صفحه اصلی » اخبار مجلس » اطلاع رسانی(مجلس)

437591 1398/08/20 11:24:00
0.0 (0)

متن طرح الزام به رعایت حق اشتغال و آموزش برابر برای همه ایرانیان

طرح الزام به رعایت حق بر اشتغال و آموزش برابر برای همه ایرانیان در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی  طرح عادی الزام به رعایت حق بر اشتغال و آموزش برابر برای همه ایرانیان در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد.

متن این طرح به شرح زیر است:

باسمه‌تعالی

طرح قانونی عادی الزام به رعایت حق بر اشتغال و آموزش برابر برای همه ایرانیان

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

احتراماً طرح ذیل که به امضای53 نفر از نمایندگان رسیده است، جهت طی مراحل قانونی تقدیم می‌شود.

مقدمه (دلایل توجیهی):

 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر مشارکت همه افراد اجتماع در تمام مراحل تصمیم‌گیری‌های سیاسی و سرنوشت‌ساز تأکید می‌کند. به موجب اصل چهاردهم (۱۴) قانون اساسی، که خود مبتنی بر آیه هشتم سوره مبارکه ممتحنه است، دولت جمهوری اسلامی ایران و مسلمانان موظفند نسبت به افراد غیرمسلمان با اخلاق حسنه و قسط و عدل اسلامی عمل نمایند و حقوق انسانی آنان را رعایت کنند. همچنین به حکم اصل نوزدهم (۱۹) قانون اساسی، مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود. به تصریح  اصل بیست و سوم (۲۳) قانون اساسی هیچ کس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعرض و مؤاخذه قرار داد. بی‌گمان محروم‌نمودن انسانها از حقوق اساسی و اولیه به صرف داشتن عقیده‌ای خاص مصداق تعرض و مؤاخذه است. به حکم اصل بیست و هشتم (۲۸) حق بر شغل، همگانی است و دولت موظف است امکان اشتغال به کار و شرایط مساوی برای احراز مشاغل را برای همه افراد فراهم سازد. بند سوم اصل سوم(3) قانون اساسی دولت را موظف می‌نماید تا همه امکانات خود را برای تأمین آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای همه در تمام سطوح و تسهیل و تعمیم آموزش عالی به‌کار برد. همچنان که اصل سی‌ام(۳۰) قانون اساسی صریحاً دولت را موظف می‌نماید تا وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان متوسطه فراهم سازد. به موجب بند (۱) اصل چهل و سوم (۴۳) تأمین نیازهای اساسی: مسکن، خوراک، پوشاک، بهداشت، درمان، آموزش و پرورش و امکانات لازم برای همگان از اصول و ضوابط اقتصاد در جمهوری اسلامی ایران است. به موجب بند (۲) همین اصل، تأمین شرایط و امکانات کار برای همه به منظور رسیدن به اشتغال کامل از اصول اقتصادی در کشور است. بدین‌سان قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با شناسایی «حقوق انسانی»، شماری از حقهای بنیادین را برای همه شهروندان ایرانی به رسمیت می‌شناسد؛ ضمن اینکه به حکم بند (۹) اصل سوم(3)، رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه در تمام زمینه‌های مادی و معنوی از وظایف دولت است. تلاش برای رفع هرگونه تبعیض ناروا و تلاش برای اجرای عدالت البته وظیفه الهی، انسانی و اخلاقی همه نهادهای حاکمیتی است. در سیاست‌های کلی نظام (ابلاغی مقام معظم رهبری) نیز بر تضمین حقوق مدنی و انسانی و دسترسی به فرصت‌های برابر برای افراد جامعه و احترام به نهادینه شدن حقوق معنوی افراد تأکید ‌شده است. همسو با همین دیدگاه رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله‌خامنه‌ای دام ظله ضمن حکمی بر حق بر آموزش برای همه مهاجران افغانی مقیم کشور حتی آنها که به صورت غیرقانونی در ایران حضور دارند تأکید نمودند.

با توجه به این که شماری از قوانین و مقررات جاری و عملکرد برخی از دستگاهها در تغایر با این رویکرد قانون اساسی است و تبعیض‌های ناروایی را در زمینه حق بر اشتغال و آموزش اعمال می‌کنند،  اقدام مجلس شورای اسلامی برای رفع این کاستی و هماهنگ نمودن قوانین و مقررات موجود با نصوص متعدد قانون اساسی یک ضرورت فوری است. از این رو با الهام از اصول متعدد قانون اساسی و در راستای بهره‌گیری از ظرفیت‌های عظیم منابع اسلامی و فقهی طرح قانونی زیر پیشنهاد می‌شود:

صادقی- فتحی- دهقانی‌فیروزآبادی- پارسایی- محمدیان- مازنی- سیده‌فاطمه ذوالقدر- مافی- سیاوشی‌شاه‌عنایتی- حسین‌زاده- بت‌کلیا- یارمحمدی- جعفرزاده‌ایمن‌آبادی- بختیار گلپایگانی- سروش- فلاحت‌پیشه- برزگرکلشانی- کواکبیان- بیرانوندی- سیدفرید موسوی- ساری- علی‌محمد مرادی- بادامچی- شریعت‌نژاد- کاظمی- تربتی‌نژاد- نوبخت‌حقیقی- حیدری- قاضی‌پور- مقصودی- علی‌ ابراهیمی- کبیری- تابش- لاهوتی- انارکی محمدی- کمالی‌پور- محمودزاده- جمالی سوسفی- امیرحسنخانی- نورقلی‌پور- زرآبادی- نیکزادی‌پناه- بیگلری-

 سیده‌فاطمه حسینی- نجفی‌خوشرودی- علی‌جانی‌زمانی‌- میرزایی‌نیکو- فیضی‌زنگیر- رحیمی‌جهان‌آبادی- جلودارزاده- رضیان- حسینی‌کیا- پورمختار

عنوان طرح: الزام به رعایت حق بر اشتغال و آموزش برابر برای همه ایرانیان

ماده‌واحده- نظر به اصل چهاردهم (۱۴) قانون اساسی و در اجرای اصول بیستم (۲۲)، بیست و هشتم(۲۸) و چهل و سوم(۴۳) (بندهای (۱) و (۲)) در  مورد اشتغال و بندهای (۳)، (۹) و (۱۴) اصل سوم (۳) و اصل سی‌ام (۳۰)  قانون اساسی؛ همه دستگاههای دولتی و عمومی مکلفند حق برخورداری برابر همه ایرانیان از شغل، حرفه و  کار و همچنین آموزش در همه‌ مقاطع تحصیلی اعم از ابتدایی، متوسطه و دانشگاه را بدون تبعیض مستقیم یا غیرمستقیم از حیث‌ نژاد، قومیت، رنگ، زبان، دین، مذهب و مانند آن رعایت کنند. هرگونه تصمیم مغایر با این قانون، بی‌اعتبار و مرتکب علاوه بر الزام به جبران خسارت مادی وارد بر آسیب‌دیده، به مجازات مقرر در ماده (۵۷۰) قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود.

تبصره‌ ۱- اعمال صلاحیت‌ها و معیارهای علمی و حرفه‌ای، تبعیض در معنای مورد نظر این قانون محسوب نمی‌شود.

تبصره‌ ۲- کلیه قوانین، مقررات، آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های مغایر با این قانون نسخ می‌شود.

نظرات کاربران

Parameter:437591!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون