بزرگ مرتکب شده‌اید، نام شما را در تاریخ جهان هم ردیف جنایت کودتای 28 مرداد و جنایت دیگر آمریکا در سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران ثبت می‌کنند.

رییس قوه مقننه با بیان اینکه مسئولان آمریکایی با دستپاچگی اعلام کرده‌اند ما اقدام پیش دستانه انجام داده‌ایم، برای اینکه از پوشش قانون جنگل بهره بجویند، افزود: جدای از اینکه این قانون من درآوردی چیزی جز قانون جنگل نیست در همین متن هم خلاف واقع گفته‌اند، چه اقدامی در پیش بود که شما دست به اقدام پیش‌دستانه زده‌اید؟.

وی ادامه داد: مسئولان آمریکایی گفته‌اند سردار سلیمانی می‌خواست در سوریه، لبنان و عراق علیه نیروهای آمریکایی اقداماتی انجام دهد، این ادعا یک دروغ بیش نیست، مردم آمریکا و مجلس نمایندگان این کشور بدانند ادعای رئیس جمهور آمریکا، دروغگویی برای پوشش دادن به یک جنایت جنگی و تروریستی است و قصد فریب دارند، اگر اسنادی دارند علنی کنند.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: این که در یک فرودگاه بین‌المللی در یک کشور نیروهای آمریکایی با هلی‌کوپتر و هواپیما یک مسئول عالیرتبه ایرانی و مسئول عالیرتبه عراقی را به شهادت برسانند با هیچ یک از قواعد بین‌المللی سازگار نیست.

ترور سردار سلیمانی شبانه و دزدانه بود

وی با بیان اینکه اقدام وحشیانه رئیس جمهور آمریکا یک عملیات تروریستی جنگی محسوب می‌شود که در دل آن نهایت بی‌حرمتی به ملت عراق نهفته است چراکه بدون هیچ مجوزی شبانه و دزدانه این اقدام را انجام داده‌اند، افزود: آقای ترامپ با وحشت‌زدگی اعلام کرد ملت ایران و عراق پس از این اقدام جشن و سرور راه انداخته‌اند،همین سخن آنان نشان می‌دهد چقدر از واقعیت‌های منطقه دور هستند.

رییس نهاد قانون گذاری کشورمان خطاب به رییس جمهور آمریکا، ادامه داد: آقای ترامپ وزیر خارجه بی‌ادب شما با اطلاعات غلطی که به شما داده است شما را در این باتلاق بی‌سرانجام انداخته است، لااقل واکنش ملت عراق و ایران را در مقابل عمل جنایتکارانه خود ببینید.

دکتر لاریجانی تاکید کرد: بفهمید چقدر بیراهه رفته‌اید، ملت ایران شما را نمی‌بخشد و سزای این گستاخی سفاکانه را خواهید چشید و شما مسئول آن هستید، شما با این کار امنیت منطقه را به مخاطره انداخته‌اید و باید پاسخگو باشید.

وی افزود: ملت ایران در راه انقلاب اسلامی، شهدای گرانقدری را تقدیم کرده‌اند و اتفاقاً در همه این جنایت‌ها به نحو مستقیم یا غیرمستقیم آمریکا در آن دست داشته‌ است، چه در دفاع مقدس که صدام را تحریک به جنگ کردید و او را مورد حمایت قرار داده‌اید و چه در حمایت از تروریست‌های ضد انقلاب که بزرگان کشور را ترور کردند و آخرین نمونه، این جنایت بود که سردار مجاهد حاج قاسم و یارانش را به شهادت رساندند.

رییس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه این ماجراجویی نتایج دردآوری برای آمریکا خواهد داشت، ادامه داد: آقای ترامپ ملت ایران را تهدید نکنید، شما دولتی هستید که با ذلت تمام مقابل طالبان که روزی آن را تروریست می‌دانستید و از این گروه به عنوان تروریست یاد می‌کردید درخواست امان می‌کنید، کلاهتان را بردارید و فرار کنید. آنها هستند که به شما فرمان می‌دهند.

وی خطاب به آمریکا تاکید بر اینکه امروز در مقابل ایران در باتلاقی گرفتار شده‌اید که چندین برابر قاره اروپا است، گفت: شما به خاطر نادانی خود جان آمریکایی‌ها را در این منطقه بسیار وسیع به خطر انداخته‌اید. بهتر است قبل از هر چیز کلاهتان را بردارید و از منطقه فرار کنید.

دکتر لاریجانی در ادامه به نمایندگان محترم ملت و آحاد ملت عزیز شهادت سرباز پاک باخته اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی، شهید حاج ابومهدی، شهید پورجعفری، شهید مظفری‌نیا، شهید طارمی و شهید زمانیان را تبریک و تسلیت گفت.

مسئولان دستور مردم برای پاسخ کوبنده به آمریکا را روی چشم می‌گذارند

وی اظهار داشت: هوشیاری ملی در ایران آنقدر چشمگیر بود و هست که همه ملت در عزای این عزیزان به صحنه آمده‌اند و با یک همبستگی ملی در مقابل ستم آمریکایی‌ها ایستاده‌اند و یک صدا از مسئولان پاسخ درخور و کوبنده را می‌طلبند، ملت عزیز ایران، همه مسئولان کشور خادمان شما هستند و دستور و خواست شما را روی چشم می‌گذارند.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشور با بیان اینکه همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دامت برکاته فرمودند در مقابل کسانی که به عزت ملی کشور جسارت کنند پاسخ کوبنده خواهیم داد، افزود: مجلس شورای اسلامی به ملت عزیز عرض تسلیت دارد و در مقابل مجاهدت خالصانه شهید سرافراز حاج قاسم و یارانش سر تعظیم فرود می آورد و با قاطعیت پیگیر مجازات جانیان این اقدام وحشیانه خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلام در پایان تأکید کرد: ملت ایران همبستگی خود را حفظ کنید که کلید پیروزی ملت در همبستگی و وحدت شما است.

نظرات کاربران

Parameter:451258!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین