صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/07/21
0.0 (0)

نماینده شازند در مجلس:

قوانین باید جامع و همه شمول باشد/ قانون گذاری درست زمینه های تبعیض را کم می کند

عضو فراکسیون امید مجلس می گوید: ابلاغ سیاست های کلی از سوی مقام معظم رهبری یک نقطه عطف برای اصلاح اشکالات در قانون گذاری است.

علی ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ابلاغ سیاست های قانونگذاری از سوی مقام معظم رهبری، گفت: طبق تاکیدات رئیس مجلس شورای اسلامی بر سیاست های ارائه شده از سوی مقام معظم رهبری، مجلس کاملا این آمادگی را دارد که در راستای منویات مقام معظم رهبری کارها را پیش ببرد و در آن شکی نیست.

وی افزود: قانون زمانی می تواند موثر باشد که برای همه لازم الاجرا باشد و استثنا در قانون وجود نداشته باشد؛ که هیچ کسی بر اجرای آن استنکاف نکند.ماهیت و هویت یک قانون این است که باید رده های مختلف جامعه را شامل شود.

عضو فراکسیون تولید و اشتغال در مجلس با اشاره به رفتار برخی مسولان و آقازاده ها در عمل نکردن به قوانین، مطرح کرد: متاسفانه برخی از قوانین و مقررات، استثنائاتی را باعث شده است و تبعیت همه مردم را شامل نمی شود و این موضوع اولا باعث می شود که قانون موثر نباشد ثانیا زمینه های تبعیض را فراهم می‌کند و این یکی از تاکیدات در فرمایشات مقام معظم رهبری است.

بیشتر بخوانید: 

مخاطب سیاست‌های کلی قانونگذاری، هر سه قوه بودند / بازنگری قوانین با هدف تقویت جایگاه نهاد قانونگذاری ضروری است

 

نماینده مردم شازند در مجلس با تاکید براینکه قوانین ما باید جامع و همه شمول باشد، مطرح کرد: همه شمول بودن قانون زمانی ایجاد می شود که  قبل از اینکه یک قانون مصوب شود، باید همه جانبه بررسی شده باشد؛ آنچه که قوه مجریه و قوه قضاییه در قالب لایحه می دهند ویا آنچه که نمایندگان  در قالب طرح می‌آورند ، قبل از اینکه مراحل کمیسیون و صحن  را بگذراند، باید حتماً با دستگاه‌های مرتبط یک بررسی شود که قوانینی تصویب نشود که در موقع اجرا مجبور به استفساریه ،تبصره زدن و استثناء قائل شدن باشیم.

عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: ایران جزو کشورهایی است که علیرغم اینکه سابقه قانون‌گذاری خیلی زیادی دارد ولی تنوع و زیادی قوانین باعث شده است که تبعیت از قانون کم شده و تفسیرها از قانون زیاد شود.

ابراهیمی با اشاره به موضوع تفسیرهای مختلف از برخی قوانین، تاکید کرد: به طور مثال  درحال حاضر دلیل اینکه وکلا در کشور ما این همه میدان حرکت پیدا کردند این است که به نفع موکل، از لابه لای قوانین متفاوت برداشت‌های مختلف می کنند و این درست نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه قانون باید واضح، روشن، قابل فهم و عدالت‌محور و قابل اجرا باشد، ادامه داد: واضح و روشن بودن قوانین این را می‌طلبد که همه در این موضوع مشارکت داشته باشند، اظهارنظر مردم بسیار مهم است و نمایندگان مجلس هم به نمایندگی از خود مردم به این موضوع ورود پیدا کرده و مشاوره می دهند و این فلسفه وجودی مجلس است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه باید یک بازنگری جدی در نحوه قانون گذاری انجام دهیم ، تصریح کرد: از دید من نظارت بر اجرای قوانین به دلیل حجم و تنوعی که دارد یک مقداری دشوار شده است و ابلاغ سیاست های کلی از سوی مقام معظم رهبری یک نقطه عطف برای اصلاح این اشکالات است./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:434029!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون