صفحه اصلی » اخبار مجلس » اطلاع رسانی(مجلس)
452635 1398/11/11
0.0 (0)

متن طرح عدم ورود سازمان بازرسی به مصوبات شوراهای محلی

طرح عدم ورود و صلاحیت سازمان بازرسی به مصوبات شوراهای محلی اعلام وصول شد.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، طرح عادی عدم ورود و صلاحیت سازمان بازرسی به مصوبات شوراهای محلی اعلام وصول شد.

متن این طرح به شرح زیر است:

باسمه‌ تعالی

طرح شورای‌ عالی استان‌ ها

«عادی »

استفساریه بند «الف» ماده (2) قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور (عدم ورود و صلاحیت سازمان بازرسی به مصوبات شوراهای محلی)

هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

به پیوست یک نسخه از طرح «استفساریه بند «الف» ماده (2) قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور (عدم ورود و صلاحیت سازمان بازرسی به مصوبات شوراهای محلی)» که در بیست و هفتمین اجلاس مورخ 19/10/1398 به‌تصویب رسیده است ارسال می‌گردد. لذا مستند به اصل یکصد و دوم (102) قانون اساسی و در اجرای بند (3) ماده (88) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران (تنقیحی 20/4/1396)، خواهشمند است دستور فرمایید مطابق ماده (140) قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام وصول در سیر مراحل تصویب مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

رئیس شورای عالی استان‌ها

مرتضی الویری

مقدمه (دلایل توجیهی):

مسأله ورود سازمان بازرسی کل کشور به بازرسی از امور مربوط به شوراهای محلی در دو بعد قابل تدقیق است؛ نخست ورود این سازمان به عملکرد مالی و اداری شوراها و دوم ورود سازمان به موضوع مصوبات شوراها. در مورد نخست ضمن اینکه ابهاماتی درخصوص تجویز ورود سازمان بازرسی وجود دارد لیکن آنچنان مورد اصرار نمی‌باشد. اما در مورد ورود سازمان بازرسی کل کشور به مصوبات شوراها مسأله قابل بررسی و توجه جدی است؛ چرا که از یک سو ماده (2) قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور در بیان دامنه صلاحیت این سازمان ذکر و نامی از مصوبات شوراهای اسلامی محلی نیاورده است و چنانچه در یک تفسیر سختگیرانه فراز پایانی بند «الف» ماده (2) قانون مذکور را شامل شوراهای اسلامی نیز بدانیم، این تفسیر صرفاً به عملکرد این نهادها مربوط خواهد شد و نه به مصوبات این نهاد.

مضافاً آنکه ترتیبات، مراحل و مراجع صالح به بررسی مصوبات شوراهای محلی صراحتاً و به تفصیل در مواد (89) و (90) به بعد قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی و انتخابات شهرداران تبیین شده است. بر این اساس تعبیه کمیته‌های انطباق مصوبات با حضور قاضی دادگستری، فرماندار و نماینده شورای استان و نیز هیأت‌های رسیدگی به حل اختلافات شوراها شامل هیأت‌های شهرستانی، استانی و مرکزی برای رسیدگی نهائی قانونی بودن مصوبات شوراها و نیز مضاف بر آن قابل طرح و شکایت بودن این مصوبات در هیأت مرکزی و دیوان عدالت اداری نیز نشان دهنده وجود مراحل قانونی لازم در این خصوص می‌باشد. از این‌ رو از بند «الف» ماده (2) قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور نمی‌توان برداشت به ورود و صلاحیت سازمان بازرسی به مصوبات شوراها داد.

عنوان طرح: استفساریه بند «الف» ماده (2) قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور (عدم ورود و صلاحیت سازمان بازرسی به مصوبات شوراهای محلی)

موضوع استفساریه:

آیا مصوبات شوراهای اسلامی محلی در زمره موضوعات و موارد مشمول بازرسی سازمان بازرسی کل کشور در بند «الف» ماده (2) قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور اصلاحی مصوب 1373/7/15 مجلس شورای اسلامی قرار دارند؟

پاسخ: خیر. با توجه به تعیین مراحل، ترتیبات و مراجع صالح درخصوص بررسی قانونی بودن یا نبودن این مصوبات در راستای اصل یکصدوپنجم قانون اساسی در مواد (89) به بعد قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران (تنقیحی 1396/4/20)، رسیدگی و بازرسی و نظارت بر مصوبات شوراهای اسلامی محلی از دایره صلاحیت سازمان بازرسی کل کشور خارج می ‌باشد.

نظرات کاربران

Parameter:452635!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین