صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس
454787 1399/01/26
0.0 (0)

قرائت گزارش تفریغ سال 97 در جلسه علنی 26 فروردین مجلس

گزارش تفریغ سال 97 در جلسه علنی 26 فروردین مجلس قرائت شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، نشست علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه، 26 فروردین ‌ماه) به ریاست مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 9:14 دقیقه با حضور 199نفر از نمایندگان آغاز شد که گزارش رئیس دیوان محاسبات کل کشور درمورد تفریغ بودجه سال 1397 کل کشور در دستور کار قرار داشت.

در ابتدای این جلسه، پزشکیان اعلام کرد که حال دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس خوب است و وی از هفته آینده در صحن حضور خواهد داشت.

در ادامه عادل آذر رئیس دیوان محاسبات کل کشور ضمن قرائت تفریغ بودجه سال 1397 گفت: شرایط کرونایی باعث شد که گزارش تفریغ بودجه را به موقع قرائت نکنیم ولی توجه کنید که این تأخیر 2- 3 درصد از محتوای تفریغ را تحت تأثیر لایحه و قرائت دیرتر از بررسی لایحه قرار می‌دهد حدود 97 درصد آن بحث‌های محتوایی، قانونگذاری و اطلاع‌رسانی است که حتماً موثر خواهد بود و به کار خواهد آمد.

وی پس از پایان ارائه این گزارش، به سوالات مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس که درباره شفاف سازی پرداخت ارز 4200تومانی، 18 میلیارد دلاری که بانک مرکزی به صرافی‌ها داده است و نتیجه احکام صادر شده از سوی دیوان محاسبات پاسخ داد.

عادل آذر در ادامه با بیان اینکه تفریغ بودجه هر سال از سوی هیأت‌ها تنظیم می‌شود و تا پایان اردیبهشت ماه به هیأت‌های ستاد، گزارش‌های تخلف ارائه می‌شود، عنوان کرد: در جریان تفریغ بودجه سال96، سه هزار و 398 بند تخلف در قالب 971 پرونده گزارش حسابرسی رفته است و از این تعداد 685 دادخواست از سوی دادستان تنظیم شده است.

وی افزود: در این زمینه هیأت‌های مستشاری رأی می‌دهند و دادستان صرفاً دادخواست می‌دهد که تاکنون 500 رأی از 685 دادخواست صادر شده است و 1500 میلیارد تومان به خزانه‌داری بازگشته که نشان می‌دهد به پرونده‌ها رسیدگی می‌شود.

رئیس دیوان محاسبات کل کشور در ادامه با بیان اینکه این دیوان صرفاً روند مالی دستگاه‌هایی را حسابرسی می‌کند که از بودجه سالیانه استفاده می‌کنند، اظهار داشت: از این رو مبلغی که از سوی بانک مرکزی در اختیار صرافی‌های خصوصی قرار گرفته است در دیوان بررسی نشده و مسئول رسیدگی به آن قوه قضائیه است.

نمایندگان در جریان بررسی گزارش شور دوم لایحه مالیات برارزش افزوده، با موادی از این لایحه به صورت قیام و قعود موافقت کردند و آن را به تصویب رساندند.

براساس ماده 48 لایحه مذکور؛ معادل دوازده در هزار ارزش گمرکی کالاهای وارداتی که حقوق ورودی آنها وصول می شود، توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور سازمان شهرداری ها و دهیاریهای کشور) واریز شده تا به نسبت سیزده درصد (۱۳%) کلانشهرها، سی و پنج درصد(35%) دهیاری ها، روستاهای فاقد دهیاری و عشایر و پنجاه و دودرصد(۵۲) سایر شهرداری ها و بر اساس شاخص هایی که با پیشنهاد وزارت کشور به تصویب هیأت دولت می رسد، صرف کمک و ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری ها و دهیاری ها گردد. وزارت کشور مکلف است وصولی هر ماه را تا پانزدهم ماه بعد براساس سهم های تعیین شده به حساب شهرداریها و دهیاریها واریز نماید و هرگونه برداشت از حساب تمرکز وجوه به جز پرداخت به شهرداری ها و دهیاری ها ممنوع است.

در ماده (49) لایحه مالیات بر ارزش افزوده آمده است: یک نهم مالیات‌ها و عوارض وصولی موضوع ماده (7) و بندهای (الف) و(ب) ماده  28 این قانون به عنوان مالیات سلامت همزمان با دریافت توسط سازمان امور مالیاتی به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز می‌گردد. خزانه مکلف است مبالغ دریافتی هر ماه را تا پانزدهم ماه بعد به حساب وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی واریز کند. عدم تخصیص مبلغ مذکور در حکم تصرف غیرمجاز در اموال عمومی است. صد درصد منابع دریافتی موضوع این ماده از طریق ردیف یا ردیف‌هایی که برای این منظور در قوانین بودجه سنواتی پیشنهاد می‌شود به پیشگیری و پوشش کامل درمان افراد ساکن در روستاها و شهرهای دارای 20هزار نفر جمعیت و پایین‌تر و جامعه عشایری (در چارچوب نظام ارجاع) اختصاص می‌یابد و پس از تحقق هدف مذکور نسبت به تکمیل و تأمین تجهیزات بیمارستانی و مراکز بهداشتی و درمانی با اولویت بیمارستان‌های مناطق توسعه نیافته مصارف هیأت امنایی ارزی و ارتقاء سطح بیمه بیماران صعب‌العلاج و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی خارج از روستاها و شهرهای بالای 20 هزار نفر جمعیت اقدام شود. هرگونه پرداخت هزینه‌های پرسنلی نظیر حقوق و مزایا، اضافه کار، کمک‌های رفاهی، پاداش، فوق العاده‌های مأموریت، کارانه، بهره‌وری، مدیریت، نوبت کاری، دیون و مانند آن و هزینه‌های اداری نظیر اقلام مصرفی اداری وتأمین اثاثیه و منصوبات اداری از این محل ممنوع است.

در ماده (50) لایحه مالیات بر ارزش افزوده آمده است: صد در صد (100%) سهم دولت از منابع موضوع بند ت ماده (۲۸) این قانون از طریق ردیف‌هایی که در بودجه های سنواتی مشخص می شود، جهت کنترل، پیشگیری و کاهش مصرف دخانیات و درمان بیماری‌ها و عوارض ناشی از مصرف آن، آموزش و توسعه ورزش به خصوص ورزش همگانی در مدارس در اختیار وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش و به ترتیب به نسبت چهل درصد( 40% )، چهل درصد (40%) و بیست درصد( 20%) قرار میگیرد. هرگونه هزینه کرد در سایر برنامه ها و مغایر با اقدامات تعیین شده در این ماده ممنوع است.

در ماده (51) لایحه مالیات بر ارزش افزوده آمده است:  صددرصد(۱۰۰%) سهم دولت از منابع موضوع بند «پ» ماده (۲۸) این قانون از طریق ردیف‌هایی که در بودجه‌های سنواتی مشخص می شود، برای پیشگیری و مقابله با بیماری‌ها و عوامل خطر سلامتی که بیشترین هزینه اقتصادی و اجتماعی را دارند، تغییر و اصلاح الگوی مصرف و سبک زندگی، توسعه ورزش همگانی و ورزش بانوان به نسبت هفتاد درصد( 70%) و سی درصد( 30%) در اختیار وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ورزش و جوانان قرار می‌گیرد تا در قالب تدابیر بخشی و فرابخشی سلامت که به تصویب شورای عالی سلامت و امنیت غذایی می‌رسد، هزینه شود. هرگونه هزینه کرد در سایر برنامه‌ها و مغایر با اقدامات تعیین شده در این ماده ممنوع است.

همچنین نمایندگان در جریان بررسی گزارش شور دوم لایحه مالیات برارزش افزوده با ماده (52) این لایحه موافقت کردند.

در ماده (52) لایحه مالیات بر ارزش افزوده آمده است: منابع حاصل از مالیات‌های موضوع مواد (۳۲) و (۳۳) این قانون سهم دولت است و به حساب خزانه داری کل کشور واریز می‌شود.

در ادامه طرح اصلاح مواد یک و  هفت قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44  قانون اساسی و اصلاحات بعدی آن، لایحه حمایت از حقوق افراد مبتلا به اختلالات روانی و اصلاحیه لایحه اختلاف بین بانک توسعه صادرات ایران و شرکت اویل تاجیکستان به داوری اعلام وصول شد.

عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس زنگ پایان نشست علنی امروز (سه شنبه، 26 فروردین ‌ماه) مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 12 و 09 دقیقه به صدا درآورد.

نظرات کاربران

Parameter:454787!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین