صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

478096 1399/12/04 17:15:00
0.0 (0)

مجلس با ارسال پرونده تخلف دولت در اجرای قانون اقدام راهبردی به قوه قضائیه موافقت کرد

نمایندگان با ارسال گزارش کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره تخلف دولت از اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران به قوه قضائیه موافقت کردند. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، نشست علنی دوشنبه (4 اسفند) راس ساعت 10 و 10 دقیقه با اعلام دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس پس از دو ساعت جلسه غیرعلنی آغاز شد.

دکتر قالیباف در ابتدای جلسه در تشریح نشست غیرعلنی گفت: جلسه به صورت غیرعلنی از ساعت 8 شروع و تا ساعت 10 و 10 دقیقه ادامه داشت و درباره مسائل روز و هماهنگی ها بحث و گفت وگو شد.

گفتنی است، طبق اعلام هیئت رئیسه مجلس بررسی بیانیه مشترک معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان نخستین موضوع در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

در همین رابطه احمد امیرآبادی عضو هیات رئیسه از نطق تعدادی از نمایندگان درباره بیانیه مشترک رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داد و بر این اساس مجتبی ذوالنوری، فریدون عباسی، ایزدخواه، صفری ملک میان، عزیزی، مقتدایی، زاهدی، بندپی، مرادیان، علیزاده، کریمی، دهمرده، نبویان، آصفری، پورابراهیمی، علیرضا زاکانی و زره تن به ایراد نطق خود در این زمینه پرداختند.

پس از اظهارات نمایندگان در واکنش به بیانیه مشترک آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی کشور، امیرآبادی فراهانی گزارش کمیسیون امنیت ملی را به شرح زیر قرائت کرد:

رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

با تهیت و احترام استحضار دارید که

1- توافق و بیانیه مشترک آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی نقض صریح قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران است و درخواست دستور موقت ابطال آن را توسط قوه قضائیه داریم.

2- در قانون یاد شده جناب آقای رئیس جمهور مسئول اجرای آن تعیین گردیده است.

3- با توجه به ماده (234) قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی آقای رئیس جمهور و کلیه ناقضین و مستنکفین را با قید فوریت به قوه قضائیه معرفی، تا وفق قانون مذکور قوه قضائیه نیز خارج از نوبت و تشریفات مرسوم آن را مورد رسیدگی فوری قرار دهد.

4- این موضوع نظر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی می‌باشد.

با تشکر

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

 

نمایندگان در نهایت و پس از قرائت گزارش کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی، در راستای ماده (234) آیین‌نامه داخلی مجلس، با ارسال گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در رابطه با تخلف دولت در اجرای قانون راهبردی به قوه قضائیه با 221 رأی موافق، 6 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 239 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی پس از تصمیم نمایندگان مبنی بر موافقت با ارسال گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در رابطه با تخلف دولت در اجرای قانون راهبردی به قوه قضائیه گفت: مجلس شورای اسلامی مطابق قانون وظیفه پیگیری و اجرای قوانین را برعهده دارد. مطابق قانون بخش هایی از تعهدات پیش بینی شده در زمان خودش اجرایی شده و از فردا نیز باید قانون مرتبط با پروتکل الحاقی اجرا شود.

در نهایت پس از گذشت 2 ساعت از شروع جلسه علنی، زنگ پایان نشست علنی مجلس شورای اسلامی راس ساعت 11و 54 دقیقه به صدا درآمد.

نظرات کاربران

Parameter:478096!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون