صفحه اصلی » پروفایل گروه دوستی » اخبار گروه دوستی
1397/07/04
0.0 (0)

نوریان در دیدار دستیار وزیر امور خارجه استونی عنوان کرد؛

لزوم توسعه همکاری های ایران و استونی در عرصه های اقتصادی

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و استونی، بر توسعه روابط و همکاری های ایران و استونی در عرصه های مختلف اقتصادی، تجاری و بازرگانی تاکید کرد.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، اردشیر نوریان، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و استونی که به همراه فریدون احمدی، نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن و دیگر عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و استونی به دعوت همتای استونیایی خود به تالین سفر کرده است در ادامه برنامه های خود، در دیدارهای جداگانه ای با واینو رینارت، دستیار وزیر امورخارجه در امور اقتصادی و توسعه استونی و همچنین میت پالتس، رئیس اتاق بازرگانی استونی دیدار و پیرامون موضوعات مختلف دوجانبه اقتصادی، بازرگانی و علمی و بسط و گسترش همکاری ها با یکدیگر به تبادل نظر پرداختند.

رئیس گروه دوستی پارلمانی کشورمان در دیدار با دستیار وزیر امورخارجه استونی در امور اقتصادی و توسعه از ابراز همدردی وزارت امورخارجه استونی به مناسبت حادثه تروریستی اهواز تشکر و قدردانی کرد.

وی سفر گروه دوستی پارلمانی کشورمان را نقطه عطفی برای آغاز روابط و همکاری های دو کشور در عرصه های مختلف اقتصادی، تجاری و بازرگانی دانست و گفت: راهبرد سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، همکاری و ایجاد روابط دوستانه فی مابین تمامی کشورهای جهان است.

نوریان افزود: از این رو به رسمیت شناختن استقلال استونی و حمایت ایران از عضویت استونی در شورای امنیت سازمان ملل، نشان دهنده علاقمندی ایران به برقراری ارتباط بیشتر فی مابین دو کشور است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی کشورمان با اشاره به خروج یک جانبه آمریکا از برجام و ادامه تحریم ها علیه ایران بر لزوم پایبندی اتحادیه اروپا به این توافق تاکید و گفت: جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده که خواهان همکاری با جهان پیرامون، بویژه اتحادیه اروپا است. اکنون اتحادیه اروپا در یک آزمون بزرگ تاریخی قرار دارد و باید استقلال خود را در تصمیم گیری و پایبندی خود به تعهدات و قوانین بین المللی را در عمل اثبات کند.

رئیس هیات پارلمانی کشورمان همچنین در ملاقات با رییس اتاق بازرگانی استونی، با اشاره به فرصت های بوجود آمده میان دو کشور برای آغاز همکاریهای دوجانبه و چند جانبه در زمینه های مختلف اقتصادی، صنعتی، بازرگانی و علمی، مناسبات پارلمانی را زمینه ساز تقویت و تحکیم روابط دوستانه و گسترش همکاری ها عنوان کرد.

دستیار وزیر امور خارجه در امور اقتصادی و توسعه استونی نیز در دیدار با رییس هیات پارلمانی کشورمان، ضمن خوشامدگویی و ابراز خرسندی از این دیدار، حادثه تروریستی اهواز را تسلیت گفته و این اقدام را محکوم کرد.

وی از حمایت های جمهوری اسلامی ایران از استونی در مجامع بین المللی تشکر کرد و افزود: ما خواهان ارتباط و همکاری دو کشور در عرصه های مختلف مورد علاقه طرفین هستیم و بر حمایت خود در اتحادیه اروپا از روابط با ایران تاکید خواهیم کرد.

نظرات کاربران

Parameter:439030!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین