صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/06/16
0.0 (0)

عباسی:

فضای کسب و کار برای فارغ التحصیلان دانشگاه فراهم نیست/ حذف تدریجی کنکور در دستورکار قرار گیرد

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس گفت: دانشگاه‌ها باید آمایش آموزش عالی و اصلاح رویه برگزاری کنکور سراسری و حذف تدریجی آن را در دستور کار قرار دهند.

اسدالله عباسی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اظهارات اخیر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مبنی بر اینکه تعداد داوطلبان کنکور کاهش یافته و صندلی دانشگاه ها خالی مانده است، گفت: یکی از دلایل اصلی این مسئله آن است که فضای کسب و کار برای فارغ التحصیلان دانشگاه آنطور که باید و شاید فراهم نیست و این موضوع انگیزه متقاضیان برای تحصیل در دانشگاه را بسیار کاهش داده است.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی افزود: از سوی دیگر برخی از رشته های دانشگاهی متقاضی زیادی ندارند و نیازی به برگزاری کنکور سراسری برای پذیرش در آن رشته ها نیست.

در رشته‌های کم متقاضی، نیازی به برگزاری کنکور نیست

وی ادامه داد: برای حل این مسئله بهتر است که به جای برگزاری کنکور جهت پذیرش در این رشته های کم متقاضی، دانشگاه‌ها شرایطی را فراهم کنند که متقاضیان متناسب از طریق استعدادهای علمی شان و با انجام مصاحبه بتوانند در آن رشته ها تحصیل کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: به همین دلیل ما بحث حذف تدریجی کنکور را بر اساس این پیش بینی ها در نظر گرفته بودیم که متاسفانه به آن توجه نشد و امروز شاهدیم برخی افراد در رشته هایی قبول می شوند که میزان ظرفیت آن بیشتر از تعداد متقاضیان است و نیازی نیست که افراد تلاش زیادی برای پذیرش در آن رشته ها کنند.

عباسی در مورد افزایش متقاضیان رشته پزشکی در چند سال اخیر،گفت: رشته پزشکی از جمله رشته های پرطرفدار است که امکان حذف کنکور در این رشته‌های پرطرفدار دانشگاهی با توجه به میزان بالای متقاضیان و محدودیت در پذیرش  وجود ندارد.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس تصریح کرد: به هر صورت برای حل این مشکل دانشگاه‌ها باید آمایش آموزش عالی و اصلاح رویه برگزاری کنکور سراسری در دستور کار قرار گیرد./

پایان پیام

 

 

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:428847!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین