صفحه اصلی » اخبار مجلس » اطلاع رسانی(مجلس)
450532 1398/10/01
0.0 (0)

متن طرحی درخصوص اصلاح قانون ممنوعیت چندشغله بودن

طرح اصلاح جزء (9) بند «ط» تبصره(2) قانون بودجه سال 1398 کل کشور که ناظر به اصلاح قانون ممنوعیت چندشغله بودن اعلام وصول شد.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی طرح قانونی عادی اصلاح جزء (9) بند «ط» تبصره(2) قانون بودجه  سال 1398 کل کشور اعلام وصول شد.

 

متن این طرح به شرح زیر است:

 

باسمه‌تعالی

طرح قانونی عادی اصلاح جزء (9) بند «ط» تبصره(2) قانون بودجه  سال 1398 کل کشور

 

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

احتراماً طرح ذیل که به امضای 18 نفر از نمایندگان رسیده است، جهت طی مراحل قانونی تقدیم می‌شود.

 

مقدمه (دلایل توجیهی):

همانگونه که مستحضرید به موجب اصل یکصد و چهل و یکم (141) قانون اساسی داشتن هر نوع شغل دیگر برای کارمندان دولت و سایر افراد مذکور در این اصل از جمله عضویت در هیأت‌مدیره انواع شرکتهای خصوصی ممنوع می‌باشد. تبصره(3) قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل که در راستای اجرای اصل یکصد و چهل و یکم (141) قانون اساسی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است اجازه شرکت و عضویت در شورای عالی، مجامع عمومی، هیأت‌های‌مدیره و شوراهای مؤسسات و شرکتهای دولتی که به‌عنوان نمایندگان قانون سهام دولت و به موجب قانون و یا در ارتباط با وظایف و مسؤولیت‌های پست و یا شغل سازمانی صورت می‌گیرد را داده است.

قانونگذار اخیراً طی حکمی در جزء(۹) بند «ط» تبصره(۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور به طور کلی عضویت همزمان مقامات و کارکنان شاغل در کلیه پستهای مدیریتی و کارشناسی در مدیریت عاملی و سایر مسؤولیت‌های اجرائی و عضویت هیأت‌مدیره و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی و سازمان‌ها را حتی در زیر مجموعه خود ممنوع اعلام کرده است که این حکم موجب بروز مشکل در انجام وظایف این شرکت‌ها و نهادها شده است و عمل به حکم  فوق مستلزم اصلاح اساسنامه بسیاری از شرکت‌هایی است که اجازه عضویت افراد در هیأت‌مدیره آنها طبق قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل داده شده است. برای رفع این مشکل لازم است افرادی که در قانون تصدی بیش از یک شغل مستثنی شده‌اند در قانون بودجه سال 1398 نیز مستثنی شوند. لذا طرح ذیل جهت طی مراحل قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود:

رضایی‌کوچی- افتخاری- هاشمی‌تختی- کوسه‌غراوی- یارمحمدی- لاهوتی- بدری- دامادی- علی‌ ابراهیمی- بادامچی- ملکشاهی- بنایی- دلخوش‌اباتری- سیدابوالفضل موسوی- نادری- ملکشاهی‌راد- منوچهر جمالی- کیان‌پور

 

عنوان طرح: اصلاح جزء (9) بند «ط» تبصره(2) قانون بودجه سال 1398 کل کشور

 

ماده‌واحده-

الف- در جزء(۹) بند «ط» تبصره(۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور مصوب 21/12/1397، عبارت «به استثنای مواردی که در ارتباط با وظایف و مسؤولیت‌های پست یا شغل سازمانی صورت می‌گیرد» جایگزین عبارت «اعم از زیر مجموعه خود و زیر مجموعه سایر دستگاه‌ها» می‌شود.

ب- اصلاحیه فوق از تاریخ لازم‌الاجراء‌شدن قانون بودجه سال 1398 کل کشور، تنفیذ می‌گردد.

نظرات کاربران

Parameter:450532!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین