صفحه اصلی » اخبار مجلس » اطلاع رسانی(مجلس)

452631 1398/11/09 16:00:00
0.0 (0)

متن طرح ممنوعیت تولید، نگهداری و استفاده از سلاح هسته‌ای و مبارزه با آن در عرصه بین‌المللی

طرح "ممنوعیت تولید، نگهداری و استفاده از سلاح هسته‌ای و مبارزه با آن در عرصه بین‌المللی" در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، طرح قانونی عادی "ممنوعیت تولید، نگهداری و استفاده از سلاح هسته‌ای و مبارزه با آن در عرصه بین‌المللی" در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد.

در متن این طرح آمده است:

 

باسمه‌تعالی

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

 

احتراماً طرح ذیل که به امضای نفر 16 از نمایندگان رسیده است، جهت طی مراحل قانونی تقدیم می‌شود.

 

مقدمه (دلایل توجیهی):

یکی از نگرانی‌های بزرگ همه انسان‌ها در عصر حاضر، تولید، انباشت و استفاده از سلاح‌های هسته‌ای و نیز انجام آزمایشات مربوط به آن است که زیان و ضرر ناشی از کاربرد آنها بیش از هر چیز متوجه شهروندان بی‌گناه و افراد عادی است، کاربرد این‌گونه سلاح‌ها علاوه بر تأثیر فوری، زیان‌های بلندمدت و جبران‌ناپذیری به محیط‌زیست بشر وارد کرده که اثر سوء آن برای سالیان دراز ماندگار خواهد بود. بر این اساس و با توجه به اینکه:

1- در متون فقه اسلامی، قتل و کشتار غیرنظامیان دشمن، مادامی که در خدمت نظامیان نباشند نهی‌ شده و سیره مسلمین همواره بر این امر بوده است.

2- فقهای بزرگ اسلامی نیز در جنگها  از قتل افراد بی‌گناه نهی ‌کرده و در این رابطه مجوزی نداده‌اند.

3- رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها بر حرمت تولید، نگهداری و ساخت سلاح هسته‌ای فتوا داده و آن را حرام دانسته‌اند.

4- در دکترین دفاعی نظام مقدس جمهوری اسلامی ساخت و انباشت و به‌کارگیری سلاح هسته‌ای تعریف نشده است.

لذا این ماده‌واحده برای طرح و تصویب به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود:

مازنی- محمودزاده- جعفرزاده‌ایمن‌آبادی- میرزاده- بادامچی- لاهوتی-تربتی‌نژاد- مقصودی- امیرحسنخانی- تاج‌الدین- آزادی‌خواه- کمالی‌پور- شریعت‌نژاد- حسینی‌کیا- میرزایی‌نیکو- وحدتی‌هلان

 

عنوان طرح: ممنوعیت تولید، نگهداری و استفاده از سلاح هسته‌ای و مبارزه با آن در عرصه بین‌المللی

 

ماده‌واحده- ساخت، تولید، نگهداری و استفاده از انواع سلاح هسته‌ای و آزمایش آنها و نیز تولید اورانیوم با خلوص بیش از بیست‌درصد(20%) و پلوتونیوم توسط دولت جمهوری اسلامی ایران ممنوع بوده و متخلفان علاوه بر انفصال از خدمات دولتی برای پنج‌سال، به حبس تعزیری درجه چهار نیز محکوم خواهند شد.

تبصره۱- سازمان انرژی اتمی موظف است بر تأسیسات هسته‌ای داخلی نظارت مستمر کرده و چنانچه سطح غنی‌سازی در هر یک از واحدها از بیست‌درصد(20%) فراتر رود، مراتب را برای طرح در شورای عالی امنیت ملی و أخذ تدابیر لازم به رئیس‌جمهور اعلام کند. تصمیم این شورا برای همه دستگاههای دولتی و ارگان‌ها لازم‌الاتباع بوده و متخلفان حسب مقررات این ماده مجازات خواهند شد.

تبصره۲- وزارت امور خارجه موظف است به‌طور مستمر با هرگونه تولید، نگهداری و انباشت سلاح‌های هسته‌ای و آزمایش آنها توسط دول دیگر مخالفت کرده و تلاش کند کشورهایی که عضو معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و پروتکل الحاقی نیستند را به عضویت در آنها تشویق کرده و گزارش سالانه آن را برای طرح در شورای‌عالی امنیت ملی به رئیس‌جمهور تقدیم کند.

نظرات کاربران

Parameter:452631!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون