صفحه اصلی » اخبار مجلس » اطلاع رسانی(مجلس)

437638 1398/08/20 13:01:00
0.0 (0)

متن طرح ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات اشخاص از صدا و سیما

طرح ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات اشخاص از صدا و سیما و دیگر رسانه‌های گروهی در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی  طرح عادی ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات اشخاص از صدا و سیما و دیگر رسانه‌های گروهی در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد.

متن این طرح به شرح زیر است:

باسمه‌تعالی

طرح قانونی «عادی» ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات اشخاص از صدا و سیما و دیگر رسانه‌های گروهی

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

احتراماً طرح ذیل که به امضای 35 نفر از نمایندگان رسیده است،

جهت طی مراحل قانونی تقدیم می‌شود.

مقدمه (دلایل توجیهی):

به موجب اصل سی و نهم (39) قانون اساسی «هتک حرمت و حیثیت کسی که به حکم قانون دستگیر، بازداشت، زندانی یا تبعید شده، به هر صورت که باشد ممنوع و موجب مجازات است.»؛ بر این اساس مراجع قضائی و ضابطان دادگستری مکلفند حرمت و حیثیت اشخاصی را که به هر نحو در مظان اتهام و مورد بازجویی و تحقیق قرار گرفته‌اند رعایت کنند. متأسفانه گاه دیده می‌شود صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مبادرت به پخش اعترافات اشخاصی می‌کنند که در مظان اتهام و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند که چه بسا پس از تحقیقات بیشتر و رسیدگی قضائی بی‌گناهی آنها ثابت می‌شود. این امر علاوه بر اینکه موجب هتک حیثیت اشخاص می‌شود، به اعتماد عمومی و اعتبار دستگاه‌های حکومتی نزد افکار عمومی آسیب جدی وارد می‌سازد. طرح حاضر به‌منظور پیشگیری و مقابله با اقدام ضبط و پخش اعترافات با پیش‌بینی ضمانت اجرای کیفری متناسب تهیه و تنظیم شده است.

لذا طرح ذیل تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود:

صادقی- جعفرزاده‌ایمن‌آبادی- رضیان- دهقانی‌فیروز‌آبادی- سروش- نوبخت‌حقیقی- مطهری- شیخ- نورقلی‌پور- فیضی‌زنگیر- سیاوشی‌شاه‌‌عنایتی- زر‌آبادی- امیرحسنخانی- برزگرکلشانی- یوسف‌نژاد- فتحی- مقصودی- ابوترابی- ساری- محمودزاده- کواکبیان- انارکی‌محمدی- محمدی(تهران)- مازنی- بابایی‌صالح- نجفی‌خوشرودی- حیدری- بختیارگلپایگانی- کمالی‌پور- محمدابراهیم رضایی- علی ابراهیمی- میرزائی‌نیکو- بنیادی- پارسایی- سلحشوری

عنوان طرح: ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات اشخاص از صدا و سیما و دیگر رسانه‌های گروهی

ماده‌واحده- ضبط اعترافات اشخاص و پخش آن از صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و دیگر رسانه‌های گروهی، در هر مرحله، از مراحل تعقیب و تحقیقات مقدماتی ممنوع است و مرتکب، اعم از تهیه‌کننده و پخش‌کننده، علاوه بر الزام به اعاده حیثیت از متهم، به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.

در صورتی که عمل ضبط یا پخش توسط یا به دستور مقامات یا مأموران وابسته به نهادها و دستگاههای حکومتی انجام شده باشد، مقام یا مأمور مذکور علاوه بر مجازات فوق به انفصال از خدمت و محرومیت از یک تا پنج سال از مشاغل حکومتی محکوم خواهد شد.

نظرات کاربران

Parameter:437638!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون